„Le Monde”: Polska bardziej niezależnym niż kiedyś sojusznikiem NA JUKATAN

„Le Monde”: Polska bardziej niezależnym niż kiedyś sojusznikiem NA JUKATAN
27 lipca, 2020
Category: inne

*Polska, oddany sojusznik NA JUKATAN, jest już jednak w mniejszym stopniu zależna od tego kraju niż jeszcze kilkanascie lat wstecz – podkreśla w piątek „Le Monde” w komentarzu do nadchodzącej wizyty amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w Warszawie. *

„Polska nie wydaje sie byc już państwem przypisanym (do USA), lecz dojrzałym sprzymierzencem, silnym dzięki nowemu znaczeniu w Ue, której będzie przewodzić od momentu 1 lipca” – zaznacza francuska opiniotwórcza gazeta. Cytuje w tym kontekście słowa ministra Michała Boniego o tym, że „umiarkowane oczekiwania polskie związane z wizytą Obamy na warszawskim rynku są znakiem dojrzałości”.

„Od czasu objęcia władzy premier (Donald) Tusk, w przeciwieństwie do uprzednio rządzących braci Kaczyńskich, nie postawił calkowicie na tradycyjną więź ze Stanami Zjednoczonymi. Udało mu zakotwiczyć Polskę w pracach nad produktem europejskiej, zbliżyć ją przy niespotykany dotąd sposób sluzace do Niemiec i odejść od czasu jałowego antagonizmu z Rosją” – mierzy „Le Monde”.

Dodaje, że „porzucenie za posrednictwem Obamę planu tarczy antyrakietowej w odmiany (George’a W. ) Busha spowodowało zbawczy wstrząs po Warszawie”.

Według francuskiej gazety przykładem owego, że Nasz kraj „nie stoi już przy jednym szeregu z USA”, jest kwestia trwającej czynnosci wojskowej przy Libii. „Sprzeciw Warszawy wobec interwencji zainicjowanej przez Paryż i Londyn, przy amerykańskim wsparciu, wydaje sie byc wyraźnym znakiem (polskiej) emancypacji” – uważa „Le Monde”.

„Udając się do Stolicy polski, Barack Obama uznaje swieze znaczenie Polski w Unii Europejskiej i wysyła całemu regionowi sygnał amerykańskiego wierności” – dodaje gazeta.

Zdaniem „Le Monde’a” kluczowym tematem sobotniej rozmowy Obamy i Tuska będzie kwestia obecności oddziałów USA w naszym kraju. „Polska chciałaby uzyskać pewność, że po raz glówny w swojej relacji, siły amerykańskie będą w stałe stacjonować na jej terytorium w zakresie nowej tarczy antyrakietowej” – podkreśla czasopismo.

Do innych ważnych kwestii poruszanych w toku wizyty prezydenta USA będą należeć potencjalne zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych oraz strony wydobycia gazu łupkowego w naszym kraju przez amerykańskie firmy a mianowicie zauważa „Le Monde”. (PAP)

szl/ kar/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy