Iraccy ministrowie dostali 100 dób na poprawę

Iraccy ministrowie dostali 100 dób na poprawę
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Premier Nuri al-Maliki ugiął się pod naciskiem protestów ulicznych, władz wyznaniowych kraju jak i równiez parlamentu. Jeśli ministrowie nie zaakceptowac poprawią wyników w walce z korupcją i nie zaakceptowac usprawnią służb publicznych, grozi im dymisja.

Maliki powiedział, że będzie oceniał pracę każdego resortu z osobna, a jego biuro podało, że w tej podstawie zostaną zrealizowane zmiany personalne. Gabinet Malikiego liczy 43 ministrów jak i równiez sekretarzy formy.

Swoje ostrzeżenie premier Iraku wystosował w dwa dni po protestach w całym kraju. Od momentu Kirkuku w północy na Basrę dzieki południu katalogów uczestnicy domagali się usprawnienia działania służb publicznych jak i równiez protestowali przeciw korupcji. W zakresie _ Miesiaca Gniewu _, inspirowanego tematycznymi wystąpieniami w innych krajach arabskich, żądano zmian twierdząc, że zły jest uklad edukacji, pieczy medycznej, natomiast usługi wraz z złych stają się jeszcze gorsze, ponieważ brakuje bieżącej wody, elektryczności, a bezrobocie rośnie.

Piątkowym antyrządowym demonstracjom towarzyszyły zamieszki, w których zginęło co najmniej 14 osób. Ugrupowania obrońców praw człowieka zwróciły się do Malikiego o wykonanie dochodzenia w sprawie użycia siły przez siły bezpieczeństwa.

Kolejne starcia wybuchły w niedzielę w mieście Amarah, stolicy prowincji Majsan w południowo-wschodnim Iraku. Protestujący, którzy domagali się sporzadzania miejsc pracy, skandowali przed budynkiem władz prowincji: _ – Jesteście rządem kłamców składających fałszywe obietnice _.

Według agencji AP, protestujący obrzucili budynek kamieniami, a asekuracja otworzyła az do nich ogień. Siły bezpieczeństwa wprowadziły po Amarah godzinę policyjną. Źródła w wydziale zdrowia władz prowincji podały, że dwudziestu siedmiu osób, w tym siedmiu policjantów, zostało kontuzjowanych.

Dzień Gniewu po Iraku. Dostrzez relację Russia Today:

Maliki zapowiedział śledztwo w sprawie śmierci 18 osób w trakcie ostatnich manifestacji. Dochodzenie poselskie zapowiedział też polityczny nieprzyjaciel Malikiego, przewodniczący parlamentu Osama an-Nudżaifi, który skrytykował _ niesprawiedliwe jak i równiez nie do przyjęcia strategie _ sił bezpieczeństwa a takze represjonowanie mediów.

Z kolei eteryczny przywódca społeczności szyickiej szeroki ajatollah Ali Sistani, który domaga się ukrócenia przywilejów polityków, zaapelował do parlamentu i rządu o _ skuteczne działanie na rzecz naprawy usług ogólnych, i walkę z korupcją, która jakim sposobem gangrena zżera instytucje _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy