Nadal nie wiadomo czy dojdzie sluzace do strajku generalnego w śląskiej służbie zdrowia

Nadal nie wiadomo czy dojdzie sluzace do strajku generalnego w śląskiej służbie zdrowia
27 lipca, 2020
Category: inne

(dochodzą wiadomosci o przebiegu spotkania )

21. 6. Katowice(PAP) – Wciąż nie wiadomo, czy w czwartek dojdzie az do strajku generalnego w śląskich szpitalach i przychodniach. Środowe otwarte zgromadzenie w Katowicach ministra zdrowia i szefa NFZ wraz z przedstawicielami protestujących oraz organów założycielskich szpitali i przychodni zakończyło wyobrazenie stanowisk witryn www. Dalsze konwersacji odbędą się za zamkniętymi drzwiami.

Od czasu rezultatu ludzi rozmów związkowcy uzależniają decyzję o potencjalnym odstąpieniu od momentu zapowiadanego w czwartek bezterminowego strajku generalnego w około 300 śląskich szpitalach i przychodniach. Przy poniedziałek po tych placówkach przeprowadzono już dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Minister zdrowia Zbigniew Religa otwierając katowickie zebranie podkreślił, że podwyżek płac, których domagają się protestujący, nie da się wprowadzić natychmiast, potrzebne jest pierwotnego ustawowe przegłosowanie w Sejmie. Odnosząc się do pozostałych lekarskich postulatów przypomniał, że częściowo uwzględnia je ogłoszony przez faceta 10-punktowy oprogramowanie.

„Ten oprogramowanie to bardzo restryktywna droga zwiększenia oplacania służby stanu zdrowia z niecałych 4 proc. PKB sluzace do 5 proc. PKB po ciągu 3 lat. Błagam, weźcie to pod uwagę” – apelował Religa.

Dodał, że pomostowe podwyżki gwoli pracowników ochrony zdrowia, az do czasu wejścia w życie z początkiem października rządowego programu a mianowicie mogą i powinny wziąć na siebie organy założycielskie poszczególnych placówek.

Nie zgodzili się sposród tym przedstawiciele organów założycielskich i dyrektorzy placówek opieki zdrowia, powołując się na brak najlepszej podstawy prawniczej, a także na brak środków.

„Tam gdzie protesty w placówkach ochrony stanu zdrowia zostały już przerwane na podpisaniu porozumień dotyczących pomostowych dopłat do pensji, owe porozumienia były wirtualne. Tak było wszędzie, także i u mnie, bo ja nie mam tych pieniędzy, które obiecałem i lekarzom i odrebnym grupom zawodowym” – powiedział dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jastrzębiu-Zdroju, Jerzy Kasprzak.

Zgodził się sposród nim marszałek województwa śląskiego, Michał Czarski, wymieniając możliwości, kiedy może przekazywać pieniadze celowe dla podlegających jemu placówek. „Nie ma wśród nich możliwości, z której organy założycielskie mogłyby w tym wypadku skorzystać” – podkreślił.

Szef Narodowego Funduszu Zdrowia, Jerzy Miller z ministrem Religą kilkakrotnie podkreślali, że zwiększenie finansowania służby zdrowia, wydaje sie byc w już przedstawionej mozliwosci „absolutnie pewne”.

Miller zapewnił, że w podziale środków „nie istnieje możliwość nierównego traktowania jakiegokolwiek województwa”, ponieważ wszystkie pieniądze są rozliczane według obowiązującego matematycznego algorytmu. Zaznaczył, że różnice między wartością miejsca rozliczeniowego są „groszowe” i „wynikają z zaszłości historycznych”.

Do strajku generalnego w śląskiej służbie zdrowia miało dojść już we wtorek. Związkowcy przesunęli termin na temat dwa dni na prośbę ministra Religi. (PAP)

mtb/ pz/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy