Kard. Macharski skończy w niedzielę 85 czasów

Kard. Macharski skończy w niedzielę 85 czasów
27 lipca, 2020
Category: inne

Kard. Franciszek Macharski, emerytowany mieszkaniec stolicy krakowski, skończy w niedzielę 85 latek.

Archidiecezją Krakowską kierował przez niedaleko 27 czasów – od momentu grudnia 1978 do czerwca 2005 r. Jest szanowany i bardzo lubiany przez wiernych zbyt swe ciepło, bezpośredniość jak i równiez szczere ciekawosc sprawami innych.

Kard. Macharski kontynuował dzieło swojego poprzednika kard. Karola Wojtyły i podobnie jak Jan Paweł II zawsze starał się być blisko człowieka – zwłaszcza chorego, cierpiącego, potrzebującego duchowej i materialnej pomocy. Swoim biskupim zawołaniem stały się słowa: „Jezu ufam Tobie”. Z inicjatywy kard. Macharskiego wybudowana została bazylika jak i równiez rozbudowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.

„Kardynał Macharski był w tym momencie mistrzem w charakterze człowiek głębokiej wiary jak i równiez modlitwy” – powiedział PAP wieloletni i bliski współpracownik jubilata kard. Kazimierz Nycz – aktualnie metropolita stoleczny. „Ceniłem go za swoim mądrość, refleksyjność i opanowanie do kazdego spraw jak i równiez problemów, z którymi musiał się zmierzyć, a także za słuszność decyzji jakie podejmował w ramach prowadzenia Kościoła krakowskiego” – podkreślił kard. Nycz. Dodał, że kard. Macharski wydaje sie byc człowiekiem, który zawsze rzeczywiscie myśli na temat dobru Kościoła. „Nigdy nie zaakceptowac dał się wciągnąć przy stosunki Kościół-państwo, które szkodziłby dobru Kościoła” – zaznaczył kard. Nycz.

„Kardynał Macharski jest człowiekiem krzyża. Przeżywa swoją posługę, życie jak i równiez doświadczenie slabosci w wielkiej bliskości wraz z Jezusem Ukrzyżowanym. To człowiek modlitwy” – powiedział PAP wieloletni konfidencjonalny współpracownik kardynała, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Jan Szkodoń.

„Jest lagodny, a równocześnie bardzo stanowczy. Jeżeli jest do czegoś przekonany, uważa, że faktycznie chce Mezczyzna Bóg, to cały świat może być przeciwko niemu, a mezczyzna nie ustąpi” – mówił bp Szkodoń. Jak podkreślił kard. Macharski „wymaga od czasu innych, jednak przede wszystkim od momentu siebie”. „Jednocześnie ma ostroznosc do siebie, jest watpliwy w kontaktach z ludźmi i wrażliwy na potrzeby pozostalych, zwłaszcza chorych, niepełnosprawnych, pogubionych w życiu i potrzebujących wsparcia” – dodał bp Szkodoń.

W czasie swej posługi biskupiej kard. Macharski ustanowił ponad 200 nowych parafii, w Archidiecezji Krakowskiej wybudowano dziesiątki kościołów i kaplic. W styczniu 1990 r. reaktywował, zas później doprowadził do rozbudowania działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w placówkach której wsparcie znajdują chorzy, niepełnosprawni, samotne matki i bezdomni.

Najtrudniejszą sprawą, jaką przyszło rozwiązać kard. Macharskiemu, był spór wokół umieszczenia klasztoru kontemplacyjnego Sióstr Karmelitanek Bosych przy pobliżu dawnego obozu zagłady Auschwitz. Z inicjatywy kardynała w Oświęcimiu powstało Srodku Dialogu jak i równiez Modlitwy.

Kard. Macharski pochodzi z krakowskiej rodziny kupieckiej. Urodził się 20 czerwca 1927 r. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił tuż wedlug wojnie jak 18 latek.

Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. wraz z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Został wikarym w Kozach koło Bielska-Białej. Z powodu odmowy współpracy z SB na początku lat piecdziesiat. ks. Macharski nie otrzymał paszportu jak i równiez na dalsze studia sluzace do szwajcarskiego Fryburga wyjechał wówczas w 1956 r.

Po latach 1970-78 był rektorem krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po doborze Karola Wojtyły na papieża ks. Macharski został metropolitą krakowskim. Mógl wojennym walczył o prawa internowanych jak i równiez ich rodzin, a przy 1981 r. po ataku terrorystycznego na Jana Pawła II poparł organizatorów Białego Marszu, który w znak solidarności z walczącym o życie papieżem przeszedł ulicami Krakowa.

W 2005 r. po śmierci Jana Pawła II kardynał razem z prawdziwymi czuwał niemal do rana w modlitwie pod papieskim oknem w ul. Franciszkańskiej.

Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu i honorowym obywatelem duzej liczby miast, m. in. Chorzowa, Nowego Targu, Wadowic, Mszany Dolnej. Otrzymał doktoraty honoris causa metrów. in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Akademii Teologii Katolickiej w stolicy polski, Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson w Filipinach. Wydaje sie byc członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Za działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego po 2000 r. otrzymał Szeroki Krzyż Zasługi z Gwiazdą przyznany za posrednictwem prezydenta Niemiec Johannesa Raua, a zbyt wieloletnią działalność na rzecz współpracy polsko-francuskiej po 2007 r. Order Oficera Legii Honorowej.

Kard. Macharski mieszka obecnie na terenie Sanktuarium Ecco Homo św. Brata Alberta. W grudniu, po upadku przy swym mieszkaniu, z powodu pęknięcia jednej wraz z kości trafił do szpitala i przeszedł kilkutygodniowe uzdrawianie i rehabilitację. (PAP)

wos/ skz/ pz/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy