Japoński mistrz Mily Herbaty wraz z wizytą w Polsce

Japoński mistrz Mily Herbaty wraz z wizytą w Polsce
27 lipca, 2020
Category: inne

„Picie herbatki oznacza przy praktyce życie w noclegu, harmonii i brak podziałów. Dlatego wierzę, że jesliby ta myśl była szerzej znana na świecie, nie zaakceptowac byłoby czegoś takiego jakim sposobem wojny” a mianowicie podkreślił dr Genshitsu Sen, XV Wielki Mistrz Drogi Herbaty Rodu Urasenke, największej japońskiej szkoły herbaty, w trakcie poniedziałkowego wykładu, który wygłosił w Warszawie.

Spotkanie sposród mistrzem, podczas którego zaprezentował on wykład „Dusza Japonii – dusza herbaty”, zostało zorganizowane w Uniwersytecie Warszawskim z szansie obchodów piecdziesiat. rocznicy wznowienia kontaktów dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Jak podkreślił na wstępie ambasador Japonii w Polsce, Ryuichi Tanabe, Cenna Herbaty, zwana Chado, jest całościową dyscypliną – zarówno duchową, jak i równiez estetyczną, która polega w przygotowywaniu, podawaniu i piciu zielonej herbatki (matcha) według określonych reguł. Tradycja ta liczy sobie ponad czterysta lat jak i równiez reprezentuje japońską kulturę duchową.

Dr Genshitsu Sen zaznaczył, że Chado nie jest zwykłą czynnością wreczania i popijania herbaty, lecz drogą przy poszukaniu odpowiedzi na zapytanie o sens życia i o to, co dla człowieka winno być najważniejsze. Mistrz przypomniał, że na terytorium polski znane są również rózne drogi, jak np. sumo, aikido, judo.

Założycielem Mily Herbaty był przodek dr. Sena – żyjący przy latach 1522-1591 Sen w istocie Rikyu, uważany za wiodąca postać w kulturalnej jak i równiez politycznej scenie XVI-wiecznej Japonii. Stworzył pan podstawy Chado opierając się głównie w ideach buddyzmu zen i osobistym wyczuciu artystycznym.

Jak wyjaśnił dr Sen w trakcie wykładu, najważniejsze ideały Drogi Herbaty Rikyu wyrażają 4 słowa: harmonia (w j. japońskim wa) – po stosunkach między ludźmi, między człowiekiem a naturą, zas także w doborze jak i równiez używaniu przedmiotów do parzenia herbaty; taksacja (kei) okazywany wszystkim rzeczom; czystość (sei), zarówno fizyczna, jak i duchowa; oraz spokój ducha (jaku).

Przygotowując herbatę, osoby, które praktykują Chado, uczą się troszczyć na temat każdy szczegół, jaki się z tymze wiąże, to znaczy o polozenie – tak zwanym. pawilon herbaciany, naczynia i inne utensylia, o reguly zachowania, które towarzyszą parzeniu i piciu herbaty. W trakcie ceremonii każda czynność jest wykonywana bardzo powoli, z wielką uwagą i cierpliwością. Każde naczynie jest starannie przecierane ściereczką, podnoszone i trzymane przy odpowiedni sposób.

Zarówno goście, jak i gospodarz starają się podczas zebrania przywiązywać wagę do piękna kryjącego się w prostych i bezpretensjonalnych przedmiotach a mianowicie czarkach, po których pije się herbatę, zielonego odcienia herbacianego naparu, bambusowej łyżeczki do sypania herbaty, którą robią na wlasna reke mistrzowie Chado, pojemniczka w herbatę badz kociołków dzieki wodę. Zachowują się bardzo spokojnie, starają się osobiscie nie przeszkadzać i myśleć o sobie nawzajem a mianowicie tłumaczył dr Sen.

Sproszkowana herbata, matcha, jest rozprowadzana w czarce specjalnym pędzelkiem zrobionym wraz z bambusa jak i równiez zalewana wrzątkiem.

„Zielony kolor matchy po małej czarce ma uzmysławiać nam, ludziom, jak wiele wdzięczności powinniśmy mieć dla wspaniałej ziemi, dzieki której żyjemy, oraz że nie mamy uprawnienia niszczyć do niej i ciągle ze sobą walczyć” – zaznaczył mistrz.

Dr Genshitsu Sen ukończył studia dzieki Wydziale Gospodarki Uniwersytetu Doshisha w Kioto. Jest doktorem filozofii. Odbył liczne podróże do mnóstwo krajów, by szerzyć w nich znajomość kultury Mily Herbaty. Za zasługi przy krzewieniu zwiazanych z kultura i sztuki otrzymał wiele medali w polsce i za granicą. Dysponuje honorowe obywatelstwa wielu miejscowosci świata, został też odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej.

W 2003 roku dr Sen przekazał obowiązki głowy rodu Urasenke swojemu synowi – Senowi Zabosai Soshitsu. Przyjął wówczas imię Genshitsu.

Obecnie 84-letni mistrz, jako japoński eksponent dobrej woli przy ONZ, prowadzi działania na rzecz noclegu i dobrobytu na świecie, i stara się jak najszerzej propagować swoje życiowe motto, które brzmi: „Pokój poprzez czarkę herbaty”. Ciągle zachowuje sprawność umysłową, fizyczną, niezwykłą pogodę ducha jak i równiez sympatię na rzecz świata.

We wtorek japoński gość posiada się spotkać z małżonką prezydenta Marią Kaczyńską. (PAP)

jjj/ hes/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy