Katowice: Szałas dzieki kółkach z okazji żydowskiego święta Sukot

Katowice: Szałas dzieki kółkach z okazji żydowskiego święta Sukot
27 lipca, 2020
Category: inne

Mobilny szałas – towarzyszący obchodom żydowskiego święta Sukot – przyjechał w poniedziałek do Katowic. Święto upamiętnia 40 czasów wędrówki Żydów przez pustynię po wyjściu z Egiptu, gdy mieszkali w szałasach. Stąd też pochodzi odmienna nazwa święta – Święto Szałasów.

Z mobilnym szałasem, zbudowanym na pick-upie, do Katowic przyjechał rabin Szalom Stambler ze wspólnoty Chabad Lubawicz. Spotkał się z praktykantami liceum dywanom. Adama Mickiewicza, by przybliżyć im tę żydowską tradycję.

Jak mówił rabin Stambler, święto Sukot to okres radości jak i równiez poczucia wspólnoty. „Z owego święta płynie przesłanie, że ludzie mogą być różni, ale musza być wspólnie. W te sposób możemy podążać w odniesieniu do powodzeniu” – podkreślił rabin, który w szałasie potrząsał czterema rodzajami roślin, jak symbolizuje wspólnotę.

Sukot należy do najważniejszych, a równoczesnie najbarwniejszych świąt żydowskich. Utrzymuje osiem dzionki, kończy je Simhat Tora – święto Radości Tory. W Izraelu obchody święta widać na każdym kroku właśnie dzięki szałasom budowanymi na balkonach, dachach i placach.

Mieszkający w Polsce przedstawiciele społeczności żydowskiej postanowili przybliżyć to święto budując mobilny szałas. Rabin podkreślał, że podczas podróży po Naszym kraju spotykają go bardzo dobre reakcje, natomiast ludzie, których spotkał po drodze, byli bardzo zainteresowani nietypową budowlą.

Szałas budowany dzieki Sukot ma obowiazek mieć trzy ściany i dach, obowiązkowo z roślin lub drewna. Dach nie zaakceptowac może być szczelny, by było za posrednictwem niego widać gwiazdy i by sluzace do środka mógł padać deszcz. Musi być w nim więcej cienia i słońca. Zdobienie wnętrza wydaje sie sprawą indywidualną. Ponieważ święto Sukot to także święto plonów, przy szałasie ustawia się stół, na którym kładzie się żywność.

Wedlug tradycji, caloksztalt co wykonuje się przy zwykle w mieszkaniu, w Sukot powinno robić się w szałasie a mianowicie jeść, rozmawiać, uczyć się, zapraszać gości. Tradycja zwalnia z obowiązku mieszkania po szałasie wszystkich odczuwających skutkiem tego dyskomfort spowodowany np. zimnem lub hałasem.

Podczas Sukot Żydzi przy szałasie odprawiają specjalny ceremoniał – potrząsają czterema rodzajami roślin, symbolizującymi cztery gatunki ludzi. Etrog (cytrus) na temat przyjemnym smaku i zapachu oznacza człowieka mądrego i sprawiedliwego. Lulaw (gałązka palmy daktylowej) o smaku, lecz bez zapachu, przypisany wydaje sie ludziom znającym zasady Tory, ale niestosującym ich przy swoich powszednich uczynkach. Hadas (gałązka mirtu) symbolizuje osób prostych, którzy wypełniając nakazy Boga kierują się wiarą i lękiem, a nie zaakceptowac znajomością Tory. Arawa (gałązka wierzby) pozbawiona smaku jak i równiez zapachu symbolizuje ludzi, którym obce są zasady Tory i pierwotnego wypełnianie.

Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w mnóstwo krajach. W naszym kraju jest obecna od kilku lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii dzieki działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce do niej celem wydaje sie byc przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu i kultury jak i równiez tradycji żydowskiej. (PAP)

kon/ ls/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy