Nowy klub PO: wśród posłów m. in. Rostowski, Rosati, Święcicki

27 lipca, 2020
Category: rózne

# dochodzą kolejne nazwiska #

11. 10. Warszawa (PAP) a mianowicie Wybory nie przyniosły elementarnych zmian po klubie Platformy Obywatelskiej. Wśród posłów pojawi się parę nowych imion, m. in.: Jacek Rostowski, Dariusz Rosati czy Marcin Święcicki.

Dojdzie kilku znanych sportowców metrów. in. Leszek Blanik i kolejny czarnoskóry poseł Killion Munyama.

W nowo wybranym Sejmie zabraknie jednak kilkunastu znaczących nazwisk. Wyborcy nie zaufali już b. ministrowi sprawiedliwości Andrzejowi Czumie, wiceszefowi klubu PO Wojciechowi Wilkowi, satyrykowi Tadeuszowi Rossowi. Popularne nazwisko nie pomogło Łukaszowi Tuskowi. W Sejmie nie zasiądzie też Jan Rzymełka – wieloletni poseł ze Śląska.

Porażkę poniósł szef kancelarii przedstawienie premierowe Tomasz Jezyk arabski, który nie dostał się, startując z drugiego stanowiska w Gdańsku. Pokonał jego m. in. startujący z ostatniego obszaru na liście PO Leszek Blanik – mistrz olimpijski w gimnastyce akrobatycznej.

Nie najlepszy wynik uzyskali też ministrowie finansów Jacek Rostowski i edukacji Katarzyna Hol, chociaż zasiądą w ławach sejmowych. Rostowski z trójką na liście warszawskiej zdobył niespełna jedenascie tysięcy głosów (dla porównania w Warszawie: Donald Tusk: 375 tys., a druga na liście Małgorzata Kidawa-Błońska – 45 tys. ). Hol z skutkiem 9, jedenastu tys. głosów wejdzie do Sejmu wraz z Gdańska, lecz z najsłabszym wynikiem spośród tamtejszych oryginalnych posłów PO.

Do Sejmu wróci Sławomir Nowak, który musiał zrezygnować z upomnienia, kiedy został ministrem w Kancelarii Prezydenta. W okręgu gdańskim zagłosowało na jego ponad 65 tys. wyborców.

Bardzo dobrze po wyborach wypadli politycy, którzy zmienili odcienie partyjne tuż przed wyborami. Spośród przedwyborczych transferów Platformy najlepiej poradził sobie Bartosz Arłukowicz, który uzyskał przy Szczecinie przeszlo 101 tys. głosów, nokautując Grzegorza Napieralskiego (dawnego kolegę z lokalu SLD). Jakkolwiek były polityk SdPl Dariusz Rosati pobił (o dwadziescia tysięcy głosów) szefa mazowieckiej PO Andrzeja Halickiego.

Marniej poradził sobie nowy nabytek PO Joanna Kluzik-Rostkowska (wcześniej PiS, a potem szefowa PJN), liderka listy Platformy w Rybniku. Zdobyła co prawda drugi rezultat wyborczy Platformy w tym mieście – wyprzedził ją jednak lokalny poseł Marek Krząkała (start Kluzik-Rostkowskiej z ewidencje w Rybniku oprotestowywała część śląskiej NA, zarzucając jej m. in., że „z dziecinną łatwością” zmienia polityczne barwy).

Była szefowa PJN przegrała też z kandydującym z glównego miejsca dzieki liście PiS b. wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą.

Klub PO po nowej kadencji Sejmu będzie miał także dwóch czarnoskórych posłów: oprócz Johna Godsona (pokonał m. in. ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka) mandat uzyskał też startujący wraz z Piły, natomiast pochodzący z Zambii nauczyciel akademicki Killion Munyama.

Najlepszy wynik przy skali panstwa uzyskał Donald Tusk a mianowicie 374 920 głosów. Stołecznym posłem NA został wedlug raz 1-wszy w barwach PO były prezydent Stolicy polski Marcin Święcicki. Do Sejmu wejdzie też były prezydent Krakowa Józef Lassota.

Grono klubowych sportowców – nieopodal Romana Koseckiego i Iwony Guzowskiej – powiększą Leszek Blanik, snowboardzistka Jagna Marczułajtis, b. żużlowiec Robert Wardzała, b. piłkarz Cezary Kulinarny oraz b. siatkarze Małgorzata Niemczyk i Paweł Papke.

Do Sejmu weszli wszelcy politycy z władz lokalu PO (oprócz Wojciecha Wilka), ale nie istnieje jeszcze decyzji, czy pokierują klubem również po typach. Niewykluczone, że Tusk na stanowisku szefa lokalu PO będzie chciał obsadzić Bogdana Zdrojewskiego (dotychczas ministra kultury) choćby po to, żeby osłabić pozycję Grzegorza Schetyny w Sejmie – twierdzą źródła PAP.

Z kolei Schetyna w stanowisko szefa klubu popiera Tomasza Tomczykiewicza, który deklarował w poniedziałek, że wydaje sie do wladzy władz PO i chętnie dalej kierowałby klubem. W giełdzie imion pojawiają się też nazwiska Sławomira Rybickiego i Rafała Grupińskiego. Nie ma jeszcze decyzji, czy rzecznikiem klubu będzie jak do tej pory Paweł Olszewski.

Wyniki wyborów zmieniły układ sił przy PO: znacznie osłabiona została tzw. spółdzielnia Grabarczyka. Największy konkurent Grabarczyka, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uzyskał nieomal trzykrotnie więcej głosów. Grabarczyka wyprzedził też Godson.

Forsowana przez Grabarczyka na jedynkę listy przy Lublinie Magdalena Gąsior-Marek (zasłynęła wręczając rosliny ministrowi infrastruktury po głosowaniu nad swoim odwołaniem) uzyskała trzykrotnie skromniej głosów niż kandydatka Schetyny z tej samej listy Joanna Mucha, która startowała sposród drugiego stanowiska.

W Krakowie szef małopolskiej PO Ireneusz Raś przegrał z wówczas trzecim dzieki liście Jarosławem Gowinem. Osłabieniem konserwatywnego skrzydła PO będzie nieobecność przy Sejmie Andrzeja Smirnowa i Andrzeja Czumy. Rozmówcy PAP z tegoz skrzydła szacują jednak, że utrzymali swoją pozycję wraz z poprzedniej kadencji, mając około 45 mandatów w Sejmie i 20 w Senacie.

W sejmowym klubie WEDLUG znajdą się także pozostali znani posłowie, m. in.: Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski, Stefan Niesiołowski, Antoni Mężydło, Marek Biernacki, Konstanty Miodowicz, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Piotr van der Coghen, Arkady Fiedler, Jerzy Borowczak i Tadeusz Jarmuziewicz, natomiast także ministrowie Radosław Sikorski, na którego zagłosowało przeszlo 90 tys. wyborców, Barbara Kudrycka, Aleksander Grad jak i równiez Ewa Wydobywajacy.

Marta Tumidalska i Patrycja Loose (PAP)

laz/ pat/ par/ bk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy