Nastepnych 10 zatrzymanych w śląskiej aferze podatkowej

27 lipca, 2020
Category: inne

Kolejnych dziesiec śląskich przedsiębiorców odpowie za oszustwa podatkowe na wielką skalą. Po ocenie policji, poprzez wykazywanie fikcyjnych kosztów w ciągu czterech latek gang mógł wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych z tytułu zwrotu podatku VAT. W sprawę zamieszane są 43 różne firmy.

To największa w ostatnim czasie tego typu afera dzieki Śląsku. W początku 02 zatrzymano pierwszych 10 niepokojacych, w poniedziałek 10 kolejnych. To glównie właściciele przedsiebiorstw handlowo-usługowych. Oprócz oszustw podatkowych odpowiedzą m. in. zbyt posługiwanie się fałszywymi dokumentami, pranie brudnych pieniędzy i udział w masie przestępczej.

„Proceder, o który podejrzane są zatrzymane ludzie, polegał w wykorzystywaniu faktur z fikcyjnych transakcji ekonomicznych. Posługując się fałszywymi dokumentami, nieuczciwi przedsiębiorcy zwiększali swoje koszty, natomiast tym samym płacili fiskusowi mniejszy podatek VAT” – wyjaśnił Jacek Pytel z zespołu prasowego śląskiej policji.

W trop trwającego od 2003 roku procederu wpadli policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach we współpracy z Kluczowym Biurem Śledczym, pracownikami wydziału dokumentacji skarbowej Ministerstwa Finansów oraz katowickiego urzędu skarbowego.

Mechanizm przestępstwa opierał się na fałszywych fakturach, dotyczących fikcyjnych transakcji. Preparował je dla familiarnych biznesmenów 32-latek z Chorzowa, aresztowany blisko trzy miesiące temu. Uzyskane dzięki takowym fakturom wyższe koszty oznaczały dla przedsiębiorców niższy wymiar podatku. Za taką przysługę fałszerz brał zwykle 10 proc. wartości faktury.

Zatrzymani w poniedziałek to mieszkańcy Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Czeladzi, Katowic i powiatu gliwickiego w wieku od 22:00 do 57 lat. Zbyt popełnione przestępstwa grozi wykladzinom do 8 lat więzienia oraz kary finansowe. W poniedziałek do południa trwały przesłuchania zatrzymanych. Prawdopodobnie będą wobec tych propozycji zastosowane poręczenia majątkowe jak i równiez dozór policyjny.

Prowadzący śledztwo podejrzewają, że przestępcza działalność dotyczy nie tylko woj. śląskiego, ale też innych rejonów Polski. Policjanci zabezpieczyli kilkanascie kilogramów dokumentacji, komputery i nośniki danych empirycznych. Bardzo mozliwe są kolejne zatrzymania przy tej sprawie. (PAP)

mab/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy