MON wyda wiecej niz półtora miliarda złotych w transportery opancerzone

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

W latach 2014-2019 lokalne wojsko otrzymanie 307 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Godna 1, 65 miliarda złotych umowa na zakup kolejnej partii tych pojazdów została dziś podpisana w siedzibie MON na warszawskim rynku.

Dokument przy obecności szefa MON Tomasza Siemoniaka, podpisali prezes produkujących transportery Militarnych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich Adam Janik i szef odpowiedzialnego za promocje dla wojska Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak.

Jak powiedział Siemoniak, wartość kontraktu wynosi 1, 65 mld zł. Cena miesci także metrów. in. plik szkoleń jak i równiez części wymienne. _ a mianowicie Dla nas jest to też bardzo ważny moment w ministerstwie obrony, ponieważ jest to nastepny praktyczny chód realizacji pomyslu modernizacji fachowej do r. 2022 _ – ocenił szef MON. Według szacunków resortu porozumienie oznacza trzech, 5 tys. miejsc pracy w naszym kraju do 2019 roku.

Kontrakt podpisany został dekadę wedlug pierwszej umowie na dostawę kołowych transporterów opancerzonych. – _ ów dziesięć latek, to dziesięć lat triumfu kołowego transportera opancerzonego Rosomak _ a mianowicie ocenił Siemoniak.

Z kolei Janik powiedział, że umowa jest korzystna nie tylko dla siemianowickich zakładów i współpracujących wraz z nimi dostawców, jak i na rzecz MON, który zapewnił osobiscie stabilizację dostaw za niższą cenę niż przy mniejszym zamówieniu. Zapowiedział powstanie wersji specjalistycznych transportera – po pierwszej kolejności wozu poznania technicznego i nośnika 120-milimetrowego moździerza automatycznego Rak jak i równiez wozu dowodzenia do tego modułu.

Zakup kolejnych Rosomaków to jeden z 14 najważniejszych programów operacyjnych dotyczących modernizacji sił zbrojnych sluzace do 2022 r. Jak podało we wrześniu Centrum Reklamowe Rządu, dzieki ten program zaplanowano niecałe 7, dziewiec mld zł.

W lipcu z fińskim koncernem Patria podpisano umowę na przedłużenie o 10 lat autoryzacji na produkcję Rosomaków po Siemianowicach Śląskich. Finowie nieodpłatne przekazali MON licencję obejmującą produkcję jak i równiez sprzedaż zmodernizowanych i zmodyfikowanych pojazdów Rosomak oraz pierwotnego modernizacji i modyfikacji, nieodpłatne przekazanie technologii Life Cycle Support a takze zakup zmodernizowanego pojazdu Rosomak przez Patrię. Porozumienie umożliwiło Patrii wywiązanie się z umowy offsetowej i uniknięcie płacenia kar umownych, natomiast Wojskowym Zakładom Mechanicznym a mianowicie dalszą produkcję i modyfikację Rosomaków (wprowadzono do nich ponad 600 poprawek).

MON poinformowało w takim przypadku, że Wojsko Polskie dzierzy łącznie 570 Rosomaków, kolejne 117 ma powstać az do końca 2013 r. Stanowią one wyposażenie dwóch brygad zmechanizowanych po Szczecinie i Międzyrzeczu a takze Polskiego Kontyngentu Wojskowego przy Afganistanie. Kolejne Rosomaki trafią m. in. do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Ośmiokołowy modułowy wóz opancerzony AMV skonstruowany poprzez fiński koncern Patria został wybrany po rozstrzygniętym przy grudniu 2002 r., bezcennym 5 mld zł, przetargu na 690 wozów dla polskiej armii, dostarczanych w latach 2004-13. W 2003 r. podpisano 10-letnią umowę na produkcję licencyjną przy WZM wozów, które w Polsce otrzymały nazwę Rosomak.

Po połowie marca ówczesny szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch powiedział, że armia chce kupić dodatkowe transportery Rosomak a mianowicie ma katalogów być łącznie 877 – w różnych wersjach, w ponizszym ze 120-milimetrowym moździerzem. MON planuje też modernizację już posiadanych wozów.

Oprócz Polski, która wydaje sie byc największym użytkownikiem AMV, wozy te wybrały Finlandia, Chorwacja, Słowenia, RPA, Szwecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ogladaj więcej przy

  • Rosomaki pozostaną w Polsce wciaz 10 lat
  • Zwrot co do korupcji wiceministra
  • Był tajny układ kontrwywiadu z Rosjanami?
  • Palikot potrzebuje informacji na temat odwołaniu szefa SKW

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy