Lublin: Rozpoczął się proces zbyt napaść wraz z powodów politycznych

Lublin: Rozpoczął się proces zbyt napaść wraz z powodów politycznych
27 lipca, 2020
Category: inne

Przed Sądem Okręgowym przy Lublinie rozpoczął się po czwartek przebieg przeciwko 19-letniemu Konradowi B., którego prokuratura oskarżyła o udział po napaści a mianowicie motywowanej politycznie – na siedzibę lewicowego Stowarzyszenia Tektura.

Sluzace do incydentu doszło wieczorem trzynascie grudnia 2011 r. przy Lublinie, po ulicznym marszu zorganizowanym poprzez ONR po rocznicę formy wojennego. Rezydencja Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Tektura obrzucona została kamieniami.

Prokuratura oskarżyła Konrada B. m. in. o „stosowanie przemocy wobec ekipy osób na skutek ich przynależności politycznej”. Grozi mu sluzace do 5 latek więzienia.

Konrad B., uczeń jednej z lubelskich szkół zawodowych, zanim sądem nie przyznał się do zarzutów. Potwierdził, że uczestniczył w marszu ONR, ale zapewnił, że zaraz po marszu udał się do mieszkaniu i w niniejszym dniu z niego nie wychodził.

Sędzia odczytał zeznania oskarżonego złożone poprzednio prokuratorem, po których przyznał się on do udziału w napadzie i rzucenia kamieniem oraz wystąpił o dobrowolne poddanie się karze. Zgodził się na karę więzienia przy zawieszeniu i grzywnę. Aczkolwiek na pozostalym przesłuchaniu przy prokuraturze zaprzeczył wcześniejszym zeznaniom, oświadczył, że jest niewinny i wycofał wniosek na temat poddaniu się karze bez procesu.

Poprzednio sądem tłumaczył, że początkowo przyznał się, ponieważ „był zdenerwowany, gdyż wcześniej w zadnym wypadku nie był karany i nie miał do czynienia wraz z prawem”. Zapytany o poglądy członków Stowarzyszenia Tektura, Konrad B. powiedział, że mają oni przeswiadczenia anarchistyczne, są zwolennikami legalizacji marihuany, natomiast on tego nie popiera, ma poglądy narodowe. Przyznał, że dzieki marszu niósł baner ONR.

Sąd odtworzył nagrania wideo zrobione podczas marszu. Zarejestrowane było na nich metrów. in. jak jego uczestnicy śpiewają „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” i skandują „Raz sierpem, jednego razu młotem czerwoną hołotę”.

Pewien z członków Stowarzyszenia Tektura rozpoznał oskarżonego jako uczestnika napaści. Zanim sądem wskazał też Konrada B. dzieki nagraniu wideo z manifestacji. Konrad B. utrzymywał, że wskazana osoba to nie on. Pokazał siebie dzieki nagraniu w innej części pochodu.

Według aktu oskarżenia po marszu ONR ekipa osób przyszła pod siedzibę Stowarzyszenia Tektura w srodek Lublina. Konrad B. usiłował wejść do klubu, podając się zbytnio przybysza wraz z Berlina, który szuka motelu. Gdy nie został wpuszczony, zgromadzeni pod klubem ludzie zaczęli rzucać kamieniami, płytami chodnikowymi, koszem na śmieci. W budynku powybijane zostały szyby przy oknach; wydarzenie trwało kilkanaście minut.

Środowisko klubu Stowarzyszenia Tektura posiada w Lublinie opinię lewicowego i liberalnego. (PAP)

kop/ bno/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy