Japonia: Silne trzęsienie ziemi, co najmniej dziewięć osób zabitych

Japonia: Silne trzęsienie ziemi, co najmniej dziewięć osób zabitych
27 lipca, 2020
Category: inne

(większa liczba ofiar)

16. 7. Tokio (PAP/AP, AFP, Reuters, dpa, Kyodo) – Co najmniej dziewięć osób zginęło, zas ponad 900 odniosło obrażenia w wyniku potężnego trzęsienia gleby, o sile 6, 8 stopnia przy skali Richtera, jakie nawiedziło w poniedziałek rejon japońskiej prefektury Niigata, na wyspie Honsiu.

Wystąpiło potem wiele wstrząsów wtórnych. Około dziesieciu tysięcy osób z rejonu nawiedzonego trzęsieniem schroniło się w ośrodkach ewakuacyjnych. Ofiary śmiertelne to w większości ludzie starsi.

Doszło az do wycieku ok. 1200 litrów radioaktywnej h2o z elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa; poziom radioaktywności wycieku nie stanowi jednak zagrożenia na rzecz środowiska a mianowicie zapewnił reprezentant kompanii, sluzace do której należy ta największa w Japonii elektrownia.

Japońska telewizja NHK poinformowała, że nastąpił wyciek do Morza Japońskiego, ale poziom skażenia jest poniżej stanów zagrożenia i nie jawi sie byc niebezpieczny gwoli otoczenia. Cztery reaktory elektrowni Kashiwazaki-Kariwa, leżącej w rejonie trzęsienia, zostały automatycznie wyłączone w momencie wstrząsów i nie zaakceptowac nastąpiły żadne zakłócenia przy ich poprawnym dzialaniu.

Trzęsienie spowodowało olbrzymie zniszczenia. W mieście Kashiwazaki zawaliło się duzo starszych budynków. Runął grzbiet głównego stadionu w Kashiwazaki, gdzie w momencie trzęsienia około 200 osób oglądało prace sportowe; pare osób zostało rannych. Zniszczone są drogi, nastąpiły przerwy w dostawach elektryczności i gazu.

Wstrząsy rozpoczęły się o godz. 10. trzynascie czasu miejscowego (godz. trzy. 13 periodu polskiego). Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 10 km pod dnem Morza Japońskiego, 60 km od zachodnich wybrzeży Honsiu.

Dla północno-zachodniej części panstwa wystosowano ostrzeżenie przed tsunami, które jednakze później zostało odwołane.

W mieście Niigata z powodu zniszczeń całkowicie przerwane zostały dostawy wody, odcięto też dostawy gazu. Około 20 tysięcy budynków mieszkaniowych pozbawionych zostało elektryczności.

Wstępnie oszacowano, że w prefekturach Niigata jak i równiez Nagano przeszlo 300 budynków zostało zupelnie zniszczonych, a ok. 200 – częściowo.

Zawieszono kursowanie superszybkiej kolei łączącej Tokio z północną i zachodnią częścią kraju. W prefekturze Niigata jak i równiez Nagano wstrzymano ruch w trzech autostradach. Według napływających doniesień, trzęsienie uszkodziło mily.

Wstrząsy odczuwalne były również w leżącym około 260 km od czasu Niigaty Tokio.

Premier Japonii Shinzo Abe przerwał podróż po panstwa i powrócił do stolicy. Przy rządzie powołano sztab kryzysowy dla oceny jak i równiez naprawy szkód powstałych w wyniku trzęsienia.

O godz. 23. 17 czasu miejscowego gleba zatrzęsła się w Japonii po raz drugi. Japoński urząd meteorologiczny podaje, że te wstrząsy miały siłę 6, 6 w skali Richtera. Amerykańska służba geologiczna (U. S. Geological Survey) zmierzyła chociazby 6, jedenastu stopnia.

To drugie trzęsienie było najbardziej odczuwalne na północy i wschodzie Japonii, ale i w Tokio zakołysały się struktury. Nie ma z kolei informacji na temat kolejnych ofiarach czy zniszczeniach.

W 2004 roku trzęsienie ziemi na temat sile szesc, 8 wielkosci, które nawiedziło Niigatę, spowodowało śmierć 67 osób. Ponad 3 tysiące ludzi zostało wówczas kontuzjowanych. (PAP)

az/ ksaj/ hb/ mc/ gsi/ 2883 2875 5572 5782 6537 7463 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy