NBP: Profity powyżej trzy tysięcy zł na rękę, spadek bezrobocia. Taki będzie pierwszy rok rządów PiS

NBP: Profity powyżej trzy tysięcy zł na rękę, spadek bezrobocia. Taki będzie pierwszy rok rządów PiS
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Rozwój płac o ponad 4 procent na rok, wzrost ekonomiczny 3-3, 9 procent, skok cen ropy naftowej o prawie 100 procent i powrót inflacji – tego rodzaju są recenzje na 1-wszy rok rządów PiS, wynikające z ankiety przeprowadzonej poprzez NBP wśród ekspertów przedsiebiorstw finansowych jak i równiez ośrodków analitycznych.

Narodowy Bank Polski opublikował wyniki nastepnej Ankiety Makroekonomicznej NBP. Wzięło w pani a udział osiemnastu ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe, ośrodki analityczno-badawcze oraz organizacje pracowników i pracodawców. Badanie przeprowadzono od 14 grudnia 2015 r. az do 5 stycznia 2016 r.

[Bezrobocie](https://www./gospodarka/inflacjabezrobocie/archiwum/bezrobocie/) po dół, płace w górę

To jak najbardziej ucieszy większość naszych czytelników, to prognozy odnośnie rynku pracy. Specjalisci „wskazują na spadek nogi bezrobocia po latach 2016 i 2017 do w porzadku. 9, piec proc. (względem 10, 5 proc. oczekiwanego na 2015 r. ) oraz w wzrost płac na poziomie czterech, 0-4, 2 proc. rocznie”, pisze NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO w swoim raporcie.

Oznaczałoby to, że płace w gospodarce wzrosną az do poziomu średniej 2, dziewiec tysiąca złotych „na rękę”, z czegoz w przedsiębiorstwach do nawet 3, 1-wsza tysiąca zł.

W przypadku bezrobocia szaleństwa nie będzie, poniewaz w listopadzie już zeszło do pulapu 9, 6 proc., specjalisci jednak oceniali dane jednoletnie, więc naprawa może być wyraźna.

Zmiana stopy bezrobocia – GUS (proc. )

Koszta w górę

Takie kierunki na rynku pracy spowodują, że kupować będziemy więcej, jak może wpłynąć na koszta na krajowym rynku.

Przy 2016 r. oczekiwana inflacja z bardzo wysokim prawdopodobieństwem ma być jednak nieduza. W raporcie na 83 procent obliczane jest, że wyniesie poniżej 1, piec procent, a średnia weryfikacja to zaledwie 0, 9 proc. „Ryzyko deflacji, którą obserwowaliśmy w 2015 r., jest nieznaczne (wynosi czternascie proc. ). [… ] W 2017 r. spodziewany jest powrót inflacji do przedziału dopuszczalnych wahań wokół celu inflacyjnego NBP (1, 5-3, 5 proc. ). Scenariusz kierowniczy to 1, 8 proc., a 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa: 1, 3-2, 5 proc. ”, podaje NBP, opisując wyniki ankiety.

Trochę kłóci się sposród takim obrazem inflacji prognoza dla ropy naftowej. Koszta paliw zbijały ostatnio znacząco wskaźnik cen konsumpcyjnych, natomiast tymczasem eksperci oceniają, że mogą wzrosnąć o niemal 100 %.

„Uczestnicy ankiety prognozują, że cena baryłki ropy Brent w 2016 r. będzie nieco niższa niż przeciętnie w 2015 r. jak i równiez wyniesie w porzadku. 50 dolarów za baryłkę. W 2017 r. wartosc ta wzrośnie do 69 dolarów. W latach 2016 i 2017 roczne bieg wzrostu PKB w zonie euro będzie zbliżone, na poziomie 1, szóstej proc. ”, podaje NBP.

Oznaczałoby to znaczne wzrosty od biezacych poziomów. Wedlug ostatnich dwóch dniach tygodnia, kiedy baryłka ropy Brent skoczyła przy górę na temat 15 %, odbijając się od dwunastoletnich minimów sluzace do 32 dolarów, scenariusz ów może być możliwy do realizacji. Profesjonalisci powtarzają zresztą prawdopodobnie pokrewne prognozy międzynarodowych banków inwestycyjnych.

Ceny ropy Brent (dolary za baryłkę)

Dobre wiadomości gwoli frankowiczów

„Kurs walutowy PLN/EUR wyniesie czterech, 2 po 2016 r. i czterech, 1 w 2017 r. ”, pisze NBP. To bardzo rzetelne wiadomość dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania w obcej walucie.

Kurs franka, w którym nominowane jest większość tego rodzaju kredytów hipotecznych, jest mocno związany wraz z euro, totez spadek sluzace do 4, 2 z obecnego poziomu przeszlo 4, 4 zł oznaczać będzie pewnie obniżenie kursu CHF az do poziomu trzech, 8 zł już w tym roku i trzy, 7 zł w przyszłym.

Nieco skromniej powodów do zadowolenia będą mieli klienta złotówkowi. Stopa procentowa NBP, od której zależy stawka WIBOR na bazie której wyliczane są odsetki do większości kredytów, prognozuje się, że spadnie, jednak nieznacznie. Sposród obecnych 1, 5 procent stopy referencyjnej nowy skład Rady Strategii Pieniężnej obetnie według ankietowanych ekspertów o nie więcej, niż 0, 4 miejsca procentowego. A w przyszłym roku możemy się spodziewać nawet podwyżek.

Prognozy „zostały obniżone w stosunku do poprzedniego testowania ankietowego. Przy 2016 r. oczekiwane są wartości w zakresie 1, 1-1, 65 proc., a po 2017 r. – w zakresie 1, 25-2, 0 proc. Prognoza centralna dla 2016 r. to 1, trzydziestu pieciu proc. ”, czytamy w raporcie.

Opinie uczestników ankiety co do kształtowania się mieszaniny procentowej w 2017 r. są bardzo zróżnicowane, jakie mozliwosci świadczy na temat, że trudno przewidzieć postępowanie nowego składu RPP, poniewaz nie jest jeszcze znany rozkład poglądów członków tego rada.

Gospodarka utrzyma tempo postepu

„Tempo postepu gospodarczego przy 2016 r. najprawdopodobniej ukształtuje się w przedziale trzy, 0-3, 9 proc., zas w 2017 r. przy przedziale dwa, 8-4, 0 proc. (są to 50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa). Podobnie jak po poprzedniej rundzie, prognozy centralne dla każdego z ludzi lat są równe trzy, 5 proc. ”, prognozują eksperci.

System gospodarczy więc nieznacznie wzrośnie przy porównaniu z ostatnim kwartałem (3, trzy proc. dwanascie miesiecy do roku).

Jak pisze NBP, przy prawie wszystkich komentarzach eksperci zwracali uwagę na rezultaty zmian w polityce fiskalnej. Chodzi tu zarówno na temat zwiększenie środków do wladzy gospodarstw domowych, korzystnie wpływające na wzrost gospodarczy, jak i na temat nowe podatki (bankowy jak i równiez od sklepów wielkopowierzchniowych), których skutki dla gospodarki są trudne az do przewidzenia.

Wśród innych czynników, mających istota dla prognoz wymieniono: kształtowanie się wartosci surowców, niepewność co do koniunktury w Europie, niepewność odnośnie wyborów RPP przy nowym składzie, przygotowania sluzace do wykorzystania kapitalów z UE w ramach nowej perspektywy finansowej, wpływ imigrantów na zbyt pracy, a także utrwalenie się malej inflacji przy świadomości konsumentów i sprzedawców.