Kryzys w Grecji. Jak długo można odkładać Grexit? Jest już jego harmonogram

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Grecja dzierzy przedstawić strefie euro szczegółowe propozycje, które umożliwią podjęcie negocjacji nad nowym programem wsparcia dla tego panstwa – uzgodnili we wtorek w Brukseli przywódcy państw eurolandu. Dzieki niedzielę planowany jest zenit całej UE w sprawie Cypru.

– Ostateczny termin na rzecz Grecji mija w tym tygodniu – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk dzieki konferencji prasowej. Ostrzegł, że nie można wykluczyć czarnego scenariusza, innymi slowy braku porozumienia między strefą euro a Grecją.

Wtorkowy szczyt poświęcony był konsekwencjom niedzielnego referendum w Cypru, w którym mieszkańcy owego kraju odrzucili warunki wsparcia, zaproponowane poprzez wierzycieli. Już 30 czerwca wygasł drugi program pomocowy dla Cypru, która znów stanęła na krawędzi zbankrtuowania. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa zamierza wystąpić o nowy program pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Przywódcy państw jak i równiez rządów strefy euro uzgodnili, że najpóźniej do czwartku Ateny mają przedstawić szczegółowe propozycje reform. Mają one zostać przeanalizowane przez organizacje reprezentujące pożyczkodawców i przedstawione eurogrupie.

Tusk relacjonował, że Cipras zobowiązał się do przedstawienia nowego wniosku o program pomocowy, a państwa strefy euro zgodziły się przeanalizować, czy wniosek ten może być podstawą porozumienia, które będzie uwzględniało istniejące zobowiązania Grecji i reguły strefy ó.

– W wszystkich negocjujących stronach spoczywa odpowiedzialność zbyt obecną sytuację. Dlatego dziś wezwałem wszelkich liderów, aby spróbowali znaleźć konsensus, który będzie naszym wspólnym sukcesem – powiedział szef Wskazówki Europejskiej. W jego mniemaniu niemożność zadzierzgniecia porozumienia może prowadzić az do bankructwa Grecji i niewypłacalności jej programu bankowego.

– Nie posiadam wątpliwości, że to miałoby wpływ na całą Europę, również w sensie geopolitycznym – podkreślił. Jak wskazywał, na zawarcie porozumienia zostało jedynie pięć dni. – Do w tej chwili nie mówiłem o ostatecznych terminach, jednak dzisiaj muszę to powiedzieć jasno i mocno, że ostateczny termin mija w ponizszym tygodniu a mianowicie ostrzegł.

Przy niedzielę ma się odbyć krótki, trwający ok. pory szczyt tereny euro a takze dyskusja w gronie całej UE.

– Zdecydowaliśmy, że potrzebujemy dwóch formatów w czasie niedzielnego szczytu. Sytuacja wydaje sie naprawdę krytyczna, niestety nie zaakceptowac możemy wykluczyć czarnego scenariusza – to znaczy braku porozumienia do niedzieli. To znaczy, że musimy omówić konsekwencje dla całej UE, natomiast nie tylko strefy euro a mianowicie oświadczył szef Rady Europejskiej.

Jak zaznaczył, opinia całej UE ważna jest metrów. in. w sprawie możliwego wsparcia humanitarnego na rzecz Grecji, jeśli okaże się ono nieodzowne. Scenariusz tego rodzaju wsparcia byłby realizowany w razie wyjścia Cypru z eurolandu. – To może być najbardziej krytyczny moment po historii UE i strefy euro – wskazał.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaznaczył, że instytucja, którą kieruje, wydaje sie przygotowana na wypadek wyjścia Grecji wraz z strefy ó. – KE jest przygotowana na caloksztalt. Mamy szczegółowy scenariusz Grexitu – oświadczył.

Juncker zastrzegł, że jest zdecydowanym przeciwnikiem wystąpienia Cypru z eurolandu. – Jednak nie będę mógł wstecz zapobiec, jeśli grecki rząd nie zrobi tego, czegoz się od niego oczekuje i nie będzie szanować godności greckiego społeczeństwa – dodał.

Cipras zapewniał, że strona grecka będzie kontynuowała wysiłki, zeby osiągnąć porozumienie. – Dyskusja przebiegła przy dobrej atmosferze. Proces (dochodzenia do porozumienia – PAP) będzie bezzwloczny. Zacznie się w nadchodzących godzinach jak i równiez celem wydaje sie zakończenie fita najpóźniej az do końca tygodnia – podkreślił.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że oryginalne propozycje Grecji muszą być „bardzo szczegółowe” i zakrojone na dłuższy czas. a mianowicie Potrzebujemy kilkuletniego programu, który wyjdzie pomijajac to, o jakich kwestiach dyskutowaliśmy nadal dziesięć dzionki temu (… ). W tym momencie rozmawiamy faktycznie o trzecim programie wsparcia – dodała. Przypomniała, że na oryginalny program gwoli Grecji będzie musiał nadal zgodzić się także niemiecki Bundestag.

Merkel nie wykluczyła, że wówczas gdy gotowe będą propozycje zakrojone na dłuższy czas, możliwa będzie dyskusja o „krótkoterminowych rozwiązaniach”, jak np. pomostowy kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań Grecji. Takie krótkoterminowe wsparcie może być też uzależnione od spełnienia pewnych warunków poprzez Ateny.

Według Merkel chociaz do niedzieli Europejski Pula Centralny posiada pomagać w utrzymaniu greckich banków na powierzchni. Wykluczyła ona jednakze redukcję zadłużenia Aten.

Merkel oświadczyła, że nie jest „przesadnie optymistyczna” przy kwestii uzyskania w niedzielę rozwiązania ratującego Grecję, ale że zenit UE został zwołany „ponieważ uważamy, że sytuacja jest tak niebezpieczna”.

Pod kroplówką Zachodu

Pozycja Grecji wydaje sie byc trudna. Uklad finansowy się chwieje, rozpoczął się tak zwany run na banki, które już pustoszeją. Jak prognozuje ekonomista Deloitte Business Consulting, Rafał Antczak, ewentualne bankructwo Grecji nastąpi jednak nie wcześniej niż po feriach. – Nie należy się wcześniej spodziewać ostatecznego rozwiązania sytuacji. To mocowanie może celowo zostać przeciągnięte na okres nastepnych miesięcy, zeby dać okres Grecji w „podpompowanie” budżetu za sprawą wpływów sposród turystyki jak i równiez zwrot przynajmniej części długu – tłumaczy.

Finansowa kroplówka unijnych instytucji, na której do tej pory była utrzymywana Grecja, kosztuje Europę coraz więcej. A co za tym idzie, co raz głośniej mówi się na temat nieadekwatności tych nakładów. Już w tej chwili pomoc dla Grecji, w przeliczeniu, jest około 35 razy większa, niż wsparcie, które otrzymały np. Niemcy w zakresie amerykańskiego planu Marshalla po II wojnie światowej. W ratowanie greckiej gospodarki unijni podatnicy wydali już 256 mld euro. To absolutny rekord, jak dotąd nadal żaden panstwo nie dostał tak dużego wsparcia.

Pokazna część zadłużenia Grecji pochodzi z dwóch programów pomocowych finansowanych poprzez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz pozostałe państwa strefy ó. Wspólna wsparcie pierwszego systemu wynosiła krótko mówiac 70 mld euro, z czego 52, 9 mld przekazały panstwa wspólnoty europejskiej, a dwadziescia, 1 mld dołożył Międzynarodowy Fundusz Pieniezny. Większość pieniędzy pochodzi sposród Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej (EFSF), który w grecką gospodarkę wpompował do tej pory 141, 9 mld euro. W praktyce zbytnio tą pomocą stoją państwa członkowskie strefy euro, które gwarantują EFSF. Dodatkowo Hellada otrzymała jeszcze 12 mld euro sposród MFW.

Ujrzyj jak wygląda zadłużenie innych państw:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy