Legnica ma okazje na dodatkowe środki na remont zabytków

27 lipca, 2020
Category: inne

Legnica ma szanse na otrzymanie pomocniczych pieniędzy dzieki remont zabytków z Ministerstwa Kultury jak i równiez Dziedzictwa narodowego. Pierwsze środki mogą trafić do miasta już na przełomie czerwca i czerwca, powiedział w piątek minister Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski, który przebywał w piątek w Legnicy, spotkał się m. in. z prezydentem miasta Tadeuszem Krzakowskim jak i równiez zwiedził remontowany budynek Akademii Rycerskiej. Na renowację XVIII w. budynku ministerstwo dzierzy przekazać w tym roku 250 tys. zł. W trwający od czasu 1989 r. remont Akademii przeznaczono już ponad 40 mln zł. Do zakończenia prac koniecznosc jeszcze 13 mln zł.

W czasie rady prasowej Zdrojewski podkreślił, że resort kultury jest liderem w absorbcji środków unijnych i dzięki temu dzierzy szansę dzieki otrzymanie pomocniczych funduszy w ramach rezerwy rodzimej. „Otrzymałem ok. 60 mln euro, które będą do dystrybucji w dwóch okresach na przełomie maja jak i równiez czerwca a takze na przełomie lipca jak i równiez sierpnia. Legnica ma szansę na operowanie w obu tych pojeciach, ale na nieszczescie nie wiem nadal w jakim stopniu” – mówił.

Minister zaznaczył, że przy 2012 r. na terenie całej Polski realizowanych jest nieopodal 200 lokaty związanych wraz z kulturą, które zostaną zakończone najpóźniej przy 2014 r., a rozliczone w 2014 i 2015 r. „Żadna inwestycja nie wydaje sie byc realizowana powyżej założonych przy projekcie kosztów, a bardzo często udaje się wszystko zrobić oszczedniej. Obecnie dysponujemy oszczędności na poziomie ok. 70 mln zł w całym kraju” a mianowicie dodał.

Po piątek minister odwiedził także Głogów, natomiast w sobotę pojedzie az do Krakowa.

Akademia Rycerska w Legnicy została utworzona przy 1708 r. Po zakończeniu II wojny światowej budynki pozostawały w zarządzie wojsk radzieckich i były stosowane jako hale. Legnicki samorząd przejął halasuje w 1978 r. i cześć pomieszczeń już przy rok później zostało przekazanych Legnickiemu Centrum Kultury.

Obecnie mieści się w pani a także Zespół Szkół Muzykalnych i częściowo jest także wykorzystywana za posrednictwem Muzeum Miedzi. Odbywają się w tej dziewczyny koncerty muzyczne, a także m. in. Międzynarodowa Wystawa Rysunku Satyrycznego „Satyrykon-Legnica”, Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” i Conversatorium Organowe. (PAP)

mic/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy