Nocny zakaz sprzedaży alkoholu? Handlowcy proponują swoje rozwiązania

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Projekt nowelizacji przygotował resort zdrowia. Wedle jej założeniami samorządy będą miały możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w wybranych częściach gminy albo w całym do niej obszarze przy godzinach 22. 00-6. 00. Aż az do 23. 00 nie można by też emitować broszurek piwa.

Polska Izba Gospodarki zgłosiła sluzace do Sejmu sugestie, które mają dostosować ten projekt az do współczesnych realiów. Przede wszystkim handlarze apelują, aby przesunąć pory, w których można zeby wprowadzać zakaz sprzedaży napojów alkoholowych.

PIH zaznacza, że znaczna część sklepów spożywczych wydaje sie otwarta az do 23-24 i w tychze wieczornych godzinach zarabia głównie na napojów alkoholowych. Co więcej, to właśnie dzięki sprzedaży alkoholu sklepy z koszulami generują dochody (marże na innych produktach są poniewaz minimalne). Pozbawienie sklepikarzy możliwości sprzedaży napojów wyskokowych będzie oznaczało skraj ich biznesów – zaznacza Izba.

Zobacz też, kto musi spieszyć się z nabyciem mieszkania:

Dodaje też, że nie rozsądne doprowadzenie do sytuacji, w której przez ostatnią godzinę lub dwie zanim zamknięciem sklepiku nie będzie w nim już można kupić alkoholu. Zauwazalny na pólkach alkohol, którego jednaj nie da się kupić, może budzić u niektórych klientów agresję. To zaś wydaje sie najzwyczajniej przy świecie grozne dla sprzedawców.

PIH wspomina też, że rozwiązanie przedkladane przez resort zdrowia dojdzie do wzrostu szarej tereny, zwiększoną konsumpcją narkotyków i dopalaczy, a także wysypu barów oferujących tani alkohol.

Dlatego PIH proponuje, by zakaz można było wprowadzić od godziny późniejszej, dzieki przykład od 1. 00 w nocy. Wskazuje też, zeby jasno sprecyzować kryteria, według których wspólnota będzie mogła wprowadzić obostrzenia. Według handlowców ważne też jest, by ustawa precyzowała minimalny i maksymalny teren gminy, który może być objęty zakazem.

PIH domaga sie między innymi, by zakaz w godzinach nocnych objął też wszelkie stacje paliw. Proponuje też, by równolegle do wprowadzenia obostrzeń po handlu alkoholem samorządy przygotowały kompleksowe plany przeciwdziałania alkoholizmowi.

Handlowcy zaznaczają też, że trzeba się zastanowić ponad sposobem dawania zezwoleń dzieki sprzedaż trunków alkoholowych. Jak wyjaśniają, proponowane poprzez rząd rozwiązania mogą się przyczynić az do zablokowania możliwości rozwoju małych sklepów spożywczych, ograniczenia wojny, wzrostu niebezpieczenstwa korupcji jak i równiez do pojawienia się handlu zezwoleniami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy