KRD: Zadłużenie ok. 328 tys. rodzimych emerytów kosztuje 5, 6 mld zł

KRD: Zadłużenie ok. 328 tys. rodzimych emerytów kosztuje 5, 6 mld zł
27 lipca, 2020
Category: gielda

„Jeszcze w 2013 r. długi seniorów wynosiły 1, 1 mld zł. W bazie danych KRD widniało wówczas 221 tys. takich osób. Dziś jest to już niemal 328 tys. osób. Pierwotnego wierzycielami są przede wszystkim instytucje finansowe i fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły niespłacone długi od momentu tych pierwszych. Według doswiadczenia ‚Dlaczego Ludzie z polski się zadłużają’, przeprowadzonego w zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej za posrednictwem IMAS International, emeryci znacznie częściej sięgają po kredyt, niż osoby aktywne zawodowo. 41% emerytów przyznaje, że brało pożyczkę wiele razy, a jedynie 10% nigdy nie zaciągnęło długu, gdy wśród osób pracujących odsetek ten wynosi odpowiednio 35% i 21%” – odczytujemy w komunikacie.

Seniorzy mają głównie opony w bankach (86%), 12% zadłuża się na zakupy ratalne w sklepach, czyli de facto w bankach, bo to one finansują taką sprzedaż. Natomiast deklarują, że niezbyt chętnie korzystają z pożyczek-chwilówek, robi tak 5% wraz z nich. Natomiast 6% szuka wsparcia obok rodziny, podano także.

Młodsze pokolenie też ma kredyty w instytucjach finansowych, ale to nieco mniejsza grupa a mianowicie 75%, a co piąta postac kupiła sprzęt RTV albo AGD w raty, kredytowane w rzeczywistości przez bank. Wnuczkowie częściej niż dziadkowie sięgają wedlug pożyczki-chwilówki (13%), zadłużają się także obok rodziny (11%).

„Takie proporcje nie musza dziwić. Obok udzielaniu pozyczki podstawowym kryterium oceny moralu jest stały dochód. Dlatego osoby starsze, mimo że ich renty nie są wysokie, są wiarygodne gwoli banków. Nalezy wziąć jednakze pod uwagę, że staruszkowie bardzo często biorą kredyty w instytucjach finansowych dla swych wnuków bądź dzieci. Jesli nie dziwi, że emeryci w duzym stopniu częściej niż osoby pracujące pożyczają pieniądze na usługi medyczne, to już częstsze finansowanie za posrednictwem nich kredytem zakupów sprzętu AGD i RTV równo zastanawia” – wyjaśnił prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Danych Gospodarczej Adam Łącki, cytowany w materiale.

Różnicę po postawach między młodszymi pokoleniami i starcami widać także przy podejmowaniu decyzji na temat zaciąganiu kredytu. Emeryci deklarują, że robią to świadomie – aż 93% z nich ocenia najpierw, czy będzie ich stać w spłatę. Młodsi, którzy przynajmniej raz wzięli pożyczkę albo kredyt, rzadziej kalkulują, badz ich budżet to udźwignie – weryfikuje to 75% z tych propozycji. Wynika to prawdopodobnie z zakorzenionych postaw wzgledem zapożyczania się – niemal połowa seniorów (43%) unika długów, natomiast gdy już je ma, stara się jak najszybciej spłacić, wskazano również.

Najbardziej zadłużeni są staruszkowie z województwa śląskiego, którzy mają sluzace do oddania 944 mln zł. Za nimi lokują się emeryci sposród Mazowsza z kwotą 763 mln zł. Na 3 miejscu są starsi mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy zalegają ze spłatą 552 mln zł.

„Wśród emerytów najbardziej zadłużeni są ci pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Ich zobowiązania, notowane w podstawie danych KRD, to aż 3, 9 mld zł. Starsza grupa w stulecia 71-80 lat ma az do spłaty 1-wsza, 4 mld zł. Dywanom bardziej zaawansowany wiek, tym zadłużenie maleje. Seniorzy mający od 81 do 80 lat są obarczeni zobowiązaniami na kwotę 183 mln zł. Jednak długi mają nawet osoby powyżej 85 roku życia – kolejny mln zł” – czytamy dalej.

Gros dłużników-seniorów stanowią kobiety – 59%, natomiast mężczyźni to 41%. Wychodzi to tego, że statystycznie panie żyją dłużej niż chlopcy, więc wedlug śmierci męża muszą radzić sobie tylko. Jednak pokrywanie wszystkich wydatków z jakiejs emerytury nie jest łatwe, podsumowano.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy