IZFiA: Saldo wpłat i umorzeń było dodatnie 11. miesiąc z rzędu w listopadzie

IZFiA: Saldo wpłat i umorzeń było dodatnie 11. miesiąc z rzędu w listopadzie
27 lipca, 2020
Category: gielda

„Świetna sytuacja na rynku czyni, że TFI wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom klientów oferując coraz to ciekawsze rozwiązania inwestycyjne. Warto zwrócić uwagę, że oraz razu jeszcze, w tym roku, udzialowcy nie wycofali więcej pieniędzy z kapitalów niż az do nich wpłacili. Świadczy to o wzrostu rynku jak i równiez rosnącym zaufaniu klientów” – powiedział prezes IZFiA Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

Tak jak przed miesiącem, również po listopadzie największą popularnością cieszyły się fundusze gotówkowe jak i równiez rynku pieniężnego. Wpłacono az do nich ponad 1, trzy mld zł, co uczyniło tę grupę zdecydowanym liderem w kontekście całego r. 2017.

„Ciekawie zachowywały się także pozostałe grupy funduszy. Fundusze mieszane wyraźnie straciły swój impet, pozyskując w listopadzie ponad dwukrotnie mniej swiezych środków niż w październiku (+251 mln zł). Pokrewna sytuacja miała miejsce wśród funduszy dłużnych. Grupa ów, przede wszystkim wskutek mniejszego popytu na zasoby finansowe dłużne bez głównej waluty, pozyskała +183 mln zł netto, podczas gdy miesiąc wcześniej +250 mln zł” a mianowicie czytamy po komunikacie.

Dodatnią różnicę między wpłatami, a wypłatami zanotowały srodki pieniezne akcyjne (+59 mln zł). Dość niewielka, jak w tę grupę funduszy, opartych o komponent akcyjny, dynamika, jest po dużej mierze efektem spadku wartości giełdowych indeksów po listopadzie, podano także.

Nieradząca sobie najlepiej w ostatnich miesiącach grupa kapitalów absolutnej nogi zwrotu w listopadzie pokazała dobry wynik, rzędu +126 mln zł. Według IZFiA, trudno przewidywać, czy zasoby finansowe te znów wrócą sluzace do łask inwestorów; na pewno aczkolwiek nie można odmówić naszej grupie sukcesu.

Jedyną grupą, która zanotowała przy listopadzie ujemne saldo w stopniu minus 82, 2 mln zł były fundusze surowcowe.

Raport powstał na bazie 598 funduszy, które zaraportowały sluzace do IZFiA. Pokój Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające na terytorium polski towarzystwa kapitalów inwestycyjnych. Pokój została powołana 28 października 2004 r.. Członkami Izby jest obecnie 31 działających w Polsce towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz piec agentów transferowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy