Lucas: Partnerstwo Wschodnie może nadal odnieść sukces

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Partnerstwo Wschodnie „może jeszcze stać się ogromnym sukcesem” – uważa publicysta „The Economist” Edward Lucas. Sądzi, że szansą w utrzymanie prozachodniego kursu krajów PW wydaje sie ich sala średnia jak i równiez powinno to siano skupić się na kontaktach ze społeczeństwami.

W rozmowie z PAP podczas forum GLOBSEC w Bratysławie Lucas wskazał jednocześnie, że w sprawie polityki wobec Ukrainy Unia Europejska stoi przed klopotliwym wyborem, zas zmiany przy Gruzji nie zaakceptowac budzą optymizmu.

W polityce wobec Ukrainy zdaniem Lucasa Unia Europejska powinien zdecydować, badz przede wszystkim popiera jej suwerenność, czy też postawi dzieki wartości, będzie wspierać opozycję i wolne media. W pierwszym wypadku może ponieść wielkie wydatki moralne jak i równiez stracić wiarygodność, gdyż przywołuje to myślenie na wzór czasów lodowatej wojny, wówczas gdy Zachód popierał niedemokratyczne reżimy w obawie przed komunizmem. W innym przypadku funkcjonuje ryzyko, że reżim, który „zostanie popchnięty do ostateczności”, i tak nie zaakceptowac powstrzyma się przed represjami, i popierani przez UE dysydenci trafią do więzień. Obie procedury są klopotliwe – zauważył Lucas.

Przyznał, że nie jest optymistą w sprawie Gruzji, dokad po dziewięciu latach rządów Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN) prezydenta Micheila Saakaszwilego władzę przejęło opozycyjne Gruzińskie Fantazja (GM). Za rządów Saakaszwilego doszło do „poważnych nadużyć korupcyjnych i w sferze praw człowieka, ale nie znaczy to, że odpowiedzią jest inny reżim, również skorumpowany, dokonujący złych ocen geopolitycznych i naruszający jeszcze bardziej uprawnienia człowieka” a mianowicie mówił Lucas. Jako przykład podał naciski na urzędników ZRN w szczeblu lokalnym, by dołączyli do GM.

„Szczególnie niepokojące jest, że to się odbywa przy próżni, nikt się w to naprawdę nie angażuje” – dodał publicysta „The Economist”, krytykując USA jak i równiez UE z kolei, że nie poświęcają należytej uwagi wydarzeniom w Gruzji. Jego zdaniem wymagają one „bardzo stanowczej ingerencji” ze strony władz Starego kontynentu.

Mimo to w ocenie Lucasa jest możliwe, „że Ukraina odwróci szkolenie, może znów ustabilizuje się Gruzja, może odżyje Mołdawia, może Armenia będzie zmierzać ku podpisaniu umowy na temat pogłębionej i kompleksowej zonie wolnego handlu”, tak więc nie jest wykluczone, że Wspólpraca Wschodnie odniesie sukces.

Jednak należałoby jego zdaniem pogłębić halasuje poprzez „codzienne praktyczne zaangażowanie” i nacisk na kontakty ze społeczeństwami tych krajów, „by tobie ludzie odczuwali, że są częścią Europy i że chcemy ich” w Europie. Jest to rola np. dla Polski i Litwy, które ze względów historycznych znają wlasciwie Ukrainę i Białoruś.

Po praktyce chodziłoby o „bardzo hojne przyznawanie wiz, stypendia i stanowiska dla studentów, wszelkiego wariantu szkolenia, zwłaszcza w małych firmach, rzetelne i łatwe procedury graniczne” – wskazał Lucas. Jego zdaniem należy „robić tak wiele, jak to możliwe, zeby zintegrować ów kraje tak naprawde z UE, jeśli nie zaakceptowac możemy tego zrobić de iure, ponieważ tamtejsze reżimy są faktycznie okropne”.

Według niego w Ukrainie i w Gruzji, a także na Białorusi „dokonuje się długofalowa historyczna zmiana”.

„Stopniowo wychodzą one z traumy lat 90. i rozwija się w nich klasa średnia, która ma dość duze oczekiwania wobec przyszłości i roli wlasnych krajów na starym kontynencie. Czas wydaje sie byc prawdopodobnie na naszej stronie www. Najważniejsze, jak możemy zrobić, to sprawić, by ów klasa średnia nadal patrzyła na Zachód” – uważa Lucas.

Z Bratysławy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ksaj/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy