NATO potępia przemoc dzieki Ukrainie; wzywa do dialogu

27 lipca, 2020
Category: inne

Szefowie dyplomacji państw NATO przyjęli we wtorek deklarację o sytuacji na Ukrainie, potępiającą użycie siły wobec proeuropejskich demonstrantów i wzywającą az do dialogu. Sekretarz stanu USA John Kerry zaapelował, by rząd w Kijowie „słuchał głosu narodu”.

„Obserwujemy uważnie sytuację na Ukrainie. Potępiamy użycie nadmiernej siły wobec pokojowo nastawionych demonstrantów na Ukrainie. Wzywamy wszystkie strony sluzace do powstrzymania się od prowokacji i przemocy” – głosi wspólna deklaracja szefów MSZ.

Sojusz zaapelował też do władz Ukrainy, jako panstwa przewodniczącego dzis Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by „w pełni przestrzegały wlasnych międzynarodowych zobowiązań do poszanowania wolności słowa i zgromadzeń”.

„Wzywamy rząd i opozycję do podjęcia dialogu jak i równiez rozpoczęcia przebiegu reform. Suwerenna, niepodległa i stabilna Ukraina, przestrzegająca zasad demokracji i rządów prawa, ma glówne znaczenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – podkreślono w akcie.

Potwierdzono, że Ukraina pozostanie ważnym partnerem NATO jak i równiez partnerstwo to będzie kontynuowane w oparciu na temat podstawowe wartości demokracji, norm człowieka jak i równiez rządów uprawnienia.

Na rady prasowej wedlug pierwszym dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO amerykański sekretarz stanu John Kerry zaapelował do rządu w Kijowie, aby słuchał głosu osób, którzy od momentu kilkunastu dni protestują, domagając się podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

„Apelujemy do władz Ukrainy, by słuchały głosu swojego narodu, który potrzebuje żyć w wolności i dobrobycie. Wzywamy wszystkie strony (wydarzeń w Ukrainie), by działały przy sposób pokojowy. We współczesnym europejskim państwie nie ma stanowiska na przemoc” – oświadczył Kerry.

Poinformował, że pan sam nie zaakceptowac wybiera się do Kijowa na posiedzenie rady ministrów spraw obcych OBWE, które odbędzie się 5 jak i równiez 6 grudnia. Uda się za to do Mołdawii, by wesprzeć europejskie dążenia owego kraju; przy miniony piątek Mołdawia parafowała umowę stowarzyszeniową z Unią.

Według polskiej wiceminister spraw zagranicznych Henryki Mościckiej-Dendys deklaracja o kwestii na Ukrainie była inicjatywą sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena i została przyjęta przez konsensus.

„Nikt nie był przeciw deklaracji, a zyskała ona spore poparcie. Przekaz zawiera najistotniejsze z punktu widzenia NATO elementy, które podkreślają, że jesteśmy cos znacznie wiecej anizeli tylko sojuszem militarnym, ale też pewnym sojuszem, w którym przestrzega się standardów, wartości i norm człowieka” – powiedziała wiceminister.

Przypomniała, że Ukraina jest partnerem NATO, ale oficjalnie obecne władze tego panstwa nie aspirują do członkostwa w Sojuszu.

Na Ukrainie już prawie dwa tygodnie trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania poprzez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności gwoli rządu premiera Mykoły Azarowa.

We wtorek tematem obrad ministrów przy Brukseli była przyszłość NATO, w tym wykladany na przyszły rok szczyt w Londynie, jak również zaangażowanie po Afganistanie po wycofaniu wraz z tego panstwa wojsk NATO-wskiej misji ISAF w 2014 r.

Przy środę rankiem odbędzie się posiedzenie Porady NATO-Rosja wraz z udziałem szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Na tym spotkaniu temat sprawy na Ukrainie także może się pojawić.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy