NSA: odsetek od zwróconej dotacji unijnej nie są kosztem podatkowym

27 lipca, 2020
Category: rózne

Odsetek od zwróconej dotacji unijnej nie są kosztem podatkowym – orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. Tego rodzaju odsetki wynikają z naruszenia warunków umowy o dotację, a nie mają związku z osiągnieciem przychodu a mianowicie uznał sąd.

Sprawa dotyczyła rolnika, który przy 2004 r. dostał dotację unijną w wysokości 210 tys. złotych od Firm Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uzyskane pieniądze przeznaczył dzieki budowę placu, który miał być wykorzystywany w uprawianej przez niego działalności gospodarki polski. W 2010 r. cała nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej placem została wydzierżawiona.

W takim przypadku agencja uznała, że rolnik złamał wzory umowy na temat dotację jak i równiez zażądała zwrotu pieniędzy oraz odsetki. Sąd rozpoznający spór między agencją zas rolnikiem nakazał mu oddać kwotę darowizny wraz z odsetkami.

Rolnik spytał więc Izbę Skarbową w Miescie poznan, czy zapłacone przez niego odsetki będą kosztem podatkowym, o którym mówi ustawa o datku dochodowym od osób fizycznych. Jego zdaniem odsetek od zwróconej dotacji unijnej będą kosztem podatkowym, poniewaz są związane z prowadzoną przez faceta działalnością gospodarczą. Tłumaczył też, że spełnił warunki umowy zawartej sposród agencją, bo wybudowany plac był uzyty do prowadzenia działalności gospodarczej, służył jak i równiez służy do osiągnięcia przychodów.

Z kolei poznańska izba stwierdziła, że procent od zwróconej dotacji nie zaakceptowac są kosztami podatkowymi. Wyjaśniła, że zapłata zasądzonych procent wynika wraz z konieczności zwrotu udzielonej wsparcia finansowej, określonej wyrokiem sądu, i nie istnieje wpływu w wysokość przychodu. Podkreśliła też, że rolnik wiedział, jakie są rezultaty niedotrzymania warunków takiej dokumenty urzedowe.

Rolnik nie zaakceptowac zgodził się z izbą i złożył skargę sluzace do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sąd uznał, że odsetki od czasu niewłaściwie wykorzystanej dotacji nie są kosztami podatkowymi, bo nie mają związku wraz z prowadzeniem działalności gospodarczej i osiągnięciem przychodów.

Podobnie przy piątek orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, rozpoznając skargę mężczyzny (sygn. II FSK 346/12). W uzasadnieniu wyroku sędzia Beata Cieloch powiedziała, że odsetki od zwróconej dotacji nie są kosztami podatkowymi, bo powstały w wyniku naruszenia warunków dokumenty urzedowe. Wydatek w postaci odsetek od niewłaściwie wykorzystanej dotacji wynikał z dokumenty urzedowe o dotację, nie miał natomiast związku z osiągnięciem przychodów a mianowicie dodała sędzia. (PAP)

kju/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy