Jakimczyk: Białoruski tany pomiędzy Rosją i Zachodem

Jakimczyk: Białoruski tany pomiędzy Rosją i Zachodem
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Naiwnością było liczyć na to, że Białoruś zacznie odsuwać się od czasu Rosji, czegoz zapowiedzią miałoby być zagadkowe milczenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki podczas ostatniej wojny o Osetię Południową.

Łukaszenka zajęty celebrowaniem kampanii żniwnej i kokietowaniem Zachodu przed zbliżającymi się wyborami, błyskawicznie wykorzystał okazję, żeby udobruchać Rosjan rozdrażnionych jego zagadkową postawą w stosunku do konfliktu wraz z Gruzją.

Sposobność do tego dała mu niedawna wizyta przy czarnomorskim Soczi, gdzie wspólnie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem uzgodnili, że jeszcze w tym roku oba kraje podpiszą porozumienie o utworzeniu wspólnego systemu defensywy przeciwlotniczej. Nadal przed rozpoczęciem rozmów Aleksander Łukaszenka jawnie podziękował swemu gospodarzowi zbytnio _ mądrość przejawioną podczas agresji ze strony sąsiedniego państwa _, czyli Gruzji.

Białoruski przywódca posunął się tak hen w kadzeniu Miedwiediewowi, że ocenił, iż rosyjska inwazja na Osetię Południową i Gruzję to była _ spokojna, cicha reakcja, która doprowadziła do tego, że w regionie dzieki długo zapanował pokój _. Oświadczenie to, w którym nie zabrakło określenia krytykujących politykę Moskwy przywódców zachodnich mianem _ ograniczonych osób _, zostało wygłoszone wedlug uwolnieniu Aleksandra Kazulina. W charakterze były aspirant na prezydenta republiki należał on sluzace do najbardziej wybitnych więźniów politycznych na Białorusi.

Zresztą nazajutrz po zebraniu Łukaszenki sposród Miedwiediewem władze w Mińsku wypuściły dzieki wolność dwóch kolejnych więźniów sumienia. O co więc chodzi w najnowszej polityce reżimu Łukaszenki, który oldschoolowa się najwyraźniej zadowolić Zachód jednocześnie utrzymując uprzywilejowane relacje z Rosją.

Jest wylacznie jedna prawdopodobna interpretacja. Niewatpliwie nie chodzi o szybką demokratyzację Białorusi, na którą powszechną nadzieję wśród obserwatorów wzbudziło zwolnienie z wiezienia trójki więźniów politycznych. Wypuszczenie na wolność opozycjonistów wydaje sie warunkiem reformy stosunków wlasnego wschodniego sąsiada z Zachodem, na czym grupie Łukaszenki zależy ze względu na perspektywę korzyści gospodarczych, jakie przyniosłoby Białorusi zniesienie sankcji ekonomicznych ze strony USA jak i równiez Unii Europejskiej.

Im większy majatek (oczywiście relatywny, bo jak innego słowo to okresla dla mieszkańców północnowłoskiej Lombardii czy hiszpańskiej Katalonii, nalezy zapytac o to co innego na rzecz ludności bagnistego Polesia), naszym silniejsze poparcie dla reżimu i stojącego na jego czele _ ojczulka _ prezydenta. Wraz z tego też względu pragmatyczny _ baćka _ zabiega o względy Rosji obawiając się ponownej podwyżki wartosci gazu, która dla uzależnionej od dostaw z Rosji gospodarki białoruskiej może być bardzo groźna.

Oczywiście nie zaakceptowac da się bez końca żyć przy rozkroku zadowalając przywiązany az do swych fundamentalnych wartości Zachód i starającą się odzyskać swoje starozytne wpływy Rosję. Jednak zachowując swoistą równowagę w stosunkach ze swymi sąsiadami Łukaszenka może być spokojny o władzę przez najbliższych pare lat. Zapowiedzianych na 28 września wyborów parlamentarnych nie musi się obawiać, bo stłamszona represjami przeciwdzialanie nie jest w stanie zorganizować efektywnej kampanii wyborczej w objetosci całego panstwa.

Wynik elekcji wydaje się więc przesądzony. Nawet jeśli władze dla przypodobania się obserwatorom zagranicznym będą unikały rażących manipulacji i gwałcenia ordynacji. Władzę na najbliższe lata Aleksander Łukaszenka i jego dwór mają więc zapewnioną. Jak i równiez pewnie tylko o to w tym wszelkim chodzi. Za kilka czasów, zanim priorytet, jakim wydaje sie niepodzielna władza, ulegnie zmianie, może okazać się, że duża część majątku narodowego wydaje sie już po rękach gotowej na głęboką demokratyzację elity łukaszenkowskiej, nie wykluczając bliskich satrapy.

Pisarz jest dziennikarzem specjalizującym się
w tematyce bezpieczeństwa narodowego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy