Śląskie: Obchody Światowego Dnia Użyteczności

27 lipca, 2020
Category: inne

*Dobre życie, to także dobre jak i równiez funkcjonalne artykuly i rozwiązania, które nas otaczają – takie wydaje sie główne założenie konferencji pt. „Praktyczne, bo użyteczne”, która rozpoczęła się na terenie skweru w Chorzowie w ramach Światowego Dnia Użyteczności. *

Dzień obchodzony jest przy ponad 40 krajach od momentu sześciu czasów. Wymyślono go, by promować ideę użyteczności. Konferencja pt. „Praktyczne, poniewaz użyteczne” wydaje sie byc okazją sluzace do dyskusji: jakie mozliwosci robić, by inżynierowie, naukowcy, urzędnicy lub artyści tworzyli nowoczesne, a przy tym proste, ułatwiające życie rozwiązania.

„Obchody Światowego Dnia Użyteczności mają być dla nas chwilą refleksji, jak projektować, produkować dobre użyteczne i uzyteczne rzeczy oraz rozwiązania dla innych osób. Temat odnosi sie do wszystkich branż, na przykład IT, medycyny, architektury czy nauk społecznych. Chcemy pokazać jak planowanie przekłada się na codzienny komfort lub bezpieczeństwo życia” – powiedział PAP Jarosław Kacprzak wraz z Future Processing, firmy, która organizuje imprezę wspólnie sposród Wojewódzkim Parkiem Kultury jak i równiez Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie.

Jest to zdarzenie interdyscyplinarne o charakterze edukacyjnym. Jego obiektem jest mniemanie, że „dobre życie, to także rzetelne i funkcjonalne przedmioty jak i równiez rozwiązania, które nas otaczają”.

Z tej okazji rozpoczęła się fabula miejska „Nieużytecznie”. Na szczególowej mapie którego adres to www.wudsielsia/nieuzytecznie, do niej uczestnicy mogą wskazywać obiekty, przeszkody, nonsensy, z którymi zmagają się niemal na co dzien. Mogą to być np.: źle oznakowane skrzyżowania, niewygodne w obsłudze automaty sposród biletami, źle wytyczone drogi, niewygodne autokary, telefony.

„Każdy z nas natknął się na złe rozwiązania. Potknął o krzywy krawężnik, ale sporadycznie się udaje, żebyśmy dzieki nie reagowali. Dlatego ta strona ma być dla osób wszystkich źródłem inspiracji” – dodał Kacprzak.

Wszystkie zgłoszenia zostaną zebrane w publikacji, którą organizator przekaże następnie do najlepszych urzędów.

W trakcie zorganizowanej po sobotę rady, odbędą się także dyskusje o wpływie wynalazków, wynalazków i postępowych idei, ale też zwyczajnych przedmiotów i codziennych sytuacji na transformacje społeczne, ogólny sposób myślenia i wzór życia.

Przy programie znalazły się m. in. zajęcia teoretyczno-praktyczne i projekty artystyczne, których wspólnym celem wydaje sie byc wykorzystanie pomysłów i projektów przyczyniających się do przemian w jakości życia, interakcjach międzyludzkich i komunikacji.

Omówionych zostanie także wiele oryginalnych rozwiązań metrów. in. informatyczno-technologicznych wspomagających jednostki z dysfunkcjami poznawczymi. Poruszony zostanie także modny niedawno temat dotyczący badań morzem percepcją i zachowaniami użytkowników oraz przemianami cywilizacyjnymi wynikającymi z postępującej cyborgizacji życia.

Inny wykład – poświęcony będzie prowadzonym już na Śląsku eksperymentalnym, operacjom serca (na odległość) wykonywanym zbytnio pomocą robota – poprowadzą go naukowcy z działającej w Zabrzu Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Przy sposobnosci zostanie zaprezentowana wizja szpitala przyszłości.

Dyskusja odbywa się w srodowisku obiektów znajdujących się na terenie WPKiW: Planetarium Śląskiego, hali Kapelusz oraz budynku dyrekcji Parku. Architekcirealizatorzy tej rozrywki uznali, że historia WPKiW, powstałego dzięki zaangażowaniu społecznemu w czasach 50. ub. wieku, porzadnie koresponduje sposród głównym przesłaniem Światowego Poranka Użyteczności.

Na terytorium polski Światowy Dzień Użyteczności obchodzono już wcześniej m. in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. (PAP)

ktp/ mtb/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy