Na Majdanie juz spokojniej. Rada Najwyższa Ukrainy zakazała użycia broni przez milicjantów

Na Majdanie juz spokojniej. Rada Najwyższa Ukrainy zakazała użycia broni przez milicjantów
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

1/11

fot:

Władze Ukrainy zerwały osiągnięty z przedstawicielami opozycji rozejm. W Kijowie od ranka trwają zamieszki. Liczba ofiar śmiertelnych waha się od czasu siedmiu do 70 a mianowicie w zależności od źródła informacji. Setki osób wydaje sie rannych. Milicji wydano broń z ostrą amunicją. Podczas gdy włoska minister spraw obcych informuje, że UE wprowadzi zakaz wizowy i zamrozi konta winnych przemocy. Wedlug Donalda Tuska, ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazują, że wojna domowa w tym panstwie to realny scenariusz. Podpowiedz Najwyższa Ukrainy zdecydowała na temat zakazie użycie broni za posrednictwem milicję i inne służby. Trwają wieczorne rozmowy unijnych dyplomatów, opozycji i prezydenta Janukowycza

Aktualizacja: 23: 30

Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk sposród Batkiwszczyny jak i równiez Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda udali się z parlamentu na rozmowy sposród prezydentem Wiktorem Janukowyczem jak i równiez ministrami kwestii zagranicznych Polski, Niemiec jak i równiez Francji. Powiadomiła o tym rzeczniczka Kliczki Oksana Zinowjewa, którą cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Kliczko z Jaceniukiem i Tiahnybokiem idą w rozmowy wraz z Janukowyczem. Będą też ministrowie Francji, Niemiec i Lokalny – napisała na swoim Twitterze Zinowjewa. Z kolei reprezentant prezydenta Wiktora Janukowycza po parlamencie Ihor Mirosznyczenko powiedział w telewizji ICTV, że prezydent oczekuje w czwartek wieczorem liderów Batkiwszczyny, partii UDAR jak i równiez Swoboda. Mirosznyczenko powiedział, że wcześniej prezydent spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Lokalny.

Szefowie dyplomacji: Polski – Radosław Sikorski, Niemiec a mianowicie Frank-Walter Steinmeier i Francji – Laurent Fabius przedłużyli pobyt w Kijowie do piątku. Poprzednio nami nocna pora ciężkich negocjacji – napisał na Twitterze rzecznik naszego MSZ Marcin Wojciechowski.

Zjadliwa reakcja AMERYCE na zdarzenia na Majdanie

_ Rozwiązania, po jakie może sięgnąć prezydent (Barack Obama), są teraz pilnie analizowane _, ale nie istnieje wśród tych propozycji opcji militarnej – powiedział z kolei dziennikarzom zastępca rzecznika Białego Domu Josh Earnest.

Waszyngton rozważa nałożenie nastepnych sankcji w Kijów a mianowicie dodał Earnest, dodając, że prezydent omawiał sytuację dzieki Ukrainie sposród niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Wcześniej w czwartek Biały Dom poinformował, że skonsultuje się w sprawie sankcji sposród Unią Europejską, by połączyć z nią siły.

Jednakze amerykański profesjonalista ds. Ukrainy Adrian Karatnycky z Atlantic Council of the United States uważa, że konsekwencje Unii Europejskiej przeciw reżimowi ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza są mocno spóźnione, i obawia się dalszego rozlewu krwi. Ekspert liczy jednak, że Janukowycz ustąpi pod naciskiem oligarchów jak i równiez części własnych zwolenników przechodzących na stronę opozycji.

_ Sankcje są już calkowicie bezużyteczne. Uchwalono je zbytnio późno. W tym momencie, po naszym, co się stało, caloksztalt jest przy rękach narodu ukraińskiego. Ludzie już się nie cofną, są zdecydowani na calosc. Fakt, że zginęło przeszlo sto osób, oznacza, że sytuacja może się rozwinąć zgodnie z _ modelem rumuńskim _ i Janukowycz może skończyć jak Ceausescu. Jeżeli spróbuje podzielić kraj, większość wojska obróci się przeciwko niemu i weźmie stronę narodu _ – powiedział Karatnycky.

_ Dlatego faktycznie ważne jak i równiez pilne wydaje sie, aby po parlamencie powstała nowa większość, która uzna, że Janukowycz pogwałcił konstytucję, mordując Ukraińców, i odsunie go od władzy. Prezydent odejdzie aczkolwiek dobrowolnie wylacznie pod warunkiem, że jakiś kraj zagwarantuje mu azyl _ – dodał. Karatnycky zwrócił uwagę, że po przejściu około piecdziesiat posłów z Partii Regionów do opozycji przeciw Janukowyczowi jest w parlamencie już 222 posłów, podczas gdy az do uzyskania większości potrzeba 226 głosów. Podkreślił też, że oligarchowie jak i równiez niektórzy stronnicy poprzednich prezydentów także skłaniają się w odniesieniu do opozycji.

To już walka domowa?

Jakim sposobem podaje dzieki Twitterze EuromaidanPR, według niepotwierdzonych jeszcze danych, samolot z rodziną Wiktora Janukowycza wylądował na londyńskim lotnisku Heathrow.

Zdaniem Donalda Tuska, ostatnie zdarzenia dzieki Ukrainie pokazują, że wojna domowa w ponizszym kraju to realny harmonogram. Polski premier, który spotkał się wraz z dziennikarzami na rozmowach sposród przedstawicielami środowisk politycznych jak i równiez ekspertami co do Ukrainy, dodał, że aktualnie szukane są rozwiązania, które uchronią Ukraińców od rozlewu krwi.

Po wielu ukraińskich miastach pojawiły się monstrualne kolejki pragnących podjąć pieniądze z bankomatów i banków, tworzą się też kolejki w sklepach z artykułami pierwszej potrzeby a mianowicie piszą korespondenci Interfax-Ukraina. Przy Kirowogradzie klopoty z bankomatami zaczęły się po południu, w Charkowie kolejki chętnych do nabycia pieniędzy tworzyły się i w centrum, i przy dzielnicach mieszkaniowych na obrzeżach miasta. Przy Dniepropietrowsku w niektórych miejscach zabrakło gotówki i osoby udali się do agencji bankowej.

W niektórych bankach, jak informuje rosyjska RIA Nowosti, ograniczono limity wypłacanych środków. Mieszkańcy Kijowa, gdzie sprawa gwałtownie się zaostrzyła poprzednio trzema dniami, ludzie rzucili się do sklepów, gdzie wykupywane są głównie towary o długiej przydatności sluzace do spożycia, w ponizszym mąka, kasze, cukier. Przed kasami formują się bardzo długie kolejki. O tego rodzaju samych kolejkach na stacjach benzynowych osoby informują się na wortalach społecznościowych.

Trwa liczenie ofiar. Sprzeczne dane

_ Liczba ofiar terazniejszych walk w centrum Kijowa przekroczyła 70 _ – podały służby medyczne ukraińskiej opozycji; według źródeł oficjalnych zginęło 67 osób. Władze Kijowa zaapelowały do mieszkańców o postepowanie ostrożności jak i równiez pozostanie w domach. Informacje o bilansie ofiar po Kijowie są sprzeczne. Medyk Ołeh Musij, koordynujący działania ekipy lekarskiej antyrządowych demonstrantów, poinformował, że w starciach z milicją zginęło przynajmniej 70 uczestników protestów i że ostateczna liczba ofiar może się okazać większa.

Według informacji oficjalnych sluzace do kostnicy po Kijowie po ciągu dwóch dni trafiło 67 ciał ofiar zamieszek; 39 osób zginęło dziś od godz. 6 rano. Wiceszef partii Batkiwszczyna Ołeksandr Turczynow podał, że od momentu początku zamieszek w Kijowie zginęło przynajmniej 100 osób. Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych informuje, że zginęło 13 milicjantów, natomiast 130 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, zak geografii Ihor Kostenko – poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic. com.

Unia porozumiała się w sprawie sankcji

Unia Europejska postanowiła nałożyć konsekwencje wizowe i zamrozić aktywa osób winnych użycia siły i łamania praw człowieka na Ukrainie oraz objąć ten kraj zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany sluzace do represji. Skala sankcji i ich wdrażanie będą zależeć jednak od rozwoju sprawy w tym kraju. Decyzję taką podjęli ministrowie spraw obcych państw UE na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli, zwołanym po dramatycznych wydarzeniach przy Kijowie, gdzie od wtorku w antyrządowych zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób.

_ Po świetle pogarszającej się sprawy zdecydowaliśmy, że natychmiast trzeba przyjrzeć się ukierunkowanym sankcjom _ – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton po zakończeniu spotkania. Przyjęty przez ministrów dokument mówi o _ zamrożeniu aktywów i zakazie wizowym w stosunku do odpowiedzialnych zbytnio łamanie norm człowieka, sila i użycie nadmiernej siły _.

_ Uzgodniliśmy zawieszenie licencji w eksport sprzętu, który może zostać użyty do wewnętrznych represji _ – dodała Ashton. Rozchodzi np. na temat granaty wraz z gazem łzawiącym czy hełmy policyjne. Mimo pierwotnym propozycjom nie wprowadzono embarga w dostawy broni na Ukrainę. Szefowa unijnej dyplomacji poinformowała, że ministrowie zwrócili się do najlepszych instytucji Rady UE, _ by blyskawicznie podjęły niezbędne przygotowania _ do wdrożenia sankcji.

Szefowa włoskiej dyplomacji Emma Bonino powiedziała dziennikarzom, że _ zapadła rozstrzygniecie, by działać bardzo szybko, po najbliższych godzinach, w sprawie sankcji wizowych jak i równiez dotyczących aktywów wobec tychze, którzy dzieki Ukrainie splamili się przemocą _. Według Bonino UE wprowadzi też ułatwienia wizowe dla osób, które zostały ranne w czasie zamieszek, oraz _ dysydentów _. _ Priorytetem to, by kraj nie eksplodował _ a mianowicie dodała włoska minister. Według niej przy porozumieniu z ministrami przebywającymi w Kijowie postanowiono _ podjąć próbę krytycznego, bardzo stanowczego dialogu także sposród Rosjanami _.

TRANSMISJA NA ŻYWO Z MAJDANU

Tymoszenko: Nie gwoli dialogu wraz z Janukowyczem

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zażądała od czasu ukraińskiej opozycji, by ta nie prowadziła już żadnych rozmów sposród prezydentem Wiktorem Janukowyczem. List Tymoszenko w tej kwestii odczytał po parlamencie posel jej partii Batkiwszczyna Ołeksandr Kużel. _ Żądam od opozycji, aby już w zadnym wypadku więcej nie siadała sposród Janukowyczem zbytnio stołem rokowań _ a mianowicie napisała b. premier. Tymoszenko podkreśliła, że trzeba _ niezwłocznie zdjąć Janukowycza sposród urzędu prezydenta Ukrainy i pociągnąć jego do odpowiedzialności karnej zbytnio organizowanie masowych zabójstw nastawionych pokojowo obywateli _

Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski otworzył po południu posiedzenie Rady Najwyższej. Natychmiast wedlug otwarciu ogłosił godzinną przerwę, by w posiedzenie mogli dojechać wszyscy chętni a mianowicie pisze agencja Interfax-Ukraina. Według najnowszych danych empirycznych w parlamencie jest kworum – 227 deputowanych. Jednakze wiceszef frakcji rządzącej Partii Regionów Ołeh Cariow powiedział, że swoim partia nie zaakceptowac weźmie udziału w posiedzeniu i głosowaniu. W głosowaniu wezmą jednakze udział deputowani, którzy wyszli z frakcji Partii Regionów.

Milicjanci zakładnikami aktywistów

Antyrządowi demonstranci przy Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników – poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia rodzimych mediów. Resort poinformował, że milicji wydano broń wraz z ostrą amunicją. _ W celu uwolnienia zakładników milicja dzierzy prawo użyć swojej broni _ – napisało MSW w oświadczeniu opublikowanym dzieki swojej stronie internetowej. Dodało, że trzej milicjanci zostali uznani za zaginionych.

Samoobrona Majdanu szuka po budynkach wokół Majdanu snajpera, który według ich zaleznosci nadal strzela do ludzi. Złożone z kilkunastu osób uzbrojone grupy demonstrantów przeszukują między odmiennymi pomieszczenia hotelu flora Ukraina, który góruje morzem Placem Niepodległości. W hostelu jest szczególny wysłannik Polskiego Radia Radomir Czarnecki.

_ – Uzbrojeni w pistolety i pałki zapukali az do mojego jak i równiez zażądali wstępu, by zdolali przeprowadzić inspekcję. Po tym jak opuścili pokój radzili mi, abym uważał, bowiem gdzieś w okolicy grasuje snajper. Jeszcze do niedawna miał strzelać sluzace do ludzi na ulicy, być może z otworów okiennych hotelu. Aczkolwiek mój niemiecki kolega przekonuje, że ktoś strzelał sposród zewnątrz, stąd ślady wedlug kuli w naszych oknach. Na trzynastym piętrze sprawy obserwowali deputowani ze swobody, którzy też byli uzbrojeni. _

_ – Był ogłoszony rozejm. Naruszył jego Berkut (siły specjalne milicji), który próbował podpalić dom konserwatorium (na Majdanie). Na tym rozejm się skończył _ a mianowicie zacytowała przywódcę partii UDAR, Witalija Kliczkę, jego rzeczniczka Oksana Zinowiewa. Kliczko napisał na Twitterze, że Berkut jest wyposażony w broń automatyczną. Janukowycz chce wprowadzić stan fenomenalny na Ukrainie – oferuje z kolei Euromaidan.

Od ranka dochodzi w Kijowie do ostrych walk między demonstrantami a siłami rządowymi. Wydaje sie byc dużo ofiar z ranami postrzałowymi głowy i klatki piersiowej a mianowicie informują medycy pracujący w Majdanie. Protestujący mówią na temat snajperach, którzy strzelają do przeciwników rządu. Tak posiada być na ulicy Instytuckiej i Hruszewskiego. W sieci pojawiły się zdjęcia snajperów w czarnych ubraniach leżących na dachach. Ślady od czasu kul widać na pobliskich budynkach.

Ukraińskie ministerstwo stanu zdrowia informuje na temat siedmiu ofiarach śmiertelnych czwartkowych starć w Kijowie. Według resortu od momentu wtorku, gdy zaczęła się nowa fala zamieszek, śmierć w stolicy Ukrainy poniosło 35 osób. Z kolei szef służby medycznej Sztabu Sprzeciwu Narodowego, posel opozycyjnej partii _ Swoboda _ Swiatosław Chanienko poinformował, że według wstępnych danych podczas zamieszek w Kijowie w czwartek zginęło ponad 60 protestujących.

Według firm Reutera we wtorek śmierć poniosło 21 demonstrantów. Fotograf pracujący dla tej agencji widział 21 ciał cywilów na Majdanie Niepodległości. Reuters pisze, że od wtorku zginęło przeszlo 50 osób.

Z kolei francuska agencja AFP podaje, że w czwartek w Kijowie zabitych zostało 25 demonstrantów. Dziennikarze tej agencji policzyli ciała znajdujące się w tymczasowych kostnicach, np. po hotelu _ Ukraina _. AFP pisze o przeszlo 50 ofiarach śmiertelnych w toku trzech dób starć przy ukraińskiej metropolii.

O przynajmniej 50 zabitych w tym tygodniu w Kijowie informuje też amerykańska filia Associated Press. Według owego źródła po czwartek zginęły co najmniej 22:00 osoby. Reporter AP widział 21 ciał. Ponadto rzecznik MSW poinformował agencję o śmierci jednego milicjanta.

Wzywają milicjantów aby przyłączali się do demonstrantów

Lider opozycyjnego UDAR-u Witalij Kliczko wzywa do buntu wojsko jak i równiez siły bezpieczeństwa. _ To nie jest wasza wojna. To wojna Janukowycza przeciwko narodowi _ – przekonuje Kliczko i podkreśla, że _ fotel prezydencki Janukowycza nie wydaje sie byc wart poświęceń _. Lider UDAR-u umozliwia, że _ każdy, który przejdzie na stronę narodu, będzie miał zagwarantowane bezpieczeństwo _. Bezpośrednio zwrócił się do snajperów, by zeszli z dachów. Nagrania z Kijowa pokazują, że osoby w mundurach sił specjalnych, wyposażone przy karabiny snajperskie, uczestniczą w walkach. Kliczko wezwał też wojskowych, aby nie pozwolili na użycie armii przeciw narodowi jak i równiez wystąpili po jego obronie.

W związku z zamieszkami w srodku Kijowa rano w parlamencie Ukrainy ogłoszono ewakuację. Rejon wokół Porady Najwyższej wyszukuje się pod spodem kontrolą sił MSW. Również pracowników administracji prezydenta poproszono, aby udali się sluzace do domu – poinformował Interfax-Ukraina.

Protestujący na masowa skale biorą do niewoli żołnierzy wojsk MSW – poinformowano. W rezultacie starć antyrządowych demonstrantów z siłami MSW Ukrainy zginęło po Kijowie od wtorku około 66 osób. Liczba kontuzjowanych wynosi 645.

Spotkanie szefów dyplomacji Lokalny, Niemiec i Francji sposród Wiktorem Janukowyczem wciąż trwa. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał wcześniej sposród szefem samoobrony kijowskiego Majdanu. Radosław Sikorski od wczoraj jest przy ukraińskiej stolicy. _ – Rano był w Soborze Michajłowskim, w którym wydaje sie szpital wraz z rannymi z Majdanu _ – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Deputowani przechodzą na stronę opozycji

Zarządzający Kijowem Wołodymyr Makiejenko ostro krytykuje władze i wysiada z rządzącej Partii Regionów. W nagranym oświadczeniu mówi, że _ żadna władza nie jest warta krwi _. Wołodymyr Makiejenko został ostatnio powołany przez prezydenta w stanowisko szefa Kijowskiej Administracji Miejskiej, dzieki którym istotnie zarządza ukraińską stolicą. Tenze zazwyczaj staly urzędnik w tej chwili nagrał wyjątkowo emocjonalne oświadczenie, w którym mówi, że zrobi wszystko żeby powstrzymać rozlew krwi: – Nie zginął żaden oligarcha jak i równiez żaden polityk. A moja osoba codziennie frapuje się pogrzebami dziesiątek zwykłych Ukraińców a mianowicie oświadczył Makiejenko.

Zaapelował on do polityków, aby wyszli na Majdan i stanęli między protestującymi a funkcjonariuszami: _ Niech każdy posel, niezależnie od legitymacji partyjnej, stanie żywym łańcuchem między obywatelami przy mundurze jak i równiez bez. Aby powstrzymać batalii i rozlew krwi _.

Jednym z bezpośrednich efektów woli urzędnika wydaje sie zapowiedź wznowienia ruchu stołecznego metra. Dotąd nie działało ono paraliżując życie metropolie i uniemożliwiając wielu mieszkańcom Kijowa dojazd na Majdan. Poinformowano, że Partię Regionów opuściło dziś 12 deputowanych.

MSW Ukrainy apeluje sluzace do mieszkańców Kijowa, by unikali przebywania w ulicach i poruszania się pojazdami wedlug ulicach miasta. Resort uprzedza przed _ uzbrojonymi jak i równiez agresywnymi grupami _ które opanowały ulice stolicy. Przemieszczanie się wedlug mieście, jak i równiez wjazd sluzace do niego są ograniczone. Nie zaakceptowac działa kolejka, ale według ostatnich doniesień, podziemna szereg ludzi ma zostać uruchomiona na polecenie szefa kijowskiej administracji, który oświadczył, że ucieka z rządzącej partii regionów.

W rejonach Majdanu, przy obawie na temat zniszczenie, zamykane są sklepiki i punkty usługowe. Osobiscie majdan wydaje sie wciąż pełen dymu, sąsiadujące z przedtem budynki pozbawione są szyb, straszy wypalona siedziba związków zawodowych. Wciąż chodzą pogłoski o możliwym szturmie dzieki protestujących. Portal Lb. ua donosi na temat składzie z 40 wagonami wypełnionymi funkcjonariuszami służb osobliwych, zdążającym az do Kijowa wraz z okolic Połtawy.

Rosja naciska na Kijów

Moskwa zachowuje intensywne kontakt z Kijowem. Wczoraj na Ukrainie przebywał wiceminister kwestii zagranicznych Grigorij Karasin, a dziś przepowiadana jest wizyta wicepremiera Dmitrija Rogozina. Komentatorzy wiążą dwie wizyty wraz z realizacją rosyjsko – ukraińskich umów gospodarczych. Rosja zapowiedziała, że w ponizszym tygodniu przekaże Ukrainie drugą transzę kredytu. Chodzi na temat 2 miliardy dolarów z 15 miliardów obiecanych po grudniu ubiegłego roku. Moskwa i Kijów podpisały wtedy również uklad umów dotyczących współpracy po przemyśle: aeronautycznym, okrętowym i zbrojeniowym. Większość tych umów dotyczy sfer gospodarczych, które podlegają nadzorowi wicepremiera Dmitrija Rogozina.

Tenze były eksponent Rosji przy NATO założył w tym miesiącu partię _ Ojczyzna _, która pomagał w napisaniu na Krymie struktur Słowiańskiego Frontu Antyfaszystowskiego. Rosyjscy dziennikarze przypominają, że między innymi ta organizacja apelowała az do Władimira Putina o podjęcie działań na rzecz ochrony praw mniejszości rosyjskiej mieszkającej w Ukrainie.

Janukowycz trafi dzieki czarną listę Brukseli?

Konsekwencje wobec winnych przemocy na Ukrainie – to sprawa nadzwyczajnej konferencji unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Jest już wstępna zgoda ambasadorów państw członkowskich, aby ukarać pracownik władz po Kijowie. Rozchodzi o zakaz wjazdu do Unii, zamrożenie aktywów pienieznych i embargo na dostawy broni. Ostateczna decyzja należy jednak az do unijnych szefów dyplomacji.

Belgijski minister rzeczy zagranicznych Didier Reynders wydaje sie przekonany w odniesieniu do słuszności sankcji. _ Nie można tolerować bezkarności. Musimy pokazać, że jest kara za zbrodnie dokonywane na własnym narodzie. I to jest właśnie powód gwoli którego będziemy dziś decydować o sankcjach _ – dodał szef belgijskiego MSZ-tu.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/101/124005.jpg ) ] (http://www./gospodarka/komentarze/artykul/czarnecki;puscil;baka;taki;europejski;styl,138,0,1480586.html)*Czarnecki puścił bąka. Taki europejski fason *Na temat ukraińskiej impotencji i _ humorze _ polityków a mianowicie pisze Andrzej Zwoliński.

Zdecydowana większość krajów popiera sankcje, ale część chce wprowadzać je sukcesywnie, między odmiennymi Włochy jak i równiez Finlandia. Polska, wraz z Niemcami i Francją naciska natomiast, by od razu zakazać wjazdu do Starego kontynentu czołowym politykom, urzędnikom, i wspierającym ich biznesmenom jak i równiez zamrozić pieniądze, które ulokowali w europejskich bankach. Natomiast Hiszpania, Cypr i Hellada stawiają na dyplomatyczne gadki, kwestionują skuteczność sankcji i wskazują w Białoruś, w którym miejscu unijne konsekwencje nie przyniosły rezultatów.

Ekspertka Centrum Strategii Europejskiej w Brukseli Amanda Paul podkreśla w rozmowie z Naszym Radiem, że nie można porównywać Ukrainy z Białorusią. _ – Sytuacja wydaje sie byc inna. Sankcje wobec Ukrainy będą dotkliwe, bo w tamtym miejscu jest liczna grupa osób na szczytach władzy, która ma pieniądze w europejskich bankach, czego nie można powiedzieć o reżimie w Białorusi _ – dodała ekspertka. Jeśli chodzi o osoby, które miałyby się znaleźć w czarnej, unijnej liście, to mówi się o szefach kluczowych resortów – sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, doradcach prezydenta Ukrainy i nadrzednych oligarchach. A co z prezydentem Wiktorem Janukowyczem? Na razie nie ma planów by go wpisać na listę, Unia nie chce zamykać wszystkich kanałów dyplomatycznych. Dyplomaci tłumaczą, że należy pozostawić osoby, sposród którymi Bruksela będzie rozmawiać o zakończeniu kryzysu.

Obama ostrzega i wprowadza sankcje

Stany Zjednoczone wprowadziły zredukowane sankcje dyplomatyczne wobec Ukrainy. Dwudziestu urzędników rządu przy Kijowie wpisano na listę osób, które nie mogą być wpuszczone do USA. Prezydent Barack Obama wzywa władze Ukrainy by powstrzymały się od czasu użycia siły wobec demonstrantów. Barack Obama oświadczył, że potępia przemoc na Ukrainie.

_ To na rządzie Ukrainy spoczywa główna odpowiedzialność by sposród uczestnikami pokojowych protestów postępować we właściwy sposób _ – stwierdził amerykański prezydent. Obama ostrzegł, że władze Ukrainy poniosą konsekwencje jeśli posuną się za daleko. _ Dzieki przykład jeśli dojdzie do użycia wojska tam, dokad sprawy musza rozstrzygać cywile _. Barack Obama poinformował, że bardzo uważnie śledzi wydarzenia dzieki Ukrainie. _ Oczekujemy od momentu ukraińskiego rządu powściągliwości wobec pokojowych demonstrantów. Liczymy też, że protesty będą mieć pokojowy rys _.

Departament Stanu poinformował tymczasem, że 20 pracownik władz Ukrainy zostało wpisanych na listę osób, którym nie można wydać wizy do AMERYCE. Amerykanie nie podali nazwisk ale poinformowali, że chodzi o ludzie, które podejmowały decyzje co do pacyfikacji Majdanu.

Prezydent USA zasugerował też powołanie w Kijowie rządu jedności i dążenie do wolnych i sprawiedliwych wyborów. _ – Mam nadzieję, że tym momencie rozejm da się utrzymać, ale ostatecznie to władza jest odpowiedzialna za pewność, że dążymy do jakiegos rodzaju rządu jedności, chociazby tymczasowego, który pozwoli naszej firmie przejść az do sprawiedliwych i wolnych wyborów, w których wola obywateli Ukrainy będzie mogła być właściwie wyrażona bez takiego chaosu, jaki widzieliśmy w ulicach _ – powiedział przywódca Stanów Zjednoczonych.

Telekonferencja między ministrami w Kijowie a Brukselą?

Ministrowie kwestii zagranicznych Naszego kraju, Francji jak i równiez Niemiec, którzy przebywają przy Kijowie, mogą nie dotrzeć na rozpoczynające się przy Brukseli posiedzenie szefów dyplomacji państw UE o sytuacji na Ukrainie. Możliwa wydaje sie byc telekonferencja – twierdzą dyplomaci.

Według tych źródeł około godziny pietnasty nadal trwały rozmowy między prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem a przebywającymi w Kijowie w imieniu UE ministrami: Radosławem Sikorskim, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Laurentem Fabiusem.

Rozmawiali te banki także poprzez telefon z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która przewodniczyć ma rozpoczynającej się w czwartek na południu przy Brukseli Radzie UE odnosnie tematu sytuacji na Ukrainie i sankcji wzgledem odpowiedzialnych zbytnio eskalację przemocy w tym panstwie.

_ Raz za razem więcej wskazuje na to, że Rada zacznie się wyjawszy czekania dzieki trzech ministrów. Możliwe, że nie przylecą tu w zadnym razie. W tym wypadku urzadzona zostanie jakaś forma gadki z ministrami na odległość _ – poinformował pewien z unijnych dyplomatów.

Trwają prace morzem dokumentem końcowym ze spotkania ministrów, którzy mają podjąć decyzję o sankcjach w stosunku do osób, odpowiedzialnych za użycie siły po Kijowie, a także a mianowicie jak wynika z nieoficjalnych doniesień – objąć Ukrainę embargiem na sprzedaż broni i sprzętu, który może zostać użyty do represji.

Embargo na broń raz za razem bliżej

UE jest gotowa nałożyć konsekwencje na jednostki winne użycia przemocy dzieki Ukrainie a mianowicie podała po czwartek filia Reutera, która dotarła az do projektu oświadczenia unijnych szefów dyplomacji. Sposród dokumentu wynika, że UE chce nałożyć też embargo na dostawy broni.

Rozmówcy Reutera podkreślili jednak, że tekst oświadczenia może nadal ulec zmianom, a ostateczna decyzja na temat jego kształtu zostanie podjęta w późniejszych godzinach za posrednictwem ministrów kwestii zagranicznych UE.

Z danych agencji wyplywa, że Unia Europejska czeka na relację szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, którzy prowadzą przy Kijowie negocjacje z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Decyzja na temat nałożeniu sankcji i embarga ma być uzależniona od momentu efektów tychze rozmów i gotowości władz w Kijowie do ustępstw.

_ Po świetle pogarszającej się sprawy Unia Europejska postanowiła podjąć etapy przeciwko osobom odpowiedzialnym za przemoc jak i równiez użycie siły (… ). Jednocześnie państwa członkowskie (UE) zdecydowały się nałożyć dzieki Ukrainę embargo na dostawy broni wykorzystywanej do represji wobec społeczeństwa _ – napisano po projekcie oświadczenia.

Zaapelowano po raz kolejny do władz Ukrainy na temat powstrzymanie się od użycia przemocy i powrót az do rozmów wraz z opozycją. _ Należy uniknąć eskalacji przemocy, w tym powtykania stanu wyjątkowego albo wykorzystywania sił zbrojnych przeciwko demonstrantom _ – podkreślono po oświadczeniu.

Po środę źródła dyplomatyczne podawały, że możliwe są glównie sankcje wizowe, polegające dzieki objęciu zakazem wjazdu urzędników, polityków jak i równiez innych osób, uwikłanych w przemoc i represje na Ukrainie, jak również zamrożenie należących sluzace do nich aktywów finansowych, ulokowanych na terytorium UE.

Wielka Brytanii potępia atak na demonstrantów

MSZ Uk wezwał obecnie ambasadora Ukrainy Wołodymyra Chandogija, by przekazać mu, że brytyjskie władze uznają atak sił rządowych na pokojowych manifestantów po Kijowie zbyt niedopuszczalny – poinformowało po komunikacie brytyjskie ministerstwo.

_ Sekretarz formy Wielkiej Brytanii ds. Europy David Lidington poinformował o swym głębokim zaniepokojeniu wobec wiadomosci o atakach przemocy a takze ofiarach śmiertelnych i oświadczył, że wszystkie interwencje przeciw pokojowym manifestacjom na Majdanie Niepodległości są niedopuszczalne _ – głosi komunikat ministerstwa.

Wcześniej w czwartek ambasada Wielkiej Brytanii przy Kijowie poinformowała na wlasnym profilu dzieki Facebooku, że jest czasowo zamknięta wraz z względu dzieki sytuację w Ukrainie. _ Z powodu zawilej w aktualnej chwili sytuacji na Ukrainie ambasada Wielkiej Brytanii została czasowo zamknięta dla petentów. Jeśli macie państwo jakąś pilną sprawę, należy skorzystać wraz z poczty elektronicznej ambasady _ – głosi komunikat.

We wtorek swą ambasadę przy Kijowie zamknęła Kanada, kiedy podczas protestów antyrządowych kilkanaście osób _ wdarło się do holu _. Ambasada będzie zamknięta do odwołania.

Czytaj więcej w

  • Pokój na Ukrainie. Czy jest jeszcze okazja?
  • _ Każdy scenariusz nieprzychylny dla Janukowycza _
  • Witalij Kliczko wzywa Janukowycza sluzace do ustąpienia
  • Przedsiebiorstwa stracą na zamieszkach przy Kijowie?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy