Ministerstwo Finansów ustali, jaki wydaje sie VAT dzieki montaż szaf

Ministerstwo Finansów ustali, jaki wydaje sie VAT dzieki montaż szaf
27 lipca, 2020
Category: inne

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy polski stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy jedenastu proc. – wynika sposród odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego w interpelację poselską.

Sposród prośbą o interwencję przy tej kwestii zwróciła się do kilku posłanek spółka Komandor Wielkopolska SA, narzekając na niedostatek jasnych reguł naliczania VAT od zabudowy wnęk.

Sprawa stała się kontrowersyjna, gdy okazało się, że część organów podatkowych każe przy 2011 r. stosować na rzecz takich usług stawkę 23 proc. VAT, a część twierdzi, że nadal są one objęte stawką preferencyjną, wynoszącą polski 8 proc. Wielu wykonawców tego typu usług nadal naraza faktury ze stawką jedenastu proc.

Na początku września do ministra finansów wpłynęła kolejna już interpelacja w tej kwestii. W reakcji z 29 września br. Grabowski nie zaakceptowac odniósł się jednoznacznie az do kwestii zaplaty VAT; zapewnił jednak: „sprawę zgłoszoną przez panie posłanki traktuję jako pilną i niezwłocznie wedlug podjęciu ostatecznej decyzji w odniesieniu do prawidłowej interpretacji przepisów w tej dziedzinie zostaną ujednolicone interpretacje w przedmiotowej sprawie”.

„W sprawie, o której mowa przy interpelacji pań posłanek, otrzymałem obszerny materiał ekspercki, który obecnie wydaje sie przedmiotem wnikliwej analizy podległych mi służb. Po jego wszechstronnej analizie podejmę ostateczną decyzję co do prawidłowości dokonanego rozstrzygnięcia interpretacyjnego w naszej i podobnych sprawach” – dodał wiceminister.

We wcześniejszej odpowiedzi wraz z 12 sierpnia br. w inną interpelację w tejze sprawie wiceminister finansów nie miał wątpliwości, że montaż tzw. trwałej zabudowy meblowej nie może być objęty preferencyjną stawką 8 proc. VAT, chociazby jeżeli usługi te są wykonywane po budynkach jak i równiez mieszkaniach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym (chodzi w tym miejscu o domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 metrów kw. jak i równiez mieszkania, których powierzchnia użytkowa nie wykracza 150 m kw. ).

Montaż szaf mógłby być objęty niższym VAT-em, o ile uznać, że jest to modyfikacja. Ale to – jakim sposobem tłumaczył w sierpniu br. wiceminister – jest niemożliwe, bo nie ma do tego istoty prawnej.

Już wtedy Grabowski zapewnił, że jeżeli organy podatkowe różnią się po stanowiskach dzieki ten sprawa, to minister finansów podejmie działania, żeby je usunąć.

Z najswiezszych odpowiedzi izb skarbowych dzieki pytania podatników wynika, że izby interpretują tę kwestię identycznie jak wiceminister po sierpniowej odpowiedzi. W interpretacji z szesnascie września 2011 r. (sygn. ILPP1/443-865/11-4/MK) Izba Skarbowa po Poznaniu poinformowała podatnika, że od 1-wsza stycznia 2011 r. stawką 23 proc. VAT wydaje sie opodatkowany montaż: szaf dzieki prowadnicach z drzwiami przesuwnymi, zabudowy wnęk z drzwiami przesuwnymi, mebelków kuchennych, sprzetów łazienkowych, mebelków biurowych. I nie ma sensu, czy są one instalowane w budynkach i lokalach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czy w biurach, konstrukcjach handlowo-usługowych lub budynkach przemysłowych.

Wcześniej co do VAT w montaż szaf wypowiedziała się Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja osobista z trzydziestu sierpnia 2011 r., sygn. IPTPP2/443-218/11-2/JS). Pani również wyjaśniła, że VAT na usługi polegające dzieki montażu szaf wnękowych w stałe, wyjawszy możliwości przenoszenia ich po inne miejsce, wynosi 23 proc. VAT.

Ze wspomnianej odpowiedzi poznańskiej IS wynika, że niższą stawką 12 proc. VAT jest objęty montaż wrota przejściowych przesuwanych na prowadnicach między pomieszczeniami, a jak i równiez to pod warunkiem, że są one zakładane w obiektach budownictwa społecznego (w innych VAT siega 23 proc. )

8-proc. stawka VAT dotyczy też – jak wyjaśniła Pokój Skarbowa na warszawskim rynku w interpretacji z 23 maja 2011 r. (sygn. IPPP1-443-328/11-2/EK) – usług układania podłóg, okładzin ściennych, instalacji białego montażu, drzwi wewnętrznych. Tu również jednak obowiązuje zasada, że prace ów muszą być wykonywane w budynkach jak i równiez mieszkaniach objętych społecznym systemem mieszkaniowym. (PAP)

kpop/ pad/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy