NA JUKATAN mają dzieki celowniku pracowników szwajcarskich banków

NA JUKATAN mają dzieki celowniku pracowników szwajcarskich banków
27 lipca, 2020
Category: inne

Szwajcarskim bankowcom, których wiadomosci zostały po kwietniu wyciagniete USA, grozi aresztowanie cos znacznie wiecej anizeli tylko w Stanach, ale również w panstwach Europy zbyt pomoc amerykańskim podatnikom w uchylaniu się od podatków – pisze we wtorek portal Swissinfo.

Dokumenty urzedowe ekstradycyjne między USA a krajami europejskimi, dotyczące m. in. Francji, Niemiec, Włoch, Austrii jak i równiez Wielkiej Brytanii, umożliwiają Stanom Zjednoczonym podjęcie działań prawnych wzgledem bankowców podejrzewanych o pomoc amerykańskim obywatelom w uchylaniu się od czasu podatków – powiedziała Denise Chervet, sekretarz stowarzyszenia pracowników szwajcarskich banków.

„Jeśli USA wydadzą regulamin aresztowania przez Interpol, namierzony pracownik agencji bankowej może zostać aresztowany po dowolnym panstwie, z którym Waszyngton ma umowę na temat ekstradycji i w którym takie wykroczenia również są karalne” – dodała Chervet.

Może to dotyczyć około 10 tys. bankowców, przy których kwestii władze amerykańskie wszczęły badania.

Według Chervet odwiedzającym USA szwajcarskim bankowcom, którzy posiadali bezpośredni rozmowa telefoniczna z amerykańskimi klientami, grozi „ryzyko aresztowania za naruszenie amerykańskiego prawa podatkowego, jeśli pomagali kredytobiorcom w uchylaniu się od podatków”. Z kolei pracownicy banków, którzy nie mieli bezpośredniej styczności z takimi nabywcami, mogą zostać wezwani na świadków.

Jakim sposobem podał gazeta „La Tribune de Geneve”, dwóch szwajcarskich nastolatków, odwiedzających swoich dziadków w USA, było przesłuchiwanych przez sześć godzin odnosnie miejsca bytu i zwyczajów ich ojca, bankowca z Genewy.

Po kwietniu pod naciskiem AMERYCE rząd szwajcarski upoważnił jedenascie banków do przekazania imion pracowników amerykańskim władzom. Od tego czasu do ministerstwa sprawiedliwości AMERYCE przekazano około 10 tys. plików zawierających pisemną korespondencję i wykaz rozmów telefonicznych między personelem bankowym natomiast amerykańskimi nabywcami.

Pracownicy szwajcarskich banków po obawie zanim konsekwencjami, które może mieć dla tych propozycji decyzja o przekazaniu tych danych, rozpoczęli postępowanie sadowe przeciwko bankom i rządowi, starając się dowiedzieć, jakie konkretne dane osobowe zostały przekazane sluzace do USA.

„Nie wiadomo, co USA zamierzają zrobić z danymi pracowników banków. W zakresie ostrożności radzę moim klientom, by nie zaakceptowac wyjeżdżali wraz z Szwajcarii” – powiedział genewski prawnik Douglas Hornung, reprezentujący 40 byłych i aktualnych pracownik banków.

Szwajcarska prezydent i minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej, że rząd upoważnił bazy do prezentowania danych władzom amerykańskim dla samoobrony. Zapowiedziała, że spotyka się wraz z pracownikami banków, których może to dotyczyć. Podkreśliła jednak, że odpowiedzialność spoczywa na konkretnych instytucjach finansowych, które są zobowiązane przestrzegać prawa pracy jak i równiez tajemnicy kretytowej, oraz w szwajcarskim rządowym regulatorze rynków finansowych Finma.

Od 2009 roku, kiedy szwajcarski bank UBS został ukarany grzywną w wysokości 780 mln dolarów zbytnio pomoc obywatelom USA w uchylaniu się od podatków, na stosunki między Waszyngtonem a Bernem kładzie się cieniem spór o prawo tajemnicy bankowej i uzywanie przez obywateli amerykańskich wraz z szwajcarskich kont do ukrywania nieopodatkowanych dochodów.

W czerwcu szwajcarski parlament ratyfikował umowę z września 2009 roku o podwójnym opodatkowaniu podpisaną przez oba kraje, ale czeka ona nadal w ratyfikowanie przez Senat NA JUKATAN. (PAP)

klm/ mc/

int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy