Kenia: Atak na srodek handlowe po Nairobi, coraz więcej ofiar

Kenia: Atak na srodek handlowe po Nairobi, coraz więcej ofiar
27 lipca, 2020
Category: inne

Szabab dzieki Twitterze #

21. 09. Nairobi (PAP/Reuters, AP, dpa, AFP, EFE) a mianowicie Co najmniej az do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku grupy uzbrojonych, zamaskowanych osób na srodek handlowe przy Nairobi. Wydaje sie byc wielu rannych. Wśród ofiar są najmlodszych. Do dzialaniu wkroczyło wojsko. Jednego sposród napastników zatrzymano.

„Możliwe, że to najscie terrorystów, więc traktujemy tę sprawę bardzo poważnie” a mianowicie podkreślił przedstawiciel kenijskiego MSW. Szef policji w Nairobi Benson Kibue oświadczył, że jest to atak terrorystyczny jak i równiez że terrorystów jest pewnie nie więcej niż 10.

Uzbrojeni ludzie wdarli się do srodek handlowego Westgate, rzucili granaty ręczne i otworzyli ogień. Nie wiadomo dokładnie, ilu katalogów jest a mianowicie jedni świadkowie widzieli pięciu, inni mówią nawet o osiemnastu. Filia Associated Press cytuje starszego sierżanta sztabowego Franka Mugungu, który powiedział, że widział pięcioro napastników – kobietę i czterech mężczyzn a mianowicie i że jednego wraz z nich zidentyfikował jako Somalijczyka. Mugungu nie był na służbie, kiedy rozpoczął się atak.

Centrum handlowe otoczyły kenijskie siły bezpieczeństwa. Świadkowie informują, że policjanci przeszukują sklep na sklepie jak i równiez że dołączyli do tych propozycji żołnierze. Słychać sporadyczne strzały. Policja poinformowała, że jednego z napastników raniono i zatrzymano.

Według rzecznika policji napastnicy wzięli zakładników. Pewien z policjantów uczestniczących przy akcji powiedział, że napastnicy zabarykadowali się w supermarkecie Nakumatt.

Wydarzenia w srodek handlowym w żywo relacjonują stacje telewizyjne. Pokazano m. in. dwóch policjantów leżących na podłodze z bronią skierowaną w stronę wejścia do supermarketu i poszczególnego funkcjonariusza kładącego na noszach młodą dziewczynę.

Jeden ze świadków powiedział, że napastnicy kazali muzułmanom opuścić srodek handlowe i zapowiedzieli, że celem napadu są niemuzułmanie. Inny relacjonował, że napastnicy mówiący, jakim sposobem się wydaje, po arabsku lub na somalijsku (przyznał, że nie zaakceptowac zna żadnego z tych języków) dokonywali egzekucji, każąc swym ofiarom najpierw coś powiedzieć.

Somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab groziła po przeszłości zaatakowaniem tego srodek, popularnego wśród zamożnych Kenijczyków i cudzoziemców mieszkających po kenijskiej metropolii, w odwecie za wysłanie przez Kenię żołnierzy az do walki sposród islamistami po Somalii.

Milicja Al-Szahab zapowiedziała na Twitterze, że najscie na srodku handlowe przy Nairobi zapoczątkowuje „długą odyseję”. „Pamiętacie Bombaj? To będzie długa odyseja” – napisali terroryści, czyniąc aluzję sluzace do ataków terrorystycznych z 2010 roku w tym indyjskim mieście. Po wzięciu zakładników w luksusowych pensjonatach, na dworcu kolejowym jak i równiez w żydowskim centrum szykownym zabito wówczas 166 osób.

Centrum Westgate otwarto w 2007 roku kalendarzowego. Znajduje się tam przeszlo 80 sklepów, sale kinowe i kasyno. Niektóre wraz z sklepów należą do Izraelczyków, ale nie wiadomo, czy to one były celem ataku. Co najmniej czworo Izraelczyków zdołało uciec; pewien został kontuzjowany. (PAP)

az/ ik/ kar/

14623413 14623368 14623355 14623282 14623585 14623584 14623593 14624100 14624042 14624659

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy