Śląskie: Trzeźwi alkoholicy spotkają się na Zlocie Rodzin Abstynenckich

Śląskie: Trzeźwi alkoholicy spotkają się na Zlocie Rodzin Abstynenckich
27 lipca, 2020
Category: inne

Wzajemne poznanie siebie jak i równiez swoich rodzin oraz dobre spędzenie wakacji bez napojów alkoholowych – to najważniejsze założenia IV Zlotu Rodzin Abstynenckich, rozpoczynającego się w czwartek w Jastrzębiu nieopodal Częstochowy. Zdaniem organizatorów, wspólny relaks trzeźwych alkoholików to jeden wraz z najlepszych sposobów terapii naszej choroby.

„Podczas grono zlotów pokazujemy, że wszystko to, co do tejze pory kojarzyło się z alkoholem, można robić wyjawszy niego. Pokazujemy, jak zagospodarowywać wolny czas wedlug zaprzestaniu popijania. Jeśli tegoz się nie zrobi, wcześniej czy później w to miejsce prędzej badz później może wrócić alkohol” – wyjaśnił PAP po czwartek 1 z organizatorów zlotu, Andrzej Lis.

Na czterodniową imprezę – za symboliczną opłatą – może przyjechać każda dotknięta problemem alkoholowym familia. Uczestnicy zlotu biwakują w położonym ponad zalewem Poraj polu namiotowym. Cały wolny czas wypełniony wydaje sie programem sportowym, rekreacyjnym i terapeutycznym.

„Chodzi nam o integrację środowiska alkoholików i ich rodzin. Wypoczywając wraz możemy uczyć się od czasu siebie jak i równiez pomagać samemu wzajemnie a mianowicie to ważne. A uzywane przez nas rodziny są z nami dlatego, bo pije pewien jej członek, ale chorują wszyscy jego bliscy. W tym miejscu możemy wspólnie i wyjawszy alkoholu spędzać dobry czas” – zapewnił Lis.

Czterodniowy pobyt na zlocie kosztuje dziesięć złotych. „Tyle, ponieważ wiele rodzin alkoholowych dzierzy ogromne zmartwienia finansowe. Wyższa cena mogłaby być gwoli nich barierą nie sluzace do przejścia” – ocenił organizator. Dodał, że choć uczestnicy zlotu na wlasna reke zapewniają sobie wyżywienie, posiłki spożywane są wspólnie.

Zgodnie z formułą wypracowaną podczas dawnych zlotów, partycypanci razem organizują i przeprowadzają rozgrywki siatkówki, piłki nożnej i badmintona, a nocami wspólnie bawią się przy ogniskach wraz z zapewnionymi za posrednictwem organizatorów kiełbaskami i grochówką. Towarzyszą dywanom psychologowie jak i równiez terapeuci, którzy w razie potrzeby służą pomocą.

Atrakcją tegorocznego zlotu będzie koncert Piotra Nagla a mianowicie trzeźwego alkoholika, który wyzwolił się też z narkomanii. „Ten człowiek sięgnął alkoholowego dna. Dziewięć lat wstecz był w takim obszarze, że nadal jest już tylko śmierć. Udało jemu się wytrzymać w batalii z nałogiem, założył zespół, śpiewa o swoich doświadczeniach. To poruszająca twórczość” a mianowicie ocenił Lis.

Organizatorzy traktują zlot w Jastrzębiu jak formę ofert działających przy regionie częstochowskim klubów anonimowych alkoholików. Imprezę organizuje poniewaz wspólnie dziewięć takich organizacji zrzeszonych przy Stowarzyszeniu Integracji Społecznej Regionalnego Związku Stowarzyszeń i Klubów Abstynenckich Ziemi Częstochowskiej. Według Lisa, na każdym zlocie do klubów dołączają nowi członkowie. (PAP)

mtb/ hes/