Kolegium Lekarzy Rodzinnych wraz z obawą na temat kontraktowaniu POZ w 2011r.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych wraz z obawą na temat kontraktowaniu POZ w 2011r.
27 lipca, 2020
Category: inne

*Kolegium Lekarzy Rodzinnych w naszym kraju jest zaniepokojone proponowanymi poprzez NFZ warunkami kontraktowania świadczeń w ramach fundamentalnej opieki zdrowotnej na przyszły rok. *

Zarząd główny Kolegium w przekazanym PAP po piątek komunikacie wyraził „głębokie zaniepokojenie treścią zarządzenia prezesa NFZ ws. warunków zawierania i adaptacji umów o udzielanie świadczeń w zasadniczej opiece leczniczej.

Zarządzenie to – według Kolegium – nie uwzględnia żadnej wraz z uwag zgłoszonych przez środowisko. „Całkowite pominięcie sugestii lekarzy rodzinnych ozywia uzasadnione niepokoje o dalsze prawidłowe operowanie POZ” a mianowicie głosi komunikat KLRwP.

Struktura podkreśla, że „jako największe towarzystwo naukowe zrzeszające medyków zajmujących się podstawową opieką zdrowotną oczekuje zmiany opublikowanego zarządzenia”. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce jest od 1992 r. Jednoczy, według własnych szacunków, ok. 4, piec tys. lekarzy rodzinnych.

Wyobrazenie Kolegium – jak poinformował PAP jego prezes Maciej Godycki-Ćwirko – zostało przekazane prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia Jackowi Paszkiewiczowi. Otrzymała je także minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

W czwartek rozmowy z NFZ ws. kontraktowania świadczeń zerwała Federacja Porozumienie Zielonogórskie, do której należą świadczeniodawcy z niemal wszystkich województw – przeszlo 14 tys. lekarzy; wyjątkiem jest zachodniopomorskie. Porozumienie zapowiada że nie zaakceptowac podpisze kontraktów na obecnych warunkach.

PZ chce postepu o 72 groszy zaplaty kapitacyjnej (środków wypłacanych poprzez NFZ zbytnio udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane za posrednictwem lekarza fundamentalnej opieki leczniczej. Obecnie kosztuje ona jedenastu zł. „Finansowanie świadczeń na poziomie 2008 r., które oferuje NFZ, narusza bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, nie pozwala lekarzom na wlasciwe diagnozowanie i leczenie” a mianowicie ocenia PZ. NFZ nie zaakceptowac zgadza się z zarzutami lekarzy.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreślał przy poniedziałkowej rozmowie z PAP, że po zarządzeniu prezesa NFZ, wydanym 1 grudnia, zwiększono obowiązki lekarzy podstawowej opieki leczniczej, ale nie zwiększono finansowania świadczeń. „Zarządzenie wydłuża wlasny czas pracy; wprowadzono dodatkową weryfikację świadczeń, i nałożono większe zadania dotyczące sprawozdawczości. Wystąpiliśmy az do Funduszu na temat zmianę zarządzenia, ale uzywane przez nas uwagi zostały odrzucone. Poprosiliśmy minister zdrowia o mediację” – powiedział Krajewski.

Zgodnie z zarządzeniem, od stycznia 2011 r. doktorzy POZ będą też przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tego czasu były to dane masowe, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych rodzajów pacjentów a mianowicie dzieci i młodzieży. Dane będą dotyczyły m. in. liczby wizyt domowych doktorów i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień. Świadczenia te stanowią 5 proc. z jednej, 35 mln świadczeń udzielanych w ramach POZ. (PAP)

ktl/ malk/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy