MSP: stoczniowcy powinni poznać plany restrukturyzacji stoczni

27 lipca, 2020
Category: inne

*Minister skarbu Aleksander Grad potrzebuje, żeby wspólnicy przed przekazaniem do Komisji Europejskiej projektów restrukturyzacji stoczni w Szczecinie i Gdyni, omówili halasuje ze związkami zawodowymi a mianowicie poinformował resort skarbu. *

Po środę przy Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) odbyło się spotkanie ministra skarbu Aleksandra Grada sposród przedstawicielami związków zawodowych Stoczni Gdynia („Solidarność”, OPZZ, Stoczniowiec) i Stoczni Szczecińskiej („Solidarność”, „Solidarność’80” i OPZZ) nt. prywatyzacji obu przedsiębiorstw.

Po spotkaniu resort skarbu podał w komunikacie, że konwersacji strony rządowej ze związkowcami będą odbywały się poprzez cały okres trwania negocjacji. Następne zaplanowano w pierwszych dniach września w Trójmieście i Szczecinie.

Resort podał, że minister zwrócił uwagę przedstawicielom związków zawodowych, że akcje albo groźba akcji protestacyjnych mogą przyczynić się do rezygnacji inwestorów wraz z składania ofert prywatyzacyjnych. Przedstawił im także przebieg ostatnich rozmów prowadzonych z inwestorami.

„Finalizowane są rozmowy sposród ISD Polska. Spółka posiada wyłączność na negocjacje do 31 sierpnia” – powiedział po spotkaniu PAP kierownik „Solidarności” Stoczni Gdynia i Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego „S” Dariusz Adamski. Dodał, że dowiedział się w spotkaniu, iż do tego czasu musi powstać plan umowy prywatyzacyjnej stoczni w Gdyni.

„W przyszłym tygodniu być może zaczną się pierwsze konwersacji z Komisją Europejską, przy których na jednej stronie i wspólnym frontem ma stać Ministerstwo Skarbu Państwa, doradcy ministerstwa i inwestor” – powiedział Adamski.

Podkreślił, że stoczniowców cieszy to, iż pomiędzy MSP i ISD nie ma sporów dotyczących planu restrukturyzacji stoczni w Gdyni. Zaznaczył, że po przesłaniu programu restrukturyzacji az do Brukseli dzierzy dojść sluzace do spotkania inwestora z przedstawicielami związków zawodowych nt. tego programu.

Zgromadzenie w MSP nie usatysfakcjonowało związkowców Stoczni Szczecińskiej. „Po raz pozostaly usłyszeliśmy tylko obietnice, natomiast brak konkretów” – powiedział PAP przewodniczący „Solidarności’80” Stoczni Szczecińskiej Swieza Jacek Kantor. „Przedstawiono mnie tylko kalendarz spotkań, granicznych dat” – dodał.

Wyjaśnił, że MSP zamierza 24 sierpnia zamknąć listę oferentów, a do pierwszych dób września będzie negocjować sposród inwestorami wytyczne restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej. „Około 5-7 września ma być nam zaprezentowane to, jak udało się wynegocjować. Następnie dokumenty mają trafić sluzace do Komisji Europejskiej” – dodał Kantor.

Po piątek rzecznik MSP Maciej Wewiór poinformował PAP, że resort nadal rozmawia wraz z ukraińskim ISD Polska (właściciel stoczni Gdańsk) o propozycjach w sprawie stoczni w Gdyni oraz wraz z konsorcjum Mostostalu Chojnice w sprawie stoczni po Szczecinie.

ISD uzyskała przy piątek dwutygodniową wyłączność dzieki rozmowy o konsolidacji stoczni Gdańsk jak i równiez Gdynia.

Rzecznik mówił wcześniej, że ISD Polska i MSP są przygotowane sluzace do spotkania z Komisją Europejską i przedstawienia jej planów ISD. „Czekamy na decyzję Komisji co do terminu tego spotkania” a mianowicie powiedział.

Komitet Europejska dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie oryginalnych planów metamorfozy stoczni Gdynia i Szczecin. Minister Grad ma nadzieję, że az do 30 września uda się sprywatyzować oba zakłady.

Nabyciem szczecińskiej stoczni zainteresowany wydaje sie byc Mostostal Chojnice. Firma ISD planuje połączenie stoczni Gdańsk i Gdynia. (PAP)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy