Nagroda im. Jana Cybisa dla Pawła Susida i Marka Sobczyka

Nagroda im. Jana Cybisa dla Pawła Susida i Marka Sobczyka
27 lipca, 2020
Category: inne

Nagroda wykladzinom. Jana Cybisa, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce, trafiła do Pawła Susida – za rok kalendarzowy 2011- jak i równiez Marka Sobczyka – za rok 2012. Laureatami rekompensaty w przeszłości byli metrów. in. Jan Lebenstein jak i równiez Jerzy Nowosielski.

Nagroda im. Jana Cybisa to najstarsza jak i równiez najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Przyznawana od 1973 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malowidla przypadła Pawłowi Susidowi, za rok 2011, i Markowi Sobczykowi, za rok 2012 – poinformował w poniedziałek Okręg Warszawski Związku Rodzimych Artystów Plastyków, mocodawca rekompensaty.

Paweł Susid (ur. 1952 r. przy Warszawie) ukończył naukę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1978 r. przy pracowni Tadeusza Dominika. „Na tym opiera sie sztuka Susida – w zaskakującym przestawieniu formy i treści, na graniu kontekstami, naszą wiedzą o sztuce i przyzwyczajeniami. Dziś widać, że prawie 30 latek tej dziel sztuki to posada malarza jak i równiez poety morzem stworzeniem własnego słownika komunałów” – pisała Dorota Jarecka w 2006 r. Artysta brał udział w przeszlo stu pojedynczych wystawach, metrów. in. po Galleri Garmer w Goeteborgu, Kunstvereinen Bonn, Studio Bayer w Warszawie i Leverkusen. Susid był także dwukrotnie nominowany do nagrody „Paszportu” Strategii. Od 2009 r. wiedzie, wraz z prof. Leonem Tarasiewiczem, pracownię Lokalizacji Malarskiej na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.

Marek Sobczyk (ur. 1955 r. w Warszawie) w czasach 1975-80 studiował malarstwo na Akademii Egzemplarzy Pięknych na warszawskim rynku w warsztatów Stefana Gierowskiego. Wyrastał przy kręgu malarstwa abstrakcyjnego, należał także do formacji artystycznej Gruppa, reprezentującej nurt ekspresjonizmu. Od lat 80. artysta malował kompozycje figuralne, często nawiązując do dziedziny religijnej. Po latach 1991-1996 prowadził a mianowicie wraz z Jarosławem Modzelewskim a mianowicie prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie.

Nagrodę wykladzinom. Jana Cybisa przyznawane są artystom żyjącym, których twórczość cechuje oryginalność i indywidualizm. Pierwszym laureatem nagrody był Tadeusz Dominik (1973). Wśród laureatów znajdują się także m. in. Jan Lebenstein (1985), Jerzy Nowosielski (1988), Rajmund Ziemski (1979), Stefan Gierowski (1980).

Wystawy laureatów zaplanowano na przełom października i listopada. Ekspozycja bedzie otwarta w Domu Artysty Plastyka. (PAP)

pj/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy