Izba Celna z Białej Podlaskiej przekazała w 2013 r. do budżetu czterech mld zł

27 lipca, 2020
Category: inne

Niedaleko 4 mld zł sposród ceł, podatków i pozostalych opłat trafiło w 2013 r. sluzace do budżetu za pośrednictwem Izby Celnej po Białej Podlaskiej (Lubelskie). Do niej funkcjonariusze zatrzymali 6, 6 mln przemycanych paczek papierosów o wartości blisko 72 mln zł.

Pokój Celna przy Białej Podlaskiej odpowiada zbyt obszar województwa lubelskiego jak i równiez obsługuje najdłuższy polski wydzial granicy Unii Europejskiej – sposród Białorusią i Ukrainą, liczący 467 kilometrów.

W 2013 r. celnicy bialskiej izby odprawili wiecej niz 1 mln samochodów ciężarowych oraz trzy, 8 mln samochodów osobowych, 76 tys. autokarów i 11, 5 mln podróżnych. Odprowadzili sluzace do budżetu nieopodal 4 mld zł sposród tytułu ceł, podatków jak i równiez innych opłat – poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

„Ruch na granicy rośnie. W ubiegłym roku odprawiliśmy o około 4 proc. samochodów ciężarowych więcej niż w 2012. Samochodów osobowych było na temat 3 proc. więcej, autokarów o 13, 5 proc., natomiast podróżnych o 7, 5 proc. więcej” – powiedziała Siemieniuk.

Najczęściej przemycanym towarem były papierosy. Przy ubiegłym roku celnicy zatrzymali 6, szesc mln paczuszek papierosów o szacowanej wartości rynkowej blisko 72 mln zł. Zniszczyli około trzynascie mln paczuszek pozostających w depozycie Służby Celnej. Przy 2012 r. celnicy zajęli 8, 4 mln paczek papierosów, natomiast rok wcześniej – dziesieciu, 4 mln paczek.

„Ostatnio zmieniają się kierunki przemytu papierosów do Unii Europejskiej. Obecnie Niemcy wskazują, że napływ na ich terytorium nielegalnych papierosów ze wschodu wydaje sie byc około trzykrotnie mniejszy, od dokonywanego szlakami wiodącymi z południa” – dodała Siemieniuk.

W ubiegłym roku bialscy celnicy zatrzymali też 21, 5 tys. litrów nielegalnego alkoholu, niedaleko 66 tys. sztuk towarów mogących naruszać prawa własności intelektualnej jak i równiez przemysłowej i 75 kg bursztynu.

Przy lutym ubiegłego roku dzieki granicy z Ukrainą po Dorohusku celnicy zatrzymali ponad pół tony koralowców rafotwórczych; to największy tego typu przemyt w Polsce. Po kwietniu w Terespolu zajęli kilkaset przemycanych monet rodzimych i rosyjskich z XVI i SIEDEMNASTEGO wieku, natomiast także wiecej niz 20 tys. tabletek jak i równiez ampułek nieustawowych anabolików. Po sierpniu po Hrebennem zatrzymali zaś dziewięć żywych papug, wśród których były okazy chronione Konwencją Waszyngtońską.

W Izbie Celnej w Białej Podlaskiej funkcjonują trzy urzędy celne a mianowicie w Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu oraz 17 oddziałów trafnych, w tym 11 granicznych. Zatrudnionych jest w tym miejscu 1900 funkcjonariuszy i pracowników. (PAP)

kop/ pad/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy