KE upomina Polskę za sposób regulowania cen energii

KE upomina Polskę za sposób regulowania cen energii
27 lipca, 2020
Category: inne

*Komisja Europejska upomniała po środę Polskę, że biezacy sposób regulacji cen na rzecz odbiorców końcowych energii nie spełnia wymogów europejskiego uprawnienia i utrudnia klientom dostęp do najlepszej oferty na rynku. *

Komisja Europejska ogłosiła przy środę 255 decyzji w sprawie naruszania unijnego prawa poprzez kraje UE. 11 rzeczy skierowała sluzace do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wśród nich nie znalazły się sprawy dotyczące Polski, jednakze Polska została upomniana m. in. w kwestii regulowania cen dla odbiorców sily.

„Komisja Europejska wzywa Włochy, Polskę jak i równiez Rumunię, żeby dostosowały swe przepisy dotyczące regulowanych wartosci energii gwoli odbiorców końcowych do zasad unijnych. Unijne prawo przewiduje, że koszty powinny być wyznaczane głównie przez zainteresowanie i podaż. Ceny dla odbiorców końcowych wyznaczane za posrednictwem państwo utrudniają wejście w rynek (nowym dostawcom – PAP) jak i równiez dlatego pozbawiają konsumentów jak i równiez firmy uprawnienia do wybrania najlepszej usługi na rynku” – odczytujemy w podejsciu Komisji.

Na terytorium polski ceny gwoli odbiorców pojedynczych energii elektrycznej a takze dla odbiorców gazu zatwierdza Urząd Kontroli Energetyki. Zdaniem KE regulacja cen na rzecz konsumentów energii w Polsce sięga zbyt daleko. „Także nowi dostawcy przed wejściem na rynek muszą uzyskać tego rodzaju zatwierdzenie. Na dodatek, nie ma wystarczającego rozróżnienia pomiędzy różnymi grupami klientów” – uważa KE.

Komisja powołuje się w środowej decyzji na dyrektywy regulujące unijny rynek ciepla, które zobowiązują państwa UE, by „zapewniły klientom swobodny wybór dostawcy energii elektrycznej jak i równiez gazu od momentu lipca 2007 r. „. Choć w Polsce jest takowa możliwość, w praktyce niewielu klientów pojedynczych decyduje się na zmianę, bo regulowane ceny różnych dostawców prądu są sluzace do siebie zbliżone, a na rynku gazu wydaje sie byc w zasadzie 1 dostawca – PGNiG.

Rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner powiedział w środę, że w długim okresie brak regulacji i wolna konkurencja w branzy energetycznym mogą obniżyć koszty. „Więcej wojny to w kazdej sytuacji niższe ceny, choć w dziedzinie energetycznym nie jest to tego typu łatwe metrów. in. wraz z względu w duże opodatkowanie” – powiedziała Holzner.

Pytana przez PAP, jak kształtuje się wartosc energii w Polsce, powiedziała, że cena za 100 kilowatogodzin w Polsce jest niższa niż średnia UE (14 ó wobec 16 euro), sposród czego podatek w Polsce to 3 euro. Jednak regulowane ceny we Włoszech są wyższe niż średnia unijna; ponadto po Niemczech aż jedna trzecia ceny to podatek a mianowicie wskazała Holzner.

Komisja poinformowała w środę, że zdecydowała się wysłać m. in. Polsce tak zwanym. uzasadnioną opinię w sprawie regulowania cen ciepla i zaznaczyła, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie spełni jej postulatów, może skierować sprawę sluzace do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednym z warunków prezesa Urzędu Dostosowywania Energetyki, by uwolnić ceny prądu na rzecz gospodarstw domowych w naszym kraju jest ochrona tzw. wrażliwych, czyli ubogich odbiorców sily. Projekt MG z września 2009 r. nie uzyskał poparcia w rządzie, zapisy krytykowały MF i URE, bowiem zniżek miałyby udzielać przedsiębiorstwa energetyczne, a pózniej potrącać samemu różnicę po cenie od należnego datku VAT.

Wraz z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

jzi/ wkr/ mki/ jra/