Kraków: Kilkaset lampionów wolności poszybowało w niebo na Błoniach

27 lipca, 2020
Category: inne

400 lampionów wolności sposród nazwiskami osób prześladowanych poszybowało w górę na krakowskich Błoniach w sobotę na południu. Przy ten sposób upamiętniono Międzynarodowy Dzień Norm Człowieka.

Pierwszy lampion, z nazwiskiem tegorocznego laureata pokojowej nagrody Nobla a mianowicie Liu Xiaobo, wypuściła europosłanka Róża Thun. W górę poszybowały także lampiony wraz z nazwiskiem Bronisława Geremka jak i równiez Jacka Kuronia. Najwięcej opatrzonych było literami NN.

„Liu Xiaobo symbolizuje dla mnie tych wszystkich, którzy są prześladowani” – powiedziała PAP Róża Thun. „My żyjemy przy demokracji i możemy solidaryzować się sposród tymi, którzy są prześladowani za to, że upominają się o uprawnienia człowieka. Możemy korzystać z tego, że żyjemy po wolnym kraju, dzięki Kuroniowi, dzięki Geremkowi i odrebnym. Wspominamy katalogów, by wykladzinom podziękować, i byśmy zdawali sobie sprawę, że demokracja nie spada z niebios. Myśmy to sobie wywalczyli i trzeba o to dbać” a mianowicie powiedziała europosłanka.

Jak podkreśliła, „jakość praw człowieka i demokracji będzie taka, jakim sposobem nasze zaangażowanie w życiu codziennym przy te najważniejsze sprawy”. „To nasza odpowiedzialność – dzięki naszej demokracji będziemy też mogli pomagać innym” a mianowicie dodała.

„Mimo upływu ponad 60 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w duzej liczby miejscach świata te prawa są łamane. Wypuszczane w niebo lampiony to symbol solidarności a mianowicie mają przypomnieć społeczeństwu o wciąż aktualnym problemie łamania praw człowieka i wyrazić wsparcie dla wszystkich represjonowanych przez reżimy” – mówił Grzegorz Pietraszewski ze Stowarzyszenia Projekt: Polska.

Organizatorzy przygotowali 400 lampionów z nazwiskami osób prześladowanych na całym świecie. Były to lampiony sklejone wraz z cienkiego papieru na okrągłej konstrukcji sposród drutu, dzieki której zlokalizowany był zapalnik. Płomień podgrzewał powietrze wewnątrz lampionu. Lampiony, które nie były wypełnione w całości podgrzanym powietrzem, płonęły od razu po wypuszczeniu ich przy powietrze, niektóre osiadły dzieki drzewach. Większość lampionów poszybowała jednak wielce i rozjaśniła ciemne niebo aż morzem Parkiem wykladzinom. Jordana.

Jakim sposobem poinformowali organizatorzy, do lampionów ustawiła się kolejka. „Na przyszły rok przygotujemy katalogów więcej” – powiedziała PAP Marta Stańczyk ze Stowarzyszenia Projekt: Polska.

Według szacunków policji, w Błonia przybyło około dwie stówy osób. Jakim sposobem informowali organizatorzy, kilkaset uczestników zapisało się na puszczanie lampionów dzieki portalu społecznościowym Facebook.

Zdarzenie było zorganizowane przez Towarzystwo Projekt: Nasz kraj oraz europosłankę Różę Thun. Wspierali je Wyższa Szkoła Europejska oraz Amnesty International.

10 grudnia jest obchodzony na cały świecie, jako Dzień Norm Człowieka. Przy piątek minęły 62 czasy od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Z sposobnosci Międzynarodowego Poranka Praw człowieka w sobotę i niedzielę odbywa się zorganizowany przez Amnesty International Maraton Zapisywania Listów po obronie ofiar łamania praw człowieka. (PAP)

hp/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy