Śledztwo ws. unijnej darowizny dla zakładu produkcji sprzetów w Szczytnie

27 lipca, 2020
Category: rózne

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo ws. unijnej dotacji gwoli produkującej mebelki spółki FS Favorit Furniture w Szczytnie wypłaconej za posrednictwem Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego – poinformował PAP w czwartek prokurator Arkadiusz Szwedowski.

Idzie o czterech mln zł dotacji, które do zakładu w Szczytnie przekazała Warmińsko-Mazurska Agencja Wzrostu Regionalnego trzydziestu grudnia ub. r. Dzieki początku stycznia tego roku grupa IMS, do której należy zakład w Szczytnie, ogłosiła likwidację spółki.

Jak podał Szwedowski, „prokuratura po postępowaniu sprawdzającym zdecydowała na temat wszczęciu śledztwa, gdyż materiał dowodowy postuluje uzupełnienia jak i równiez przesłuchania osób”.

„Śledztwo kierowane jest w kierunku oszustwa, będziemy wyjaśniać, badz przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego nie zaakceptowac zostali wprowadzeni w błąd, otrzymując moral o dofinansowanie projektu, zawierającego nierzetelne oświadczenie dotyczące kwestii finansowej spółki” – powiedział Szwedowski.

Potwierdzenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła sluzace do prokuratury Warmińsko-Mazurska Agencja Progresu Regionalnego w Olsztynie.

Członek zarządu Warmińsko-Mazurskiej Agencji Progresu Regionalnej po Olsztynie Joanna Kruszewska-Papuszka mówiła wcześniej PAP, że powstały wątpliwości, badz osoby, które reprezentowały spółkę Favorit Furniture, w momencie składania wniosku o wypłatę darowizny unijnej znały sytuację finansową zakładu i wiedziały na temat planach swoim likwidacji.

Mówiła, że „w grudniu ubiegłego roku przedstawiciele spółki po Szczytnie bardzo intensywnie kontaktowali się sposród Agencją Progresu Regionalnego, chcąc się upewnić, czy dotacja zostanie wypłacona jeszcze po grudniu”.

Zarząd Agencji chciał, by prokuratura sprawdziła, czy kierownictwo spółki miało świadomość planów likwidacji zakładu, czy starając się o wypłatę dotacji, chciało poprawić wynik finansowy spółki na koniec r..

Warmińsko-Mazurska Filia Rozwoju Regionalnego w Olsztynie otrzymała zapewnienie od przedstawicieli likwidowanej spółki w Szczytnie, że dotacja w wysokości 4 mln zł zostanie zwrócona.

Wraz z przedstawicielami spółki FS Favorit Furniture do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować.

Spółka FS Favorit Furniture otrzymała dofinansowanie unijne w „wprowadzenie pionierskich technologii po produkcji, które miały się przyczynić sluzace do wzrostu konkurencyjności na rynku”. Projekt wprowadzający innowacyjne rozwiązania opiewał dzieki 9, 12 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 4 mln zł.

Na początku stycznia grupa IMS, az do której należy zakład w Szczytnie, zdecydowała o likwidacji spółki FS Favorit Furniture. Jak podano, powodem likwidacji jest słaba sprzedaż sprzetów, szczególnie w branzy niemieckim, który miał być głównym pierwotnego odbiorcą. Przebieg likwidacyjny spółki rozpocznie się pod koniec 02, a zakończy się na koniec maja. Pracę ma stracić 419 osób.

Pod koniec stycznia pełnomocnik likwidatora Andrzej Iwanow poinformował, że jest 3 inwestorów z branży meblarskiej zainteresowanych kupnem zakładu. Dodał, że właśnie z uwagi na ewentualnych inwestorów ważne jest, by utrzymać produkcję w spólce.

Fabryka Mebli FS Favorit Furniture Szczytno należy do kilkudziesięciu producentów mebli skupionych w międzynarodowej grupie IMS Szwajcaria. Jawi sie jako jeden z największym pracodawców w rejonie Szczytna i w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład produkuje meble sluzace do jadalni, sypialni, a także młodzieżowe jak i równiez dziecięce.

Na Warmii jak i równiez Mazurach stopa bezrobocia wydaje sie najwyższa w kraju i wynosi 20, cztery proc. W powiecie szczycieńskim bez pracy zostaje 6 340 osób a mianowicie stopa bezrobocia wynosi w tym powiecie dwudziestu czterech proc. Uprawnienie do zasiłku ma 1045 osób. (PAP)

ali/ amac/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy