Naukowcy wraz z GIG rozpoczęli eksperyment podziemnego zgazowania węgla

27 lipca, 2020
Category: inne

Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach rozpoczęli pilotażową próbę podziemnego zgazowania węgla. Sprawdzian potrwa około dwóch tygodni. Chodzi na temat sprawdzenie skuteczności zgazowania po podziemnych ustaleniach i zdobycie w tym procesie wodoru.

„W środę wieczorem bez problemu udało się rozpalić wybierany do tego eksperymentu pokład węgla. Teraz sprawdzian będzie kontynuowany, a swoim efekty obserwowane. Do georeaktora, w zależności od panujących tam warunków, dostarczany będzie tlen badz para wodna” – powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka GIG, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Pomiar odbywa się w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej „Barbara” przy Mikołowie. Umieszczony tam georeaktor to wybierana część złoża węgla kilkadziesiąt metrów ponizej ziemią; odnajduje się tam ok. 25 ton tego surowca. Pokład o wymiarach ok. 10 na 15 m jak i równiez grubości 1-wsza, 5 m jest otamowany, czyli odizolowany od wyrobisk. Stworzono w tamtym miejscu specjalne instalacje doprowadzające tlen i parę, a przy fazie wygaszania – także azot. Są też instalacje do odprowadzania gazów.

Pilotaż przewiduje zgazowanie ok. 50 kg węgla na godzinę. To malo – ważna jest jednakze nie ilość uzyskanego gazu, a rezultat badawczy jak i równiez doświadczalny. W georeaktorze, po miarę dostarczania tlenu, pary wodnej i związków sztucznych, zachodzą reakcje, dzięki którym powstają gazy, odprowadzane na powierzchnię.

Przy przyszłości gaz z węgla można będzie wykorzystywać sluzace do produkcji energii, dalszej obróbki chemicznej albo do fabrykowania wodoru. Właśnie na sprawdzenie możliwości pozyskania w tym procesie wodoru ukierunkowany jest pomiar naukowców z GIG. W dniu rozpalenia węgla w georeaktorze uzyskano ok. trzydziestu proc. wodoru – skromniej więcej tyle, ile się spodziewano. Sprawdzian jednak trwa i po zależności od warunków ta ilość może się zmieniać.

Pilotażowe zgazowanie węgla po złożu to część rozpoczętego ponad wiecej niz jeden lata wstecz międzynarodowego planu HUGE (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe), którego obiektem jest podziemne zgazowanie węgla, ukierunkowane na pozyskanie wodoru.

Wcześniej przy kopalni „Barbara” pomyślnie przeprowadzano doświadczenia ze zgazowaniem węgla na przesrtrzeni. Naukowcy nie mieli aczkolwiek pewności, badz w podziemnych warunkach rozpalenie w georeaktorze będzie przebiegać tak samo jak po naziemnym reaktorze. W środę proces przebiegał jednak – w weryfikacji przedstawicieli GIG – modelowo. Do złoża podawano tylko tlen, zas rozpalenie nastąpiło bez kłopotów.

Jeżeli pilotaż się powiedzie, GIG chciałby testować podziemne zgazowanie w większą skalę. Instytut przygotował swój wzór do konkursu w naszej dziedzinie, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Wzrostu. Dalsze badania nad zgazowaniem byłyby kierowane, kosztem ok. 30 mln zł, 400 m pod spodem ziemią, przy jednej wraz z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego.

Gaz zorganizowany z węgla może posłużyć do zasilania turbin wytwarzających energię elektryczną, może być także uzywany przez przemysł chemiczny. Obecnie badania jak i równiez wdrożenia w tej dziedzinie prowadzone są w kilkunastu krajach, m. in. po Australii, RPA, Kanadzie, Indiach i Krajach. Także GIG do latek 70. ubiegłego wieku prowadził doświadczenia związane ze zgazowaniem, których jednak zaniechano. W tej chwili zainteresowanie nimi wróciło m. in. z powodu rosnących cen innych nośników energii i kurczenia się ich zasobów na świecie. (PAP)

mab/ ls/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy