Dlaczego OC jest takie duże  Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych - powiedział Dawid Sawicki, dyrektor Departamentu Kontroli Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w Komisji Nadzoru Finansowego.

Każdorazowe rozszerzenie zakresu odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń oraz zwiększenie wysokości wypłacanych odszkodowań jak i również zadośćuczynień bezpośrednio wpływa w wzrost cen obowiązkowych polis OC posiadaczy pojazdów maszynowych - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych Paweł Sawicki.

Wzrost cen OC

Według niego, ceny pozostaną rosły, jeżeli będą zwiększane wysokość odszkodowań i zasięg odpowiedzialności zakładów ubezpieczeniowych.

Odszkodowanie też dla bliźnich ofiar. Stawki OC znowu mogą poszybować

Podkreślił, że w ostatnim momencie zmiany przepisów prawa jak i również pewne orzeczenia sądowe spowodowały, że zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń się zwiększył i że zakłady zostały zobligowane do wypłaty wyższych odszkodowań powypadkowych.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy wynik techniczny z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wśród zakładów ubezpieczeń był ujemny.

- Te efekty w latach 2015 i 2016 sięgały 1, 1 mld zł tego ujemnego wyniku technicznego, co oznaczało, że płacone składki nie zaakceptować pokrywają wszystkich kosztów związanych z wypłatą ubezpieczeń w tej dziedzinie - powiedział Skiba.

Wyjaśnił, że Komisja Nadzoru Finansowego wezwała we wrześniu 2015 roku ubezpieczycieli do odwiedzenia prawidłowego ustalania składki, żeby wynik techniczny był zbilansowany, aby skorygować to, jakie możliwości się działo w minionych latach. - W efekcie tego wezwania firmy aktuarialne zaczęły podnosić stawki a mianowicie dodał Skiba.

Poinformował też, że tempo postępu składek w I kw. 2016 roku wyniosło 6 proc., w II kw. prawie 11 proc., przy III kw. prawie dwadzieścia proc., na koniec 2016 roku, w ujęciu rok kalendarzowy do roku stawki polisy OC wzrosły średnio prawie o 29 proc.

Wypadek bez ubezpieczenia OC może słono kosztować. Rekordziści mają do oddania miliony

Sawicki podkreślił, hdy wynik techniczny ubezpieczycieli wraz z ubezpieczeń OC posiadaczy wozów mechanicznych jest w tymże roku dodatni.

- Mamy najświeższe dane dotyczące wyniku technicznego. Po jednego razu pierwszy od długiego czasu wynik jest pozytywny i w I kw. owego roku wyniósł 85 mln zł. Dobrze, że efekt jest dodatni, to 1-wszy taki odczyt tego wskaźnika i sytuacja w tymże zakresie będzie przez KNF monitorowana – powiedział Sawicki.

Dodał, że przy ubiegłym roku za ów sam okres wynik wyniósł minus 315 mln złotych.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

darmowe leki dla emerytów a mianowicie 2018 r.

Darmowe leki dla emerytów a mianowicie 2018 r.

Dzisiaj staruszkowie otrzymują za darmo prędzej tanie leki i nie zawsze te, których najczęściej stosują - powiedział w wywiadzie dla środowego "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiada rozszerzenie…...

dania zmniejsza zasiłki dla imigrantów  Ze świata

Dania zmniejsza zasiłki dla imigrantów Ze świata

Finał wieloletniego sporu na Bałtyku. "To nie jest przegrana, to krok naprzód" Duńczycy chcą umieścić nowe informacje na produktach. "Możliwość marki wpływu na środowisko" Szef duńskiego banku podał się…...