IPN wydał kalendarz na rok 2012

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Reprodukcje kartek dzieki artykuły spożywcze i przemysłowe z okresu od Jak i równiez wojny wedlug rok 1989 składające się na historię reglamentacji waznych dóbr powszedniego użytku w naszym kraju znalazły się w kalendarzu na rok 2012 wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Opowieść ta rozpoczyna się w trakcie I wojny światowej, prowadzi poprzez okres PRL, a kończy się w pozostalej połowie 1989 r. Narracji towarzyszą nawiązujące do niej ilustracje oraz wizerunki widokówek reglamentujących dobra codziennego użytku z nastepnych lat. Są wśród nich m. in. bogato ilustrowane kartki wraz z Łodzi, Warszawy i Lublina, kartki z okresu II wojny światowej i latek 40., a także blankiety z latek 80. w niniejszym niedystrybuowana etykieta z września 1989 r. W kalendarzu znajduje się także syntetyczna historia reglamentacji.

„Ideą kalendarza jest pokazanie nieco odmiennego oblicza komunizmu czy też innego oblicza PRL, cos znacznie wiecej anizeli tylko takiego związanego z represywnością władzy i oporem społecznym. Chcieliśmy zwrócić tu uwagę na kwestii gospodarcze, które były czesto o wiele bardziej uciążliwe dla dużej grupy jednostek niż rzecz dyktatury w charakterze takiej” – powiedział PAP kierownik Sekcji Notacji jak i równiez Filmów Wydziału Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej IPN Michał Kurkiewicz.

Na tytułowej stronie kalendarza zamieszczono przegląd kartek reglamentacyjnych z różnych okresów m. in. kartki na bochenek wydane poprzez warszawską Komisję Rozdziału Mąki i Chleba w 1916 roku, kartki na mąkę z roku kalendarzowego 1918 na rzecz mieszkańców Lublina, karta odzieżowa wydana poprzez Ministerstwo Aprowizacji i Gospodarki w 1947 roku, bilet towarowy sposród roku 1976 oraz karta benzynowa z 1984 roku kalendarzowego.

Strona styczniowa przybliża ekonomiczne okoliczności wybuchu I wojny i wprowadzenie przez władze pruskie widokówek przede wszystkim na artykuły żywnościowe. W centrum karty odnajduje się wizerunek pruskiego hełmu, jednak już z polskim orzełkiem przykrywającego ziemniaki i zboże, jakie mozliwosci ma symbolizować niedobory czasu wojennego. Przy części lutowej znalazł się dwugłowy orzeł Cesarstwa Austro-Węgierskiego również nawiązujący do I wojny. Towarzyszą mu kartki m. in. na bochenek i mąkę ze Lwowa, których szczególną cechą było wykorzystanie rewersu jako powierzchni reklamowej. W głównej części strony marcowej znalazła się szabla jak i równiez tekst o odzyskaniu za posrednictwem Polskę niepodległości. Na początku II Rzeczpospolitej również wprowadzono reglamentację towarów, a dzieki kartkach znalazły się portrety m. in. Józefa Piłsudskiego.

Strona kwietniowa poświęcona jest II wojnie, którą symbolizuje bochenek chleba podzielony sztyletem i kartki z czasów okupacji hitlerowskiej. W srodku części majowej umieszczono sierp i młot na tle orła, któremu sierp uciął koronę, jako nawiązanie do powstania Polski Ludowej, w której wciąż obowiązywały także reglamentacja powojenne. Ze strony czerwcowej można dowiedzieć się na temat wprowadzeniu kartek na prawie wszystkie ważne artykuły jak i równiez próbie ich zniesienia przez pierwszy zjazd PZPR po 1948 r. Na części lipcowej umieszczono obrazek biletu towarowego dzieki cukier po kasowniku, symbolizującego początek reglamentacji cukru wprowadzonej w 1976 r. Witryna www sierpniowa to odwołanie sluzace do sierpnia 1980 r. i wprowadzenia kartek na mięso. Na obrazku mamy tutaj znany sposród ówczesnych barów talerz na łańcuszku sposród łyżką jak i równiez widelcem.

Na stronie wrześniowej znalazł się kogut na płocie, w którego cieniu widać mężczyznę sposród toporem w charakterze nawiązanie do postępu na rynku reglamentacji i wprowadzenia widokówek na masło, mąkę pszenną, kaszę, ryż czy podstawowe artykuły dla niemowląt. Po części październikowej na obrazku pokazano telewizor z zegarem pokazującym trzynascie. 00, jakie mozliwosci stanowi zwrócenie do godziny, od której władze wprowadziły możliwość kupienia alkoholu, który od 1982 r. również podlegał reglamentacji. Na stronie listopadowej umieszczono portret mężczyzny pchającego syrenkę, jak wskazuje w wprowadzone w 1984 r. racjonowanie benzyny. W tle widać talony na benzynę. Cześć grudniowa to swoiste podsumowanie, przedstawiono tam pudełko z napisem „archiwum”, w którym znajdują się różne rodzaje widokówek. Reglamentację towarów ostatecznie zniesiono z końcem 1989 r. (PAP)

akn/ mlu/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy