Madagaskar – otwarcie nastepnego pawilonu we wrocławskim zoo

27 lipca, 2020
Category: rózne

Nieznany pawilon poświęcony zwierzętom wraz z Madagaskaru a mianowicie został watpliwy w środę we wrocławskim zoo. Po zmodernizowanym domu można oglądać ponad 33 gatunki zwierząt zamieszkujących Czerwoną Wyspę, którym grozi wyginięcie w środowisku naturalnym.

Pawilon Madagaskar jest glównym tematycznym obiektem w polskich ogrodach zoologicznych i prezentowane są w nim organizmy pochodzące z konkretnego tylko regionu ziemi. We wrocławskim pawilonie udało się zgromadzić 33 gatunki zwierząt i ponad 60 roślin. Zwiedzający mogą zobaczyć m. in. bedocję madagaskarską, pielęgnicę madagaskarską, wari rudego i lemury.

Jakim sposobem powiedział Ryszard Topola, dyrektor Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów na terytorium polski, we wrocławskim zoo udało się zgromadzić najwięcej zagrożonych gatunków. „Nigdzie w Polsce nie ma tylu gatunków z Madagaskaru. Brawa gwoli dyrektora wrocławskiego ogrodu” a mianowicie mówił Topola.

Z kolei dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak powiedział, że otwarcie tego rodzaju pawilonu może się przyczynić nie tylko az do ochrony zwierząt, które są zagrożone wyginięciem, ale i pomóc nam poznać Czerwoną Wyspę. „Madagaskar to bardzo atrakcyjna, ale i bardzo zagrożona wyspa. Grozi jej katastrofa ekologiczna z powodu wycinki lasów na wielką skalę” – podkreślił Ratajszczak.

Jak dodał, Madagaskar to wyjątkowe miejsce, 3 czwarte występujących tam zwierząt to rodzaje endemiczne, to znaczy takie, które nie występują poza wyspą. „Wszystko przez to, że Madagaskar oderwał się od Afryki miliony latek temu jak i równiez w zupełnej izolacji od kontynentu wykształcił niezwykłą faunę i florę. Ten arkadia jest jednakze na skraju katastrofy ekologicznej” – powiedział dyrektor.

Wrocławski ogród w zwiazku z tym przyłączył się do projektu o nazwie: „Ochrona Zagrożonych Gatunków Lemura i Różnorodności Biologicznej Nizinnych Lasów Tropikalnych Manombo”, nadzorowanym przez organizację Durrel Wildlife Trust. Współpracujące z nimi wrocławskie zoo pomaga dywanom w akcjach chroniących wyspę na wiecej niz jeden sposoby: przede wszystkim przekazuje część pieniędzy wraz z sprzedaży biletów na zachowanie działań terenowych na Madagaskarze oraz uwrażliwia społeczeństwo dzieki problemy dotykające Czerwoną Wyspę. (PAP)

umw/ abe/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy