Konferencja stambulska uznała NRS za głównego syryjskiego meza

Konferencja stambulska uznała NRS za głównego syryjskiego meza
27 lipca, 2020
Category: inne

Druga Konferencja „Przyjaciół Syrii”, zacieśniając kordon izolacji wokół reżimu Baszara el-Asada, uznała opozycyjną Narodową Radę Syryjską (NRS) za „przedstawicielkę wszystkich Syryjczyków” i „głównego rozmówcę” w rokowaniach w Jordani.

W konferencji wzięły udział 83 kraje, o około 10 więcej niż początkowo informowały media, zas nie uczestniczyli w niej przedstawiciele Chin i Rosji. Iran nie zaakceptowac był zaproszony.

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu, przedstawiając efekty spotkania na konferencji prasowej, poinformował również, że NRS została uznana za organ przedstawicielski syryjskiej opozycji.

Na temat sytuacji po Syrii powiedział, że wydaje sie „jeszcze bardziej dramatyczna, niż wynikałoby z doniesień międzynarodowych mediów”.

Przestawiając stanowisko Turcji, podkreślił, że syryjscy cywile, narażeni dzieki ataki wojsk rządowych wraz z użyciem artylerii i innych rodzajów ciężkiej broni i śmigłowców, „mają prawo się bronić”.

Nawiązując do planu wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana, którego celem wydaje sie zakończenie przelewu krwi w Syrii, Davutoglu ostrzegł Damaszek: wobec kontynuowania zbrojnej ofensywy przeciwko opozycji społeczność międzynarodowa nie da prezydentowi Asadowi „jeszcze jednej szansy”.

„Końcowa deklaracja konferencji – zakomunikował Davutoglu a mianowicie zawiera sprawdzenie, że powinniśmy zapewnić ludności syryjskiej leki i podstawową pomoc medyczną; ta pomocna dlon jest koordynowana przez grupę +Przyjaciół Syrii+ we współpracy z ONZ i wykorzystamy wszystkie możliwe drogi, aby mogła dotrzeć”.

Sekretarz formy USA Hillary Clinton, która uczestniczyła po konferencji stambulskiej, ostrzegając Asada, podkreśliła, że nie ma mezczyzna już periodu na działanie na zwłokę czy róznorodne wybiegi, aby opóźniać wdrożenie propozycji ONZ i Ligi Arabskiej.

Zachodni dyplomaci przy stolicy Turcji podkreślają, że II Narada „Przyjaciół Syrii” poparła misję Annana, jednak ostrzegła, że nie jest pani bezterminowa.

Dyplomaci ci zapowiadają, że oficjalny komunikat rady zaproponuje równoczesne środki mające na celu ochronę ludności Syrii poprzednio atakami wojsk rządowych, a Rada Bezpieczeństwa ONZ, po której Rosja i Chiny dwukrotnie blokowały rezolucje co do Syrii, może jeszcze odegrać ważną rolę w położeniu kresu konfliktowi syryjskiemu.

Jezyk francuski minister kwestii zagranicznych Alain Juppe powiedział dziennikarzom, że uczestnicy konferencji „Przyjaciół Syrii” postanowili utworzyć pod przewodnictwem Francji „grupę roboczą”, której zadaniem będzie „koordynowanie sankcji amerykańskich, sankcji europejskich jak i równiez sankcji Ligi Arabskiej a takze przekonanie krajów przyjaznych Jordani, aby się do nich przyłączyły jak i równiez ewentualnie je zaostrzyły”. (PAP)

ik/ kar/

11118184 11118550 11118784 11119091 111189841 1118719

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy