Mazowieckie: Zmodernizowano szpitalny oddział ratunkowy w Płocku

27 lipca, 2020
Category: inne

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku otwarto przy środę wyremontowany i doposażony szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Koszt inwestycji, która trwała około pięciu miesięcy, to ponad jedenastu, 5 mln zł, wraz z czego dofinansowanie unijne wyniosło 6, 1 mln zł.

Jak poinformował szef płockiego szpitala Stanisław Kwiatkowski, 2, jednej mln zł na modernizację SOR zapewnił samorząd województwa mazowieckiego, zas pozostała część środków pochodziła z budżetu placówki.

„Inwestycja pozwoliła dostosować oddział az do wymogów ustawy o ratownictwie medycznym. Innymi slowy lepsze wytyczne dla pacjentów, krótszy czas ich przewidywania na oddziale oraz bardziej wartosciowe warunki pracy dla personelu lekarskiego jak i równiez pielęgniarskiego” – powiedział dziennikarzom Kwiatkowski.

W zakresie modernizacji SOR zwiększono w tym miejscu z 4 do jedenastu liczbę łóżek, w tym o 2 łóżka intensywnego przegladu medycznego, zakupiono też 169 sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego. Co wiecej, w ramach odrębnego przedsięwzięcia, rozbudowano sąsiadujący wraz z SOR oddział anestezjologii i intensywnej terapii, który doposażono w trzy stanowiska niepohamowanej opieki lekarskiej – dzis jest katalogów tam 18.

SOR w szpitalu wojewódzkim w Płocku to jeden z 30 tego rodzaju oddziałów na terenie Mazowsza jak i równiez zarazem jeden z największych w regionie. Na dobę korzysta z jego od 120 do 160 pacjentów. Po latach 2006-07 szpital wybudował dla SOR-u specjalny, zadaszony podjazd dla karetek pogotowia i lądowisko dla śmigłowców medycznych.

Oddany do użytku po remoncie SOR w szpitalu wojewódzkim w Płocku przyjmował już w środę pacjentów.

Michał Borkowski, szef wydziału stanu zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa leczniczego, przypomniał, że aktualnie SOR-y objęte są okresem dostosowawczym do wymogów ustawowych. Nie zaakceptowac wykluczył przy tym, że część z ludzi oddziałów może zostać w przyszłości zamieniona w izby przyjęć.

„Jest okres dostosowawczy. Nie wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe spełniają warunki ustawy. Wobec powyższego, po okresie dostosowawczym, może się zdarzyć, nie musi, że części SOR-ów będzie zamieniana w izby przyjęć” – powiedział Borkowski.

Pytany na temat kryteria, przyznał, iż jednym z nich jest posiadanie przez szpital wraz z funkcjonującym oddziałem ratunkowym lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. „Są szpitale, chociażby na terenie Stolicy polski, gdzie lądowisko jest nie zaakceptowac do zbudowania w żaden sposób” – zauważył Borkowski.

Rozporządzenie ministerstwa zdrowia z listopada 2011 r. przewiduje 2-letni okres dostosowawczy gwoli szpitali w toku posiadania lotniska bądź lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. (PAP)

mb/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy