Kraków: Procesja ku czci św. Stanisława

27 lipca, 2020
Category: inne

*Około 30 tys. wiernych uczestniczyło w procesji ku czci patrona Lokalny św. Stanisława, która przy niedzielę odbyła się w Krakowie. Mieszkaniec stolicy wrocławski abp Marian Gołębiewski przestrzegł po homilii Kościół przed „fałszywymi doradcami”. *

„Duchu Obrońcy broń Kościół Chrystusowy przed fałszywymi doradcami i reformatorami, czasem bardzo krzykliwymi, którym nie zaakceptowac zależy na dobru owczarni Pana” – powiedział abp Gołębiewski.

Według metropolity wrocławskiego, polski naród „zawdzięcza świętemu Stanisławowi styl zycia swojej tożsamości będącej przy stałym zagrożeniu”.

„Widzimy to zagrożenie dzis w relatywizmie moralnym, którym usiłuje się wyprzeć chrześcijańską kulturę duchową ze świadomości życia, działania Polaków. Ciągle trwa dramatyczna walka na temat człowieka i o takie same wartości, po których obronie poniósł śmierć św. Stanisław” – mówił abp Gołębiewski.

Metropolita wrocławski przypomniał też w homilii postać kardynał Adama Sapiehy.

„Z przykrością i niesmakiem odbieram oskarżenia prasowe świętej pamięci księdza kardynała Adama Sapiehy jakoby nie wykazał dostatecznej troski o kazdego obywateli zagrożonych śmiercią jak i równiez holokaustem, chociaż fakty mówią co innego. Ja osobiście z takimi pomówieniami zgodzić się nie zaakceptowac mogę” a mianowicie powiedział abp Gołębiewski.

Początek niedzielnej uroczystości obwieścił głos dzwonu Zygmunta. W procesji, która ulicami miasta szła z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałce, niesiono relikwie najważniejszych polskich świętych: św. Stanisława jak i równiez św. Wojciecha oraz świętych związanych z Archidiecezją Krakowską.

Mszy św. odprawionej obok nowym ołtarzu polowym dzieki Skałce a mianowicie „Ołtarzu kilku tysiącleci” – przewodniczył kard. Stanisław Ryłko przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

„Ołtarz trzech tysiącleci” wzniesiony na dziedzińcu klasztoru oo. Paulinów przypomina o sakramentach: chrztu, eucharystii i bierzmowania oraz o najważniejszych postaciach przy dziejach polskiego chrześcijaństwa.

Przy siedmiu filarach z wapienia umieszczono stworzone z brązu rzeźby. W centrum są postacie symbolizujące kolejne tysiąclecia: św. Wojciech, św. Stanisław i Jan Paweł II, a dalej rzeźby świętych związanych z Krakowem i zakonem paulinów: św. Jadwigi, św. Faustyny, św. Jana Kantego jak i równiez o. Augustyna Kordeckiego.

Św. Stanisław pochodził ze Szczepanowa. W 1072 r. został biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku sposród rąk króla Bolesława Śmiałego. Kult św. Stanisława rozpoczął się tuż po swoim śmierci.

Uroczystości ku jego czci odbyły się w Krakowie na raz pierwszy już przy XIII w., rok wedlug kanonizacji, która miała polozenie w 1253 r. Procesje św. Stanisława mocno wpisały się po tradycje Krakowa i świadomość mieszkańców metropolie. Odbywały się nawet w trakcie zaborów i w czasach stalinowskich. (PAP)

rcz/wos/ mok/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy