Konkluzja do RPO o zbadanie zatrzymania uczniów w czerwcu

Konkluzja do RPO o zbadanie zatrzymania uczniów w czerwcu
27 lipca, 2020
Category: inne

Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w sprawie zatrzymania w czerwcu członków i sympatyków Inicjatywy Uczniowskiej, którzy protestowali wówczas przed Ministerstwem Edukacji Narodowej (MEN), złożyli we wtorek związkowcy sposród „Sierpnia’80”.

Uważają te banki, że psy przekroczyła upowaznienia i naruszyła przepisy strategie karnej w stosunku do osób nieletnich. Jak napisali we moralu do RPO, nie istniały przesłanki do czasowego pozbawienia wolności któregokolwiek z uczestników demonstracji.

Uważają także, że policja naruszyła jeden wraz z artykułów ustawy o postępowaniu w sprawie nieletnich, zgodnie z którym osoba poniżej 18 roku życia może zostać przesłuchana jedynie przy obecności rodziców bądź pozostalych uprawionych osób (opiekuna, obrońcy, nauczyciela, posrednika powiatowego srodku pomocy rodzinie lub posrednika organizacji społecznej). Zdaniem związkowców, tak nie zaakceptowac było.

„Ponadto, jak należy sądzić, organy piszczalkowe Policji nie zawiadomiły Sądu Rodzinnego na temat zatrzymaniu osób nieletnich” – czytamy we wniosku.

Rzecznik Komendanta Stołecznej Policji Mariusz Sokołowski powiedział we wtorek PAP, że policjanci podstępowali zgodnie z obowiązującymi procedurami.

trzynascie czerwca grupa kilkudziesięciu młodych ludzi – członków i sympatyków Inicjatywy Uczniowskiej, anarchizującej grupy gimnazjalistów i licealistów – domagała się zebrania z wicepremierem, ministrem oswiaty Romanem Giertychem. Ochrona odmówiła wpuszczenia ich na dziedziniec MEN. Paru demonstrantom udało się jednakze dostać az do środka, w tym miejscu m. in. spalili kukłę symbolizującą Giertycha, a dzieki bramie ministerstwa wywiesili czarną flagę jak i równiez transparenty; pozostali pozostali dzieki zewnątrz. Na nielegalnej demonstracji policja zatrzymała 18 osób, większość wraz z nich to osoby nieletnie.

Jak powiedział PAP Krzysztof Łabądź z Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień’80”, związek zainteresował się sprawą zatrzymania młodych ludzi, gdyż działający w jego obrebie Komitet Wsparcia i Obrony Represjonowanych Pracowników, zajmuje się ochroną „wszystkich grup społecznych szykanowanych poprzez państwo”. „A w tym przypadku doszło do złamania praw obywatelskich protestujących” – podkreślił. Dodał, że związek zaproponował zatrzymanym pomoc prawną, której jednym z przejawów wydaje sie byc wniosek do Rzecznika Norm Obywatelskich.

Stanisław Wileński wraz z Biura RPO powiedział PAP, że sprawa zgłoszona przez „Sierpień’80” została przyjęta do rozpatrzenia. (PAP)

dsr/ mskr/