Dlaczego OC jest takie duże  Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych - powiedział Dawid Sawicki, dyrektor Departamentu Kontroli Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w Komisji Nadzoru Finansowego.

Każdorazowe rozszerzenie zakresu odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń oraz zwiększenie wysokości wypłacanych odszkodowań jak i również zadośćuczynień bezpośrednio wpływa w wzrost cen obowiązkowych polis OC posiadaczy pojazdów maszynowych - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych Paweł Sawicki.

Wzrost cen OC

Według niego, ceny pozostaną rosły, jeżeli będą zwiększane wysokość odszkodowań i zasięg odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych.

Odszkodowanie też dla bliźnich ofiar. Stawki OC znowu mogą poszybować

Podkreślił, że w ostatnim momencie zmiany przepisów prawa jak i również pewne orzeczenia sądowe spowodowały, że zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń się zwiększył i że zakłady zostały zobligowane do wypłaty wyższych odszkodowań powypadkowych.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy wynik techniczny z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wśród zakładów ubezpieczeń był ujemny.

- Te efekty w latach 2015 i 2016 sięgały 1, 1 mld zł tego ujemnego wyniku technicznego, co oznaczało, że płacone składki nie zaakceptować pokrywają wszystkich kosztów związanych z wypłatą ubezpieczeń w tej dziedzinie - powiedział Skiba.

Wyjaśnił, że Komisja Nadzoru Finansowego wezwała we wrześniu 2015 roku ubezpieczycieli do odwiedzenia prawidłowego ustalania składki, żeby wynik techniczny był zbilansowany, aby skorygować to, jakie możliwości się działo w minionych latach. - W efekcie tego wezwania firmy aktuarialne zaczęły podnosić stawki a mianowicie dodał Skiba.

Poinformował też, że tempo postępu składek w I kw. 2016 roku wyniosło 6 proc., w II kw. prawie 11 proc., przy III kw. prawie dwadzieścia proc., na koniec 2016 roku, w ujęciu rok kalendarzowy do roku stawki polisy OC wzrosły średnio prawie o 29 proc.

Wypadek bez ubezpieczenia OC może słono kosztować. Rekordziści mają do oddania miliony

Sawicki podkreślił, hdy wynik techniczny ubezpieczycieli wraz z ubezpieczeń OC posiadaczy wozów mechanicznych jest w tymże roku dodatni.

- Mamy najświeższe dane dotyczące wyniku technicznego. Po jednego razu pierwszy od długiego czasu wynik jest pozytywny i w I kw. owego roku wyniósł 85 mln zł. Dobrze, że efekt jest dodatni, to 1-wszy taki odczyt tego wskaźnika i sytuacja w tymże zakresie będzie przez KNF monitorowana – powiedział Sawicki.

Dodał, że przy ubiegłym roku za ów sam okres wynik wyniósł minus 315 mln złotych.Aktualności

forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe  Surowce

Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy  Informacje

Fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Estonia przeniesie dane na chmury. Po obawie przed Rosją Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to wówczas początek Obama: Rosja obecnie płaci za sankcje. Kreml krzywdzi samych Rosjan Agencja…...

firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu  Ze świata

Firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych…...

facebook Spaces  wirtualna rzeczywistość na F8

Facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Mark Zuckerberg na konferencji F8 ogłosił przedłożenie aplikacji Facebooka do wirtualnej rzeczywistości, czyli Spaces. To nowe miejsce do spotkań ze znajomymi, tyle że cyfrowe. Innym użytkownikom wyświetlamy się jako wirtualne…...

exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa  Tech

Exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Firma Exatel, zarządzającą siecią światłowodów, zmieniła właściciela. Polska Team Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży wszelkich jej udziałów. Jak podał Exatel, Skarb Państwa reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a transakcja…...