Małopolskie: 73-letnia gaździna chce zostać burmistrzem Zakopanego

27 lipca, 2020
Category: inne

*73-letnia góralka z Zakopanego, Maria Gruszka chce zostać burmistrzem metropolie pod Giewontem. Znana w Podhalu góralka przekonuje, że kobiety muszą się zabrać za rządzenie w całej Polsce. *

„Baby muszą wziąć sprawy po swoje ręce i zabrać się za rządzenie, żeby uratować wzrost demograficzny. Jak wiadomo, jest wielki spadek demograficzny, chłopy biegają za pieniędzmi do banków, za wlasnym wizerunkiem, natomiast jak przyjdzie do domu, to wydaje sie byc tak zmęczony, że nie zaakceptowac siły dzieki spełnienie obowiązków małżeńskich” – powiedziała PAP kandydatka na burmistrza Zakopanego.

Maria Gruszka, cytując góralskie powiedzenie: „jak chłop płony to mało strata, ale jak babsko płono to koniec świata” mówi, że obecnie dziewczyny są wykształcone, inteligentne, zajmują ważne stanowiska kierownicze, są pilotami, marynarzami, dlatego ważne jest, zeby obejmowały ważne stanowiska polityczne. „Choć dziewczyny mają ręce delikatne, to potrafią ster rządzenia silnie trzymać” a mianowicie mówi.

Gruszkowa nie ma żadnych plakatów wyborczych, bo jak twierdzi, „gdy nic nie zaakceptowac potrafisz a mianowicie pchaj się na afisz”, natomiast swój program prezentuje na Facebooku. „Chcę zaznaczyć się czynami, bo jak nie poznają mnie wedlug czynach, to po gadaniu, a politycy co dużo gadają mają mniejszy stopień zaufania, niż najstarszy zawód świata” – śmieje się góralka.

Podczas gdy zostanie wybierana burmistrzem, Gruszkowa chciałaby wprowadzić w zakopiańskim Urzędzie Metropolie „poszanowanie uprawnienia i ludzkiej godności, która jest źródłem wolności”. „Urząd to wydaje sie byc służba natomiast nie arogancja władzy ani folwark. Urzędnik musi wiedzieć, że który daje chleb tego się szanuje jak i równiez poważa, poniewaz siedzi dzieki stołku zbytnio pieniądze podatnika” – kończy Gruszkowa.

Gruszkowa jest znakomita na Podhalu z ciętego języka. Jakim sposobem sama mówi, doznała arogancji władzy, podczas gdy w 1999 roku ówczesne władze Zakopanego usunęły jej stragan sposród Krupówek a mianowicie jak dowodzi, bezprawnie. Założyła Stowarzyszenie Obrony Praw Obywateli Powiatu Tatrzańskiego, którego wydaje sie byc prezesem jak i równiez społecznie pomaga ludziom w walce sposród biurokracją, urzędnikami i politykami. Często zabiera głos dzieki zakopiańskich sesjach rady miejskiej, nie boi się mówić sprawy niepopularnych i niejednemu lokalnemu politykowi zaszła za skórę.

Rywalami Marii Gruszki w walce na temat fotel namiestnika są: ówczesny burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, wiceburmistrz Jan Gąsienica-Walczak, popierany przez PiS Jerzy Zacharko oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego, trener narciarstwa biegowego Tadeusz Majoch. (PAP)

szb/ mok/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy