Śląskie: 18 tys. odbiorców bez prądu, trudne wzory na drogach

Śląskie: 18 tys. odbiorców bez prądu, trudne wzory na drogach
27 lipca, 2020
Category: inne

Padający od piątku mokry śnieg spowodował po różnych częściach woj. śląskiego awarie energetyczne, które pozbawiły prądu łącznie ok. 18 tys. odbiorców. Na drogach są zawile warunki, miejscami zalega warstwa błota pośniegowego.

Od momentu piątku po wielu obszarach regionu spadło co najmniej 5-7 cm mokrego śniegu. Jakim sposobem poinformowało w sobotę działające przy wojewodzie śląskim Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, najrozleglejsze awarie energetyczne wystąpiły dzieki Śląsku Cieszyńskim i przy Beskidzie Śląskim, w obszarach Cieszyna, Wisły, Ustronia i Brennej.

Łącznie w sobotę rano energii nie miało tam ok. 13 tys. odbiorców. Motywem były wyłączenia dwóch linii średniego napięcia w obszarze Bielska Białej i dziesięciu w rejonie Cieszyna. Przy związku z wyłączeniami na całym tymze obszarze nie działało 170 stacji energetycznych.

W obszarze Zawiercia, Jaworzna i Będzina prąd nie zaakceptowac docierał sluzace do ok. trzech tys. odbiorców. Wyłączonych zostało tam dziewięć linii średniego napięcia, odcinając zasilanie 82 stacji energetycznych.

Awarie spowodowane powalonymi na sieć przesyłową drzewami dotknęły również ok. 2 tys. odbiorców wokół Mikołowa i Pszczyny. W tej okolicy w sobotę rano nie działało łącznie 27 systemów energetycznych.

Obrywające się pod spodem naporem śniegu drzewa i gałęzie uszkodziły sieć trakcyjną na trzech lokalnych trasach kolejowych. Awarie dotknęły odcinków linii wraz z Imielina do Chełma Śląskiego, Ligoty sluzace do Orzesza Jaśkowic, oraz wraz z Wisły az do Ustronia Polany.

Przewozy Regionalne zadeklarowały dzieki uszkodzonych szlakach pasażerskich wprowadzenie autobusowej lacznosci zastępczej. Utrudnienia wystąpiły również w ruchu towarowym, m. in. obsługującym kopalnie Ziemowit w Lędzinach i Wesoła w Mysłowicach, a także w rejonie katowickich dzielnic Ochojec, Muchowiec i Panewniki.

Trudne warunki atmosferyczne dotknęły też komunikację samochodową. Choć większość odcinków głównych wydaje sie byc mokra i czarna, miejscami mogą wystąpić oblodzenia, zas na asfalcie może zalegać rozjeżdżony, wilgotny śnieg. Dzieki bocznych trasach w duzej liczby miejscach podtrzymuje się warstwa zamarzającego śniegu lub błota pośniegowego.

Jakim sposobem poinformowali specjaliści z krakowskiego oddziału Instytutu meteorologii i Gospodarki Wodnej, piątkowe jak i równiez nocne opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu powinny w sobotę zanikać. Temperatura w sobotnie przedpołudnie może utrzymywać się po okolicach zera, by po południu wzrosnąć do 3-4 stopni. W ciagu nocy z nastepnego dnia na niedzielę chwycić dzierzy lekki mróz. (PAP)

mtb/ dym/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy