Kosaczow: Sikorski powiedział, że strona nasz kraj nie ma zastrzeżeń do śledztwa

27 lipca, 2020
Category: inne

Szef komisji SZ rosyjskiej Dumy Konstantin Kosaczow powiedział w piątek, że wraz z reakcji strony polskiej, w tym szefa MSZ Radosława Sikorskiego, odczytuje, że strona nasz kraj nie ma zastrzeżeń do przebiegu rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

O śledztwie w sprawie smoleńskiej katastrofy mówił w konferencji prasowej po zebraniu z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim. Padło pytanie na temat ocenę polsko-rosyjskiej współpracy po śledztwie w sprawie smoleńskiej kleski, szczególnie po kontekście wypowiedzi części polityków w Polsce, którzy, m. in. na łamach prasy, wyrażają niezadowolenie sposród tej współpracy.

Kosaczow powiedział, że umie publikacje krajowej prasy, dotyczące katastrofy smoleńskiej. „Widziałem, rozumiem te publikacje. Zwracam też uwagę na tek krok, kto pisze takie artykuły, kto wyraża niezadowolenie sposród toku śledztwa w Rosji. Ani razu nie były to osoby, które mają bezpośredni związek ze śledztwem” – powiedział rosyjski polityk.

Szef komisji spraw zagranicznych Dumy podkreślił też, że w piątek rano spotkał się z min. Sikorskim i zapytał go wprost: „czy witryna polska ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do współpracy czy robót strony rosyjskiej”?

„Pan Sikorski powiedział, że on osobiście nie należy do tejze grupy śledczej, ale operacje tej stajnie omawiane są oczywiście przy rządzie. Podczas tych rozmów w rządzie, jak powiedział pan Sikorski, ani razu nie słyszał ze strony www osób, które biorą udział w śledztwie, jakichkolwiek zastrzeżeń co do działań strony rosyjskiej. I właśnie tą ocenę zabieram wraz z sobą z Warszawy” – zaznaczył Kosaczow.

„Dla naszej firmy sprawą zasadniczą było zapewnić pełną przejrzystość, otwartość tegoz śledztwa w Rosji i jestem przekonany, że to się udało zrobić. Naprawde to odczytałem z reakcji strony polskiej” – dodał rosyjski polityk.

W środę szef lokalu PiS Firm Kuchciński zwrócił się po liście do premiera Donalda Tuska, by ten a mianowicie zgodnie z polską racją stanu – wystąpił do Rosjan „o jakim sposobem najszybsze udostępnienie Polsce rejestratorów lotów TU-154M”. Zdaniem PiS, Polska winna otrzymać tylko „czarne skrzynki”, a nie zaakceptowac – jak zapowiedziano – kopie ich zapisów.

Kosaczow i pozostali rosyjscy deputowani odwiedzili Polskę w związku ze wspólnym posiedzeniem komisji spraw zagranicznych Sejmu jak i równiez Dumy. Spotkanie odbyło się w czwartek w Sejmie. (PAP)

mkr/ la/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy