Klich: innowacyjna wersja defensywy przeciwrakietowej bardziej wartosciowa

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Reprezentowana przez administrację amerykańską innowacyjna wersja obrony przeciwrakietowej, zakładająca rozmieszczenie w naszym kraju systemów zwalczających rakiety krótkiego i średniego zasięgu byłaby z wojskowego punktu widzenia atrakcyjniejsza gwoli Polski niż poprzednia oferta – ocenił w piątek szef resortu obrony Bogdan Klich.

Zastrzegł, że trzeba poczekać aż ustne deklaracje Amerykanów w tej sprawie zostaną potwierdzone.

Prezydent USA Barack Obama i minister defensywy Robert Gates ogłosili po ubiegłym tygodniu decyzję na temat rezygnacji wraz z planu opublikowania w Polsce jak i równiez Czechach baz amerykańskiej defensywy antyrakietowej. Jednocześnie szef Pentagonu poinformował, że zaczęły się już konsultacje z sojusznikami USA, „począwszy od Polski i Pepik, o rozmieszczeniu unowocześnionej, lądowej wersji rakiet SM-3 i innych komponentów tego systemu”.

Klich, który w piątek gościł przy Siemianowicach Śląskich powiedział dziennikarzom, że w tej chwili na temat swiezych planów nie ulega watpliwosci tylko tyle, ile przedstawił ustnie prezydent Obama i administracja amerykańska.

„Te deklaracje, które zostały złożone, maja obowiazek być zaswiadczone na papierze. Jak już będą potwierdzone na papierze, to musimy mieć gwarancje, że zostaną zrealizowane. Wówczas po tychze dwóch gwarancjach będziemy zdolali ostatecznie komentować, na jak wiele propozycja amerykańska jest propozycją atrakcyjną dla nas, Polaków” – powiedział Klich.

„Gdyby pani była reprezentowana na papierze tak jak została przedstawiona ustnie przed tygodniem, gdyby były gwarancje do niej realizacji, można by było powiedzieć, że nawet wydaje sie byc bardziej fascynujaca z wojskowego punktu widzenia aniżeli oferta sprzed dwóch-trzech lat” – uważa minister obrony narodowej.

Jak dodał, nowa propozycja zakłada, że od r. 2015 na na terytorium Polski mogłyby się znaleźć mobilne zespoly rakiet SM-3. W weryfikacji Klicha, z punktu widzenia bezpieczeństwa Naszego kraju pełniłyby w wyzszym stopniu znaczącą rolę niż przeszly system, ponieważ – przy przeciwieństwie do wcześniejszej ofert – zwalczałyby rakiety krótkiego i średniego zasięgu. „Właśnie w tego rodzaju rakietach upatrujemy większe zagrożenie dla terytorium naszego kraju” – zaznaczył Klich. (PAP)

kon/ pz/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy