Kariera Babisza zmierza ku stanowisku przedstawienie premierowe

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

W ciągu zaledwie trzech lat czeski minister finansów Andrej Babisz zdołał sprawnie rozszerzyć swą działalność z biznesu w politykę jak i równiez obecnie wydaje się zmierzać ku staraniom o wyobrazenie premiera – napisał w korespondencji wraz z Pragi Reuters.

Doświadczenie, które zyskał Babisz, pomyślnie kierując przez dziesięciolecia swymi firmami, stanowiło zawsze część swoim apelu do czeskich wyborców, zdegustowanych przenikniętą korupcją i łapownictwem rodzimą kulturą polityczną. Jednak choć wielu uważa, że może on ożywić walkę sposród tymi, których nazywa _ ojcami chrzestnymi _ i _ Palermo _, to dla innych jego osoba wiąże się wraz z perspektywą konfliktu interesów, co wiecej niebezpiecznej koncentracji władzy – ocenia Reuters.

Według magazynu _ Forbes _ Babisz zajmuje nastepne miejsce dzieki liście najbogatszych Czechów wraz z majątkiem dwóch, 5 mld dolarów. Należący do jego koncern Agrofert, którego spółki działają po przemyśle spożywczym i chemicznym oraz przy sektorze mediów, zatrudnia łącznie 28 tys. ludzi. Po ubiegłym roku, w związku z budowaniem własnego obrotu politycznego ANO, Babisz zakupił dwie przynoszące straty gazety i stację radiową.

Ministerstwo finansów otrzymał w ramach dokumenty urzedowe o zaprojektowaniu koalicji rządowej po zajęciu przez ANO drugiego miejsca w typach parlamentarnych pod koniec ubiegłego roku. Poza administrowaniem budżetem jak i równiez dotacjami wraz z UE resort ten zarządza państwowymi udziałami w różnych firmach – od linii lotniczych na rurociągi.

Urodzony na Słowacji 60-letni Babisz może się obecnie uważać za znacznie najpopularniejszego polityka w Czechach. Jak ujawnił przeprowadzony pod koniec października sondaż, społeczne poparcie dla NA PEWNO wynosi 31 proc., gdy dla kierowanej przez premiera Bohuslava Sobotkę Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej tylko 22, dwa proc.

Po październikowych typach lokalnych NA PEWNO wyszło na prowadzenie po Pradze a takze w ośmiu spośród pozostałych 12 większych czeskich miejscowosci, umacniając swą pozycję na politycznej scenie i wytyczając Babiszowi drogę do konkurowania o urząd premiera na kolejnych typach parlamentarnych przy 2017 roku kalendarzowego.

Jak podkreśla Reuters, strategia ANO wydaje sie prosta – jego plakaty wyborcze akcentowały profesjonalizm kandydatów oraz to, że nie zaakceptowac są uwikłani w nadużycia. Od czasu upadku komunizmu Czechy nęka plaga sprzeniewierzeń kapitalów publicznych, zas Transparency International, klasyfikując 31 państwa europejskie pod względem odporności dzieki korupcję, dała temu krajowi 25 miejsce.

_ Moimi atutami są mój oprogramowanie i to, że wydaje sie byc on straszliwie prosty: nie zaakceptowac kłamię, nie zaakceptowac kradnę jak i równiez pracuję _ – powiedział Babisz przy udzielonym w październiku przez internetowy telemost wywiadzie. Lecz jego łączenie rozległej działalności biznesowej z funkcjami politycznymi jest na rzecz mediów stałym pretekstem az do stawiania porównań z byłym premierem Włoch i magnatem medialnym Silvio Berlusconim, którego oskarżano na temat wykorzystywanie uprawnień funkcjonariusza państwowego w zamiarach prywatnych. Porównania takie Babisz odrzuca.

_ On dopuszczał się skandali obyczajowych, uchylał się poprzednio podatkami i oszukiwał państwo. Ja nie zaakceptowac robię i nie będę robił takich rzeczy _ – powiedział w ubiegłym roku podczas wywiadu dla Reutera i to jeszcze zanim zadano mu pytanie. Nie odpowiedział jednak dzieki kilkakrotne prośby o skomentowanie przygotowywanego najnowszego materiału tejze agencji odnosnie jego jednostki. Odmówiło też ministerstwo finansów.

Zgodnie z czeskimi przepisami co do konfliktu interesów Babisz ustąpił ze posady prezesa Agrofertu, ale wyjawszy wyzbywania się jego własności. Niektórzy komentatorzy powątpiewają jednak, czy jednoczesne wpływanie za posrednictwem tę samą osobę w gospodarkę, publikatory i politykę da się pogodzić z demokratycznymi ideałami państwa członkowskiego UE.

Jak zaznacza Reuters, przewodniczący lokalu parlamentarnego TAK zasiada w zarządzie Agrofertu, minister ochrony środowiska kierował wcześniej jedną z przedsiebiorstw chemicznych tego koncernu, zas na czele państwowego zarządu autostrad stoi były szef działu komunikacji strategicznej Agrofertu. _ To odejście od demokracji pojmowanej przy zachodnim sensie tego słowa. Zaistniał kryzys, który postuluje refleksji, lecz Babisz w żadnym wypadku nie jest właściwą drogą wyjścia _ – mówi przeszly antykomunistyczny dysydent, a dzis komentator polityczny Bohumil Doleżal.

Na kwestie te zwracają uwagę także europejscy sąsiedzi Czech. Niemiecka europosłanka Ingeborg Graessle wyraziła w styczniu zaniepokojenie ewentualnym konfliktem interesów wypływającym wraz z roli Babisza w nadzorowaniu funduszy unijnych skoro jest on właścicielem firm korzystających z unijnych dotacji. Co do podniesionej za posrednictwem Graessle – od czerwca szefowej komisji kontroli budżetowej PE a mianowicie mowa była o kwocie 2, szesc mln euro, co wydaje sie byc ułamkiem obrotów Agrofertu. Obroty te przy 2013 r. wyniosły równowartość 6, dziewiec mld dolarów, co odpowiada 3, szóstej proc. czeskiego PKB.

Ministerstwo finansów skrytykowało zarzuty Greassle jako bezprzyczynowe. Jak zaznaczyło w swym oświadczeniu, _ biorąc ponizej uwagę, że (Babisz) zrezygnował ze wszystkich funkcji kierowniczych we wszystkich spółkach, natomiast jego poslowanie jako ministra pochodzi sposród demokratycznych wyborów w Republice Czeskiej, tego typu stawianie sprawy sprzeciwia się zasadom demokracji parlamentarnej _.

Redaktorzy naczelni i część pozostałego personelu dziennikarskiego dwóch czeskich dzienników po przejęciu ich poprzez Babisza zrezygnowało z pracy. _ To była bezpośrednia reakcja w zmianę właściciela. Byłem i nadal jestem przekonany, że przy takowym układzie właścicielskim nie mógłbym pracować naprawde, jak azebym sobie tegoz życzył _ – powiedział Reuterowi Robert Czasensky, który ustąpił wraz z stanowiska redaktora naczelnego największego czeskiego dziennika opiniotwórczego _ Mlada Fronta Dnes _. Nowe szefostwo tej prasa periodyczna twierdzi, że Babisz nie wtrąca się do swoim działalności.

Babisz, z wykształcenia ekonomista i były członek partii komunistycznej, pracował po latach 80. w gospodarki zagranicznym a mianowicie w czasach komunizmu branży elitarnej – i miał kontakty z państwową służbą bezpieczeństwa, ale sąd oczyścił fita z zarzutów świadomej współpracy w charakterze tajnego informatora. Wielokrotnie określał parlamentarne debaty jak stratę czasu i deklarował chęć rządzenia państwem na wzór kierowania przedsiębiorstwem.

Politolog Lubomir Kopeczek z uniwersytetu im. Masaryka w Brnie uważa, że taki _ menedżerski i technokratyczny wzór _ obejmuje w osobiscie ryzyko. _ To w pełnym tegoz słowa znaczeniu przenikanie się biznesu i polityki. Nigdy dotąd czegoś podobnego nie zaakceptowac widzieliśmy _ – powiedział.

Jak pokazuje Reuters, podejście Babisza az do różnych szczegółowych problemów nielatwo uznać zbytnio spójne. Podjął działania dla powściągnięcia nadmiernie ekspansywnej branży hazardowej i opowiada się za dyscypliną budżetową, lecz popiera rządowe wydatki w infrastrukturę i zgadza się z socjaldemokratami, że należy raczej podnosić płace po sektorze publicznym, a nie zaakceptowac ograniczać resortowe deficyty.

Sprawozdawca radiowy dziennika gospodarczego _ Hospodarzske Noviny _ Petr Honzejk uważa, że wielu Czechów, mając w uwadze przede wszystkim poprawę poziomu życia, wydaje sie otwartych na nowy fason przywództwa na rozczarowaniu się partiami na temat tradycyjnych systemach.

_ To wina typowych partii, a nie Babisza, że przy społecznym odczuciu ideologia nabrała jarmarcznego kolorytu. Babisz po prostu wszedł przy tę przestrzeń _ a mianowicie napisał Honzejk.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy