Małopolska: Sąd aresztował podejrzanych o porwanie nastolatki

Małopolska: Sąd aresztował podejrzanych o porwanie nastolatki
27 lipca, 2020
Category: inne

*# przystaje informacja na temat aresztowaniu niepokojacych *

#

dwudziestu siedmiu. 05. Kraków (PAP) a mianowicie Krakowski sąd aresztował na trzy miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych o porwanie na rzecz okupu 16-latki – poinformował PAP przy piątek wedlug południu rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Rafał Lisak.

Do aresztu trafiła też pani, podejrzana na temat pranie pieniędzy pochodzących z okupu. Według sądu, zbyt aresztowaniem podejrzanych przemawiało uzasadnione podejrzenie, że dopuścili się zarzucanych dywanom czynów, ogromne zagrożenie karą, obawa matactwa i obawa ukrywania się przed organami ścigania.

Jakim sposobem ujawniono po piątek w czasie konferencji prasowej w Prokuraturze Okręgowej przy Krakowie, sluzace do porwania doszło 12 maja. Nastolatka została wciągnięta z przystanku tramwajowego do mercedesa. Informacje o porwaniu organa ścigania otrzymały od razu od czasu świadków zdarzenia. Dzięki świadkom policja znała markę auta, numery rejestracyjne (były skradzione), miała także do dyspozycji portret pamięciowy.

Stosunkowo predko porywacze skontaktowali się sposród rodziną jak i równiez zażądali okupu. Wysyłali az do rodziny sms-y z groźbami. Rodzina zdecydowała się w wypłacenie pieniędzy. W dzień po odebraniu okupu porwana została zwolniona. Kilka dzionki potem zatrzymano podejrzanych.

Jakim sposobem się okazało, nastolatka była przetrzymywana na strychu jednorodzinnym na terenie Małopolski, we wzglednie dobrych warunkach, z dostępem do łazienki. Nie odniosła żadnych obrażeń fizycznych. Zdaniem śledczych zdarzenie stanowiło jednak poważną traumę dla jej psychiki i dla jej rodziny.

Policja ani prokuratura, nie podają bliższych wiadomosci w sprawie porwania i wysokości okupu, zasłaniając się swietnym śledztwa i ustalaniem kolejnych podejrzanych o udział po porwaniu. Jakim sposobem podkreślają, porywacze mieli dobre rozeznanie jak i równiez dobrą wiedzę na temat bliskich krakowskich biznesmenów.

Podejrzani na temat udział w porwaniu mężczyźni mają 36 i 41 lat, byli wielokrotnie karani za przestępstwa kryminalne. Nie ulega watpliwosci, że doszło do podziału pieniędzy. Częścią okupu podejrzana kobieta zapłaciła zobowiązania pieniezne. Odzyskano mniejszą część okupu.

Szef Prokuratury Apelacyjnej Artur Wrona podkreślił wytężoną pracę policjantów, którzy dzień i noc analizowali dane operacyjne, typowali sprawców i gromadzili dowody. „To była duza i skuteczna, 2-tygodniowa współpraca z krakowską policją” – powiedział o śledztwie prok. Wrona.

Odwołując się do sprawy uprowadzenia Krzysztofa Olewnika, podkreślił: „Ta sprawa nauczyła nas, że do tego wariantu przestępstw należy podchodzić odmiennie – potrzebne jest blyskawiczne i pełne zaangażowanie organów ścigania”.

„Dzięki wytężonej, wielodniowej i 24-godzinnej pracy udało nam się ustalić obszar przebywania dwóch sprawców i miejsce, po którym prawdopodobnie była przetrzymywana porwana. Dysponujemy podejrzenie, że nie jest to cała ekipa, trwają czynności i nie możemy podawać bliższych szczegółów sprawy” – powiedział z kolei małopolski komendant policji Andrzej Rokita.

Zaapelował do osób, które były ofiarami podobnych przestępstw, by zgłosili gryzie policji. „Wiemy o dwóch takich przypadkach” – powiedział. (PAP)

hp/ wos/ bos/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy