Narasta zagrożenie pożarami lasów

27 lipca, 2020
Category: odmienne

W polskich lasach narasta zagrożenie pożarami. Dzieki większości obszarów kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od 21 czerwca odnotowano ponad 900 pożarów lasów wraz z czego tylko w niedzielę – ok. 120.

Trzeci stopień zagrożenia pożarowego występuje w obszarach leśnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, śląskiego jak i równiez łódzkiego.

Jakkolwiek drugi stopień występuje dzieki części obszarów leśnych województw: mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego jak i równiez lubelskiego.

W nadleśnictwach: Staszów (woj. świętokrzyskie), Herby jak i równiez Kłobuck (woj. śląskie) a takze Żmigród i Wołów (woj. dolnośląskie) obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, powiedział przy poniedziałek PAP, że cykliczny zakaz wstępu do lasu wprowadzają nadleśnictwa, jeśli poprzez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki o godz. 9. 00 będzie niższa od momentu 10 proc.

Według Frątczaka, w mnóstwo miejscach wilgotność ściółki spadła do kilkunastu proc., co jest równoznaczne z ustanowieniem, że jest ona sucha jak kartka papierów. „Zagrożenie przy lasach jest bardzo duże, jednak pożary nie są tak duże jak przed laty, ponieważ jest raz za razem lepszy monitoring” – powiedział Frątczak.

Przypomniał, aby po lesie, jakim sposobem również przy odległości 100 m od momentu niego, nie zaakceptowac używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci. Zabronione jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw.

Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do piecset zł.

Leśnicy podkreślają, że 95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka.

Do cztery lipca zarejestrowano siedem dużych pożarów w poligonach w nadleśnictwach: Drygały (w czerwcu w pięciu pożarach spłonęło 298 ha wrzosowisk), Łopuchówko (w kwietniu spłonęło 23 ha wrzosowisk), Świętoszów (spaleniu uległo czternascie ha).

Az do walki sposród żywiołem leśnicy mają do dyspozycji 640 punktów obserwacji naziemnej, siedmiu samolotów patrolowych, 25 gaśniczych, 7 śmigłowców. Na ochronę lasu przed pożarami leśnicy przeznaczyli na ten rok kalendarzowy ok. 70 mln zł.

W ubiegłym roku przy Lasach Państwowych wybuchło ponad 3, cztery tys. pożarów. Objęły ów kredyty 970 ha powierzchni leśnej. (PAP)

gdyj/ pz/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy