Nerwowo przed weekendem

Nerwowo przed weekendem
27 lipca, 2020
Category: gielda

Wczoraj niepokój związany z sytuacją na Ukrainie objawiał się bardzo nierównomiernie. Poza Kijowem i Moskwą, najmocniej odbił się w giełdach na warszawskim rynku i Budapeszcie, ale także na papierach dłużnych Włoch, Portugalii jak i równiez Hiszpanii. Nie zaakceptowac był zbyt widoczny w głównych rynkach, gdzie prócz Frankfurtem spadki były nieduze. Przed weekendem nerwowość może się jednakze stać w wyzszym stopniu powszechna.

Geograficzny rozkład niechęci do ryzykownych aktywów nie zaakceptowac był jednakze zbyt czytelny. Warszawski parkiet wcześniej czesto wykazywał sporą wrażliwość na tek krok, co dzieje się zbyt naszą wschodnią granicą, jednak inwestorzy w Budapeszcie rzadko się tym przejmowali, nie mówiąc już o krajach Europy Południowej. Dynamiczny wzrost rentowności obligacji Włoch, Portugalii i Portugalii, sięgający od momentu 3, piec do 5 proc. może sugerować odrebny niż Ukraina powód az do niepokoju.

O ile można zrozumieć słaba reakcję Wall Street, gdzie indeksy zniżkowały po zaledwie 0, 2 proc., to trudniej wyjaśnić odporność wskaźnika przy Paryżu, tracącego jedynie niecałe 0, 7 proc., w stosunku do momentami podwójnie silniejszego spadku indeksu we Frankfurcie.

Owe wątpliwości mogą zostać rozwiane w trakcie nowoczesnej sesji. Uspokojenie nastrojów w głównych giełdach byłoby okazją do odreagowania przeceny na naszym parkiecie. Bardziej mozliwy jest jednak wzrost nerwowości inwestorów, niepewnych jak rozwinie się pozycja na Ukrainie w trakcie urlopu. Gdyby faktycznie się stało, można obawiać się pogłębienia spadków w stolicy polski. WIG20 niebezpiecznie zbliżył się w ciągu dnia do poziomu 2400 punktów, można się więc spodziewać przy pierwszej części handlu próby oddalenia zagrożenia, jednak zależeć to będzie od kwestii w srodowisku.

Niepokojąca wydaje sie byc także łatwość, z jaką złym nastrojom poddał się segment średnich firm. Silna przecena dotknęła nie tylko spółek mających troszke wspólnego wraz z biznesem w wschodzie. Nie ominęła też tych, które opublikowały dobre wyniki finansowe, choć w wypadku niektórych dało się dostrzec łagodzący spadki wpływ czynników fundamentalnych. To ty m bardziej zasadnicze w kontekście dzisiejszej linii publikacji raportów finansowych.

W wyzszym stopniu istotne będą jednak wiadomosci nie tylko sposród samej Ukrainy, ale także głosy dotyczące ewentualnych kolejnych sankcji wobec Rosji. Takie sugestie pojawiły się już w czwartek wieczorem po Stanach Zjednoczonych. Niewątpliwie będzie na temat mowa w trakcie mającego się odbyć w sobotę szczytu Unii Europejskiej. Poranne nastroje w rynkach nie są najkorzystniejsze. Na giełdach azjatyckich dominują spadki, choć nie przekraczają kilku dziesiątych procent. Wyjątkiem jest lekko zwyżkujący parkiet w Krajach. Kontrakty na amerykańskie i europejskie indeksy tracą wedlug kilka szampanskich procent.

  • Wskaźniki makroekonomiczne w
  • Wskaźniki inflacji i bezrobocia
  • Notowania spółek na GPW

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy